HPE ProLiant ML110 Gen11 3508U 2.1GHz 8c 1P 1x32GB-R 8SFF 2x480GB SSD 2x1000W PS EU Server servrar 960 GB Tower (4.5U) Intel® Xeon Bronze 2,1 GHz 32 GB DDR5-SDRAM 1000 W
HPE ProLiant ML110 Gen11 3508U 2.1GHz 8c 1P 1x32GB-R 8SFF 2x480GB SSD 2x1000W PS EU Server, 2,1 GHz, 3508U, 32 GB, DDR5-SDRAM, 960 GB, Tower (4.5U)
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
HPE ProLiant ML110 Gen11 3508U 2.1GHz 8c 1P 1x32GB-R 8SFF 2x480GB SSD 2x1000W PS EU Server. Processorfamilj: Intel® Xeon Bronze, Processorfrekvens: 2,1 GHz, Processor: 3508U. Internminne: 32 GB, Typ av internminne: DDR5-SDRAM, Minneslayout: 1 x 32 GB. Total lagringskapacitet: 960 GB. Nätverksansluten (Ethernet). Strömförsörjning: 1000 W, Stöd för redundant strömförsörjning (RPS). Chassityp: Tower (4.5U)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorfrekvens | 2,1 GHz |
| Processorfamilj | Intel® Xeon Bronze |
| Processor | 3508U |
| Processorkärnor | 8 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorns cache | 22,5 MB |
| Processortillverkare | Intel |
| Processorboostfrekvens | 2,2 GHz |
| Minne | |
| Internminne | 32 GB |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minneslayout | 1 x 32 GB |
| Minne klockhastighet | 5600 MHz |
| Lagringsmedia | |
| Total lagringskapacitet | 960 GB |
| Antalet installerade hårddiskar | 2 |
| RAID-kontroller som stöds | Embedded Intel VROC SATA/NVMe |
| RAID-stöd | Ja |
| Solid-state drive-gränssnitt | SATA III |
| Solid-state drive kapacitet | 480 GB |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Antal SSD-minnen som stöds | 8 |
| Antalet installerade SSD | 2 |
| SSD-storlekar som stöds | 2.5" |
| Nätverk | |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Anslutningar | |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Expansionsplatser | 2 to 4 x16 PCIe Gen5 and 1 x16 OCP3 slot. Refer to the QuickSpecs for more detail. |
| Design | |
| Chassityp | Tower (4.5U) |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Produktens färg | Svart |
| Prestanda | |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Front bezel key-lock feature, Intrusion cable (Optional), Padlock slot and Kensington Lock slot support. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Management-Plattform | Included: HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) Optional: HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (require licenses) and HPE Compute Ops Management. Refer to the iLO 6 User Guide |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Strömtillförsel | |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Nätaggregatstyp | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Antal huvudnätaggregat | 2 |
| Antal installerade redundanta nätaggregat | 1 |
| Strömförsörjning | 1000 W |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 183 mm |
| Vikt | 12,3 kg |
| Höjd | 600 mm |
| Djup | 630 mm |
| Övrigt | |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Front bezel key-lock feature, Intrusion cable (Optional), Padlock slot and Kensington Lock slot support. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Vikt (imperial) | 12,3 kg (27.1 lbs) |
| Standardfläktar | 2x Standard Fans |
| Hårddiskstyp | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Dimension (B x D x H) (imperial) | 183,1 x 629,9 x 599,9 mm (7.21 x 24.8 x 23.6") |