StarTech.com USB 3.0-hubb med 7 portar - 5Gbps - stationär
- Brand: StarTech.com
- Category:
- SKU: ST7300USB3B
- EAN: 0065030855594 5054533647978 50 ...3647978 5054484647973 0650308555940 4058829178192 5054629471807more
StarTech.com USB 3.0-hubb med 7 portar - 5Gbps - stationär
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
Lägg till 7 externa USB 3.2 Gen 1-portar till en dator från en enda USB-anslutning
ST7300USB3B USB 3.2 Gen 1-hubben gör det möjligt att lägga till sju externa USB 3.2 Gen 1-portar till en dator från en enda USB 3.2 Gen 1-värdanslutning.
USB-hubben ger dataöverföringshastigheter på upp till 5 Gbps, uppfyller SuperSpeed USB 3.2 Gen 1-specifikationer och är bakåtkompatibel med USB 2.0- och 1.x-enheter.
Hubben är designad för enkel port-åtkomst vid anslutning eller frånkoppling av enheter och har en ensidig port-orientering med avkänning och skydd för överbelastning på alla sju portar. Hubben stöder plug-and-play och hot swap och låter dig byta ut och använda anslutna enheter utan att stänga av värddatorn.
USB-hubben är bussdriven för användning i miljöer utan eluttag men passar perfekt för kraftfulla USB-enheter om den används med den medföljande valfria strömadaptern.
The StarTech.com Advantage
ST7300USB3B USB 3.2 Gen 1-hubben gör det möjligt att lägga till sju externa USB 3.2 Gen 1-portar till en dator från en enda USB 3.2 Gen 1-värdanslutning.
USB-hubben ger dataöverföringshastigheter på upp till 5 Gbps, uppfyller SuperSpeed USB 3.2 Gen 1-specifikationer och är bakåtkompatibel med USB 2.0- och 1.x-enheter.
Hubben är designad för enkel port-åtkomst vid anslutning eller frånkoppling av enheter och har en ensidig port-orientering med avkänning och skydd för överbelastning på alla sju portar. Hubben stöder plug-and-play och hot swap och låter dig byta ut och använda anslutna enheter utan att stänga av värddatorn.
USB-hubben är bussdriven för användning i miljöer utan eluttag men passar perfekt för kraftfulla USB-enheter om den används med den medföljande valfria strömadaptern.
The StarTech.com Advantage
Specifications
| Anslutningar | |
|---|---|
| Värdgränssnitt | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B |
| Antal anslutningar | 7 |
| Hub-gränssnitt | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 7 |
| Likströmsingång | Ja |
| Egenskaper | |
| Faktisk dataöverföringshastighet | 5000 Mbit/s |
| LED-indikatorer | Ja |
| Produktens färg | Svart |
| Material, hölje | Plast |
| Strömtillförsel | |
| Spänning | 100 - 240 V |
| Ingående ström | 1.3 A |
| Utgångsspänning | 12 V |
| Uteffekt | 3 A |
| Typ av strömkontakt | Typ M |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
| Nätaggregatstyp | DC |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 70 mm |
| Djup | 172 mm |
| Höjd | 23 mm |
| Vikt | 148 g |
| Förpackningens bredd | 148 mm |
| Låddjup | 209 mm |
| Höjd | 63 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 556 g |
| Förpackning | |
| Förpackningens bredd | 148 mm |
| Låddjup | 209 mm |
| Höjd | 63 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 556 g |
| Prestanda | |
| Faktisk dataöverföringshastighet | 5000 Mbit/s |
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 43977,72 h |
| Harmonized System (HS)-kod | 84719000 |
| Förpackningens innehåll | |
| AC-adapter inkluderad | Ja |
| Typer av nätkontakter som ingår | AU, EU, NA, UK |
| Bruksanvisning | Ja |
| Kabel inkluderad | USB |
| Design | |
| LED-indikatorer | Ja |
| Produktens färg | Svart |
| Miljökrav | |
| Temperatur vid drift | -2 - 52 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 56 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 95% |
| Hållbarhet | |
| Uppfyller hållbarhetskrav | Ja |
| Logistikdata | |
| Ytterförpackningens bredd | 332 mm |
| Ytterförpackningens längd | 432 mm |
| Ytterförpackningens höjd | 326 mm |
| Produkter per ytterförpackning | 20 styck |
| Harmonized System (HS)-kod | 84719000 |
| Tekniska data | |
| Uppfyller hållbarhetskrav | Ja |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Övrigt | |
| Kretsar | VLI - VL812 |