HPE ProLiant ML110 Gen11 5416S 2.0GHz 16c 1P 2x32GB‑R 8SFF MR408i‑o 2x960GB SSD 2x1000W PS EU Server servrar 1,92 TB Tower (4.5U) Intel® Xeon® Gold 2 GHz 64 GB DDR5-SDRAM 1000 W
HPE ProLiant ML110 Gen11 5416S 2.0GHz 16c 1P 2x32GB‑R 8SFF MR408i‑o 2x960GB SSD 2x1000W PS EU Server, 2 GHz, 5416S, 64 GB, DDR5-SDRAM, 1,92 TB, Tower (4.5U)
Offer details
Trade Prices
Description
HPE ProLiant ML110 Gen11 5416S 2.0GHz 16c 1P 2x32GB‑R 8SFF MR408i‑o 2x960GB SSD 2x1000W PS EU Server. Processorfamilj: Intel® Xeon® Gold, Processorfrekvens: 2 GHz, Processor: 5416S. Internminne: 64 GB, Typ av internminne: DDR5-SDRAM, Minneslayout: 2 x 32 GB. Total lagringskapacitet: 1,92 TB. Nätverksansluten (Ethernet). Strömförsörjning: 1000 W, Stöd för redundant strömförsörjning (RPS). Chassityp: Tower (4.5U)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorgenerering | Intel Xeon Scalable 4th Gen |
| Processorfrekvens | 2 GHz |
| Processorfamilj | Intel® Xeon® Gold |
| Processor | 5416S |
| Processorkärnor | 16 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorns cache | 30 MB |
| Processortillverkare | Intel |
| Processorboostfrekvens | 4 GHz |
| Moderkortets chipset | Intel C741 |
| Minne | |
| Internminne | 64 GB |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minnesplatser | 16x DIMM |
| Minneslayout | 2 x 32 GB |
| Minne klockhastighet | 4800 MHz |
| ECC | Ja |
| Lagringsmedia | |
| Total lagringskapacitet | 1,92 TB |
| Antalet installerade hårddiskar | 2 |
| RAID-kontroller som stöds | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| RAID-stöd | Ja |
| Solid-state drive-gränssnitt | SATA III |
| Solid-state drive kapacitet | 960 GB |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Antalet installerade SSD | 2 |
| Stöd för hot-plug | Ja |
| Nätverk | |
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM57416 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | 10 Gigabit Ethernet |
| Anslutningar | |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Antal Displayportar | 1 |
| Expansionsplatser | 2 to 4 x16 PCIe Gen5 and 1 x16 OCP3 slot. Refer to the QuickSpecs for more detail. |
| Design | |
| Chassityp | Tower (4.5U) |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Prestanda | |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Front bezel key-lock feature, Intrusion cable (Optional), Padlock slot and Kensington Lock slot support. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Management-Plattform | Included: HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) Optional: HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (require licenses) and HPE Compute Ops Management. Refer to the iLO 6 User Guide |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Strömtillförsel | |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Nätaggregatstyp | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Antal huvudnätaggregat | 2 |
| Antal redundanta nätaggregat som stöds | 2 |
| Strömförsörjning | 1000 W |
| Hållbarhet | |
| Hållbarhetscertifiering | ENERGY STAR |
| Tekniska detaljer | |
| Hållbarhetscertifiering | ENERGY STAR |
| Övrigt | |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Front bezel key-lock feature, Intrusion cable (Optional), Padlock slot and Kensington Lock slot support. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Standardfläktar | 4x Standard Fans |
| Hårddiskstyp | 2x HPE 960GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |