Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
The DVD RW drive is capable of reading DVD 4.7 GB through 8.5 GB media. It can also read standard stamped, CD-R, and CD-RW media. This drive supports writing to CD-R, CD-RW, DVD +R/RW, and DVD -R/RW media via software utilities. For Microsoft® operating systems, this is available by installing the included Roxio software disk. For other operating systems, an operating system-specific software utility is required for writing to media.
The DVD-ROM drive is designed to read not only CD-ROM and CD -R/RW discs but also DVD-ROM, DVD-RAM, DVD +R/RW and DVD -R/RW discs.
The DVD-ROM drive is designed to read not only CD-ROM and CD -R/RW discs but also DVD-ROM, DVD-RAM, DVD +R/RW and DVD -R/RW discs.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Intern | Ja |
| Produktens färg | Svart |
| Laddningsmekanism | Låda |
| Montage | Vågrät/lodrät |
| Prestanda | |
| Ändamål | Server |
| Optisk enhetstyp | DVD-ROM |
| Gränssnitt | SATA |
| Uppspelningsformat | DVD-ROM, DVD-R, DVD-R DL, DVD+R DL, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD-RAM, CD-ROM, CD-RW, CD-R, CD-DA |
| Inbyggd kortläsare | Nej |
| Skrivhastighet | |
| CD skrivhstighet | 24X |
| CD omskrivningshastighet | 24X |
| DVD-R skrivhastighet | 8X |
| DVD+R | 8X |
| CD-RW skrivhastighet | 24X |
| CD-RW write speed | 24X |
| Läshastighet | |
| Läsarhastighet CD | 24X |
| DVD-RW läshastighet | 8X |
| DVD-ROM läshastighet | 8X |
| DVD-RAM läshastighet | 5X |
| DVD-R läshastighet | 8X |
| DVD+RAM läshastighet | 8X |
| DVD+R läshastighet | 8X |
| DVD-R9 läshastighet | 24X |
| CD-RW read speed | 24X |
| Accesstid | |
| DVD-enhet i genomsnitt tillgångssöktid | 140 ms |
| CD-ROM medelaccesstid, slumpmässig | 160 ms |
| Systemkrav | |
| Windows-operativsystem som stöds | Ja |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 9,5 mm |
| Djup | 129,5 mm |
| Höjd | 132,1 mm |
| Vikt | 660 g |
| Övrigt | |
| Bredd (imperial) | 9,4 mm (0.37") |
| Höjd (imperial) | 13,2 cm (5.2") |
| Djup (imperial) | 12,9 cm (5.1") |
| Dimension (B x D x H) (imperial) | 9,4 x 129,5 x 132,1 mm (0.37 x 5.1 x 5.2") |
| Vikt (imperial) | 0,662 kg (1.46 lbs) |
| Tekniska detaljer | |
| Harmonized System (HS)-kod | 84717030 |
| Logistikdata | |
| Harmonized System (HS)-kod | 84717030 |