HPE ProLiant DL360 Gen10 Plus 4309Y 8c 1P 2x32GB-R 8SFF SR416i-a 2x2.4TB HDD 2x800W PS EU Server servrar 4,8 TB Rack (1U) Intel® Xeon Silver 2,8 GHz 64 GB DDR4-SDRAM 800 W
HPE ProLiant DL360 Gen10 Plus 4309Y 8c 1P 2x32GB-R 8SFF SR416i-a 2x2.4TB HDD 2x800W PS EU Server, 2,8 GHz, 4309Y, 64 GB, DDR4-SDRAM, 4,8 TB, Rack (1U)
Offer details
Description
HPE ProLiant DL360 Gen10 Plus 4309Y 8c 1P 2x32GB-R 8SFF SR416i-a 2x2.4TB HDD 2x800W PS EU Server. Processorfamilj: Intel® Xeon Silver, Processorfrekvens: 2,8 GHz, Processor: 4309Y. Internminne: 64 GB, Typ av internminne: DDR4-SDRAM, Minneslayout: 2 x 32 GB. Total lagringskapacitet: 4,8 TB, Hårddiskens gränssnitt: Serial Attached SCSI (SAS). Nätverksansluten (Ethernet). Strömförsörjning: 800 W, Stöd för redundant strömförsörjning (RPS). Chassityp: Rack (1U)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorgenerering | Intel Xeon Scalable 3rd Gen |
| Processorfrekvens | 2,8 GHz |
| Processorfamilj | Intel® Xeon Silver |
| Processor | 4309Y |
| Processorkärnor | 8 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorns cache | 12 MB |
| Processortillverkare | Intel |
| Processorboostfrekvens | 3,6 GHz |
| Basfrekvens för effektiv kärna | 0,0028 GHz |
| Basfrekvens för prestandakärna | 2,8 GHz |
| Minne | |
| Internminne | 64 GB |
| Maximalt internminne | 512 GB |
| Typ av internminne | DDR4-SDRAM |
| Minnesplatser | 16x DIMM |
| Minneslayout | 2 x 32 GB |
| Minne klockhastighet | 3200 MHz |
| Lagringsmedia | |
| Total lagringskapacitet | 4,8 TB |
| Antalet installerade hårddiskar | 2 |
| Hårddiskkapacitet | 2,4 TB |
| Hårddiskens gränssnitt | Serial Attached SCSI (SAS) |
| RAID-kontroller som stöds | HPE SR416i-a Gen10 Plus x16 Lanes 4GB Cache NVMe/SAS 24G Controller |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-nivåer | 0, 1, 5, 10 |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Maximal lagringskapacitet | 153,6 TB |
| Nätverk | |
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM5719 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Anslutningar | |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 1 |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 4 |
| Expansionsplatser | Maximum 3 PCIe Gen4, for detail descriptions please see QuickSpecs |
| Design | |
| Chassityp | Rack (1U) |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Prestanda | |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support Intel Software Guard Extensions (SGX) support Immutable Silicon Root of Trust Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits |
| Management-Plattform | Included - HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) Optional - HPE iLO Advanced, and HPE OneView Advanced |
| Strömtillförsel | |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Nätaggregatstyp | 2x HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Antal huvudnätaggregat | 2 |
| Antal installerade redundanta nätaggregat | 1 |
| Strömförsörjning | 800 W |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 769,6 mm |
| Höjd | 42,9 mm |
| Djup | 434,6 mm |
| Övrigt | |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support Intel Software Guard Extensions (SGX) support Immutable Silicon Root of Trust Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Standardfläktar | 5x Standard fans |
| Hårddiskstyp | 2x HPE 2.4TB SAS 12G Mission Critical 10K SFF BC 3-year Warranty 512e HDD |