HPE 9.5mm SATA DVD-RW Optical Drive optiska enheter Intern DVD Super Multi DL Svart, Grå
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: 726537-B21
- EAN: 0888182015513 0804904193192 69 ...4193192 6900038004244 4514953658417 0751443480675 0808113011711 0782386458445 5054629655924 4053162518339 8881820155130more
HP 9.5mm SATA DVD-RW JackBlack Gen9 Optical Drive
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
The DVD RW drive is capable of reading DVD 4.7 GB through 8.5 GB media. It can also read standard stamped, CD-R, and CD-RW media. This drive supports writing to CD-R, CD-RW, DVD +R/RW, and DVD -R/RW media via software utilities. For Microsoft® operating systems, this is available by installing the included Roxio software disk. For other operating systems, an operating system-specific software utility is required for writing to media.
The DVD-ROM drive is designed to read not only CD-ROM and CD -R/RW discs but also DVD-ROM, DVD-RAM, DVD +R/RW and DVD -R/RW discs.
Typical Customers are Those Who
• Want to perform local back up or retail/branch office configuration archiving
The DVD-ROM drive is designed to read not only CD-ROM and CD -R/RW discs but also DVD-ROM, DVD-RAM, DVD +R/RW and DVD -R/RW discs.
Typical Customers are Those Who
• Want to perform local back up or retail/branch office configuration archiving
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Intern | Ja |
| Produktens färg | Svart, Grå |
| Laddningsmekanism | Låda |
| Prestanda | |
| Ändamål | Server |
| Optisk enhetstyp | DVD Super Multi DL |
| Gränssnitt | SATA |
| Uppspelningsformat | DVD-ROM, DVD-R, DVD-R DL, DVD+R DL, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD-RAM, CD-ROM, CD-RW, CD-R, CD-DA |
| LightScribe | Nej |
| Skrivhastighet | |
| CD skrivhstighet | 24X |
| CD omskrivningshastighet | 24X |
| DVD-RW skrivhastighet | 8X |
| DVD-R skrivhastighet | 8X |
| DVD+RW skrivhastighet | 8X |
| DVD+R | 8X |
| Läshastighet | |
| Läsarhastighet CD | 24X |
| DVD-RW läshastighet | 8X |
| DVD-R läshastighet | 8X |
| DVD+RAM läshastighet | 8X |
| DVD+R läshastighet | 8X |
| DVD-R9 läshastighet | 24X |
| CD-RW read speed | 24X |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 9,5 mm |
| Djup | 129,5 mm |
| Höjd | 132,1 mm |
| Vikt | 660 g |
| Övrigt | |
| Bredd (imperial) | 9,4 mm (0.37") |
| Höjd (imperial) | 13,2 cm (5.2") |
| Djup (imperial) | 12,9 cm (5.1") |
| Dimension (B x D x H) (imperial) | 9,4 x 129,5 x 132,1 mm (0.37 x 5.1 x 5.2") |
| Vikt (imperial) | 0,662 kg (1.46 lbs) |
| Tekniska detaljer | |
| Harmonized System (HS)-kod | 84717030 |
| Logistikdata | |
| Harmonized System (HS)-kod | 84717030 |