StarTech.com Aktiv HDMI eller DVI till DisplayPort-konverterare
- Brand: StarTech.com
- Category:
- SKU: HDMI2DP
- EAN: 0065030841498 5269692798847 01 ...2798847 0163120286751 5054484330288 0778888184067 4923123175966 0851975717703 0734911329393 5054533330283 0347611979616 0777785580743 0151903046043 5054629027295 0044112842813 0112840388023 5704174389200 0694096018720 0666670059979more
StarTech.com Aktiv HDMI eller DVI till DisplayPort-konverterare
Offer details
Related Products
Description
Anslut en DisplayPort®-skärm till en dator med HDMI®
HDMI2DP konverteraren för DVI eller HDMI® till DisplayPort® konverterar en HDMI-, DVI- eller Mini DVI-insignal till en DisplayPort-utsignal (eller Mini DisplayPort) och du slipper kostnaden av att uppgradera hårdvara eller köpa en ny skärm.
HDMI2DP-konverteraren har fullt stöd för HD-upplösningar på upp till 1920x1200 och är den perfekta lösningen för anslutningen av enheter som har en HDMI-, enkellänkad DVI- eller mini DVI-utgång som t.ex. videokort (stationära eller bärbara datorer), TV-spelskonsoler eller hemmabiomottagare till en skärm med DisplayPort.
För att ansluta en DVI-videokälla till denna adapter behövs en DVI till HDMI-adapter. Följande adaptrar från StarTech.com är kompatibla med denna adapter: 91 cm HDMI till DVI-D-kabel (HDDVIMM3)
1,8 m HDMI till DVI-D-kabel (HDMIDVIMM6)
20 cm HDMI till DVI-D-videokabeladapter (HDDVIMF8IN)
HDMI till DVI-D-videokabeladapter - M/F (HDMIDVIMF)
Mini DVI till HDMI-videoadapter för Macbook och iMac (MDVIHDMIMF)
The StarTech.com Advantage
HDMI2DP konverteraren för DVI eller HDMI® till DisplayPort® konverterar en HDMI-, DVI- eller Mini DVI-insignal till en DisplayPort-utsignal (eller Mini DisplayPort) och du slipper kostnaden av att uppgradera hårdvara eller köpa en ny skärm.
HDMI2DP-konverteraren har fullt stöd för HD-upplösningar på upp till 1920x1200 och är den perfekta lösningen för anslutningen av enheter som har en HDMI-, enkellänkad DVI- eller mini DVI-utgång som t.ex. videokort (stationära eller bärbara datorer), TV-spelskonsoler eller hemmabiomottagare till en skärm med DisplayPort.
För att ansluta en DVI-videokälla till denna adapter behövs en DVI till HDMI-adapter. Följande adaptrar från StarTech.com är kompatibla med denna adapter: 91 cm HDMI till DVI-D-kabel (HDDVIMM3)
1,8 m HDMI till DVI-D-kabel (HDMIDVIMM6)
20 cm HDMI till DVI-D-videokabeladapter (HDDVIMF8IN)
HDMI till DVI-D-videokabeladapter - M/F (HDMIDVIMF)
Mini DVI till HDMI-videoadapter för Macbook och iMac (MDVIHDMIMF)
The StarTech.com Advantage
Specifications
| Övrigt | |
|---|---|
| Konverteringstyp | Aktiv videokonverterare |
| Material, hölje | Stål |
| Produktens färg | Svart |
| Certifiering | CE, FCC, RoHS |
| LED-indikatorer | Energiljus |
| Egenskaper | |
| Konverteringstyp | Aktiv videokonverterare |
| Material, hölje | Stål |
| Produktens färg | Svart |
| Certifiering | CE, FCC, RoHS |
| LED-indikatorer | Energiljus |
| Grafikstyrenhet | |
| Maximal videoupplösning | 1920 x 1200 pixlar |
| Max uppdateringsfrekvens | 60 hz |
| Audio | |
| Ljudutgångskanaler | 5.1 kanaler |
| Stöd för ljud | Ja |
| Anslutningar | |
| Utgränssnittet | DisplayPort |
| Värdgränssnitt | HDMI |
| Strömtillförsel | |
| Ingående ström | 0.5 A |
| Typ av strömkontakt | Typ N |
| Strömförbrukning (vanlig) | 5 W |
| Driftspänning | 5 V |
| Driftström | 2 A |
| Spänning | 100 - 240 V |
| Extern strömadapter | Ja |
| Tekniska detaljer | |
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |
| Miljökrav | |
| Temperatur vid drift | 0 - 70 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -10 - 80 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 90% |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 43 mm |
| Djup | 82 mm |
| Höjd | 23 mm |
| Vikt | 109 g |
| Förpackning | |
| Förpackningens bredd | 227 mm |
| Låddjup | 156 mm |
| Förpackningens höjd | 54 mm |
| Typer av nätkontakter som ingår | EU, NA, UK |
| Vikt inkl. förpackning | 392 g |
| Bruksanvisning | Ja |
| AC-adapter inkluderad | Ja |
| Logistikdata | |
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |