HPE ProLiant DL360 Gen10 Plus 4310 12c 1P 2x32GB-R SR416i-a 2x480GB SATA SSD 2x800W PS EU Server servrar 960 GB Rack (1U) Intel® Xeon Silver 2,1 GHz 64 GB DDR4-SDRAM 800 W
HPE ProLiant DL360 Gen10 Plus 4310 12c 1P 2x32GB-R SR416i-a 2x480GB SATA SSD 2x800W PS EU Server, 2,1 GHz, 4310, 64 GB, DDR4-SDRAM, 960 GB, Rack (1U)
Offer details
Description
HPE ProLiant DL360 Gen10 Plus 4310 12c 1P 2x32GB-R SR416i-a 2x480GB SATA SSD 2x800W PS EU Server. Processorfamilj: Intel® Xeon Silver, Processorfrekvens: 2,1 GHz, Processor: 4310. Internminne: 64 GB, Typ av internminne: DDR4-SDRAM, Minneslayout: 2 x 32 GB. Total lagringskapacitet: 960 GB. Nätverksansluten (Ethernet). Strömförsörjning: 800 W, Stöd för redundant strömförsörjning (RPS). Chassityp: Rack (1U)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorgenerering | Intel Xeon Scalable 3rd Gen |
| Processorfrekvens | 2,1 GHz |
| Processorfamilj | Intel® Xeon Silver |
| Processor | 4310 |
| Processorkärnor | 12 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorns cache | 18 MB |
| Processortillverkare | Intel |
| Processorboostfrekvens | 3,3 GHz |
| Moderkortets chipset | Intel C621A |
| Minne | |
| Internminne | 64 GB |
| Maximalt internminne | 8 TB |
| Typ av internminne | DDR4-SDRAM |
| Minnesplatser | 16x DIMM |
| Minneslayout | 2 x 32 GB |
| Minne klockhastighet | 3200 MHz |
| Lagringsmedia | |
| Total lagringskapacitet | 960 GB |
| RAID-kontroller som stöds | HPE SR416i-a Gen10 Plus x16 Lanes 4GB Cache NVMe/SAS 24G Controller |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-nivåer | 0, 1, 5, 10 |
| Solid-state drive-gränssnitt | SATA III |
| Solid-state drive kapacitet | 480 GB |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Antalet installerade SSD | 2 |
| Nätverk | |
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM5719 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Anslutningar | |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 4 |
| Expansionsplatser | Maximum 3 PCIe Gen4, for detail descriptions please see QuickSpecs |
| Design | |
| Chassityp | Rack (1U) |
| Rackmontering | Ja |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Produktens färg | Svart, Grå |
| Prestanda | |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support Intel Software Guard Extensions (SGX) support Immutable Silicon Root of Trust Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits |
| Management-Plattform | Included - HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) Optional - HPE iLO Advanced, and HPE OneView Advanced |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Strömtillförsel | |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Nätaggregatstyp | 2x HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Antal huvudnätaggregat | 2 |
| Antal installerade redundanta nätaggregat | 1 |
| Strömförsörjning | 800 W |
| Miljökrav | |
| Temperatur vid drift | 10 - 35 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -30 - 60 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 8 - 90% |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 95% |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 434,6 mm |
| Höjd | 42,9 mm |
| Djup | 434,6 mm |
| Övrigt | |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support Intel Software Guard Extensions (SGX) support Immutable Silicon Root of Trust Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Standardfläktar | 5x Standard Fans |
| Hårddiskstyp | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |