QNAP TS-983XU-RP NAS Rack (1U) Intel® Xeon® E-2124 8 GB DDR4 0 TB QNAP QTS Svart
- Brand: QNAP
- Category:
- SKU: TS-983XU-RP-E2124-8G
- EAN: 4713213514566
QNAP TS-983XU-RP, NAS, Rack (1U), Intel® Xeon®, E-2124, 8 GB, DDR4
Offer details
Related Products
Description
QNAP TS-983XU-RP. Modell: NAS. Chassityp: Rack (1U). Processorfamilj: Intel® Xeon®, Processor: E-2124, Processorfrekvens: 3,3 GHz. Internminne: 8 GB, Typ av internminne: DDR4. Total installerad lagringskapacitet: 0 TB. Installerat operativsystem: QNAP QTS
Specifications
| Lagringsmedia | |
|---|---|
| Total installerad lagringskapacitet | 0 TB |
| Lagringsenheter installerade | Nej |
| Typ av installerad lagringsenhet | Nej |
| Antal installerade lagringsenheter | 0 |
| Typer av lagringsenheter som stöds | HDD & SSD |
| Lagringsenhetens kapacitet | 0 GB |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-nivåer | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Hårddiskplatser med hotswap-funktion | Ja |
| Filsystem som stöds | FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Online RAID-migrering | Ja |
| Online RAID-expansion | Ja |
| Diskgenomgång | Ja |
| Sökning efter dåliga block | Ja |
| Lagringsenhetsgränssnitt som stöds | Serial ATA III |
| Storlekar som stöds på lagringsenhet | 2.5,3.5" |
| RAID-återuppbyggnad | Ja |
| Processor | |
| Processortillverkare | Intel |
| Processor | E-2124 |
| Processorfamilj | Intel® Xeon® |
| Processorfrekvens | 3,3 GHz |
| Processorkärnor | 4 |
| Värmeavledningseffekt (TDP) | 71 W |
| T-junction | 100 ° C |
| Systembuss, hastighet | 8 GT/s |
| Skalbarhet | 1S |
| Processorsockel | LGA 1151 (uttag H4) |
| Processorns kodnamn | Coffee Lake |
| Processorns förpackningsstorlek | 37.5 x 37.5 mm |
| Processorns cachetyp | Smart Cache |
| Processorns cache | 8 MB |
| Processorlitografi | 14 nm |
| Processorboostfrekvens | 4,3 GHz |
| Processorns driftlägen | 64-bit |
| Processortrådar | 4 |
| PCI Express-kortplatser version | 3.0 |
| PCI Express konfigurationer | 1x16, 2x8, 1x8+2x4 |
| CPU konfiguration (max) | 1 |
| Busstyp | DMI3 |
| Högsta internminne som stöds av processorn | 128 GB |
| Minnesbandbredd som stöds av processorn (max) | 41,6 GB/s |
| ARK-ID för processor | 134856 |
| Minne | |
| Typ av internminne | DDR4 |
| Internminne | 8 GB |
| Maximal RAM som stöds | 128 GB |
| Minnesplatser | 4 |
| Flashminne | 5000 MB |
| Minnets formfaktor | UDIMM |
| ECC | Ja |
| Nätverk | |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Nej |
| DHCP-klient | Ja |
| DHCP-server | Ja |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| iSCSI-stöd | Ja |
| Wake-on-LAN förberedd | Ja |
| Statisk IP | Ja |
| Dynamisk DNS (DDNS) | Ja |
| Lastbalansering systemet | Ja |
| Feltolerans | Ja |
| Datalänk Protokoll | TCP/IP, IPv4, IPv6 |
| WLAN-adapter stöds | Ja |
| Anslutningar | |
| USB-port | Ja |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 4 |
| Fiberportar kvantitet | 2 |
| Fiberoptiska kontakten | SFP+ |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ C-portar | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x)-kortplatser | 1 |
| Samtidiga anslutningar | 10000 |
| Design | |
| Produktens färg | Svart |
| Chassityp | Rack (1U) |
| Kylning typ | Aktiv |
| Antal fläktar | 3 fläkt/-ar |
| Fläktdiameter | 4 cm |
| LED-indikatorer | HDD, LAN, SSD, Status |
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Prestanda | |
| Modell | NAS |
| Säkerhetskopieringsfunktion | Ja |
| Typer av säkerhetskopiering | iSCSI LUN |
| Alarm | Ja |
| Flerspråkig support | Ja |
| Ljudnivå Lc IEC | 43,3 dB |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Ja |
| Installerat operativsystem | QNAP QTS |
| Operativsystemversion | 5,0,0 |
| Webbaserad adminstraion | Ja |
| Systemlogg | Ja |
| Behörighetskontroll för delade mappar | Ja |
| Delad mapp | CIFS/SMB |
| Kryptering/säkerhet | 256-bit AES, FIPS 140-2, HTTPS, SSH, SSL/TLS |
| Stöd för S.M.A.R.T. | Ja |
| Återställningsknapp | Ja |
| På / av-knapp | Ja |
| Lednings Protokoll | SNMP 2/3 |
| Hot spare-disk | Ja |
| Inbyggd iTunes-server | Ja |
| Inbyggd FTP-server | Ja |
| Webbläsare stöds | Apple Safari 7+, Google Chrome, Microsoft Internet Explorer 10+, Mozilla Firefox |
| Åtkomstkontrollista (ACL) | Ja |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64 |
| Linux operativsystem som stöds | CentOS 7.0, SuSE Linux 12.0, SuSE Linux 12.3, SuSE Linux 15, Ubuntu 14.04, Ubuntu 14.10, Ubuntu 15.04, Ubuntu 15.10, Ubuntu 16.04, Ubuntu 16.10, Ubuntu 17.10, Ubuntu 18.04 LTS, Ubuntu 20.04 LTS |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2003, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Andra operativsystem som stöds | IBM AIX 7.1, IBM AIX 7.2, Solaris 10, Solaris 11 |
| Snapshot | Ja |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | QNAP QTS |
| Operativsystemversion | 5,0,0 |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64 |
| Linux operativsystem som stöds | CentOS 7.0, SuSE Linux 12.0, SuSE Linux 12.3, SuSE Linux 15, Ubuntu 14.04, Ubuntu 14.10, Ubuntu 15.04, Ubuntu 15.10, Ubuntu 16.04, Ubuntu 16.10, Ubuntu 17.10, Ubuntu 18.04 LTS, Ubuntu 20.04 LTS |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2003, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Andra operativsystem som stöds | IBM AIX 7.1, IBM AIX 7.2, Solaris 10, Solaris 11 |
| Strömtillförsel | |
| Nätaggregatets effekt | 300 W |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Strömförbrukning (vanlig) | 84,74 W |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Fan spänning | 12 V |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 482,6 mm |
| Djup | 507,5 mm |
| Höjd | 43,3 mm |
| Vikt | 8,63 kg |
| Tekniska detaljer | |
| Harmonized System (HS)-kod | 84714100 |
| Förpackningens innehåll | |
| Snabbinstallationsguide | Ja |
| Antal skruvar | 52 |
| Kabel inkluderad | AC, LAN (RJ-45) |
| Antal strömkablar | 1 |
| Processor specialfunktioner | |
| Termiska övervakningsteknik | Ja |
| Intel® VT-x med utökad Sida Tabeller (EPT) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® TSX-NI | Ja |
| Intel® Trusted Execution Technology | Ja |
| Intel® Secure Key | Ja |
| Intel® OS Guard | Ja |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Nej |
| Intel® Förbättrad Halt State | Ja |
| Intel® AES nya instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel TSX-NI-version | 1,00 |
| Intel Secure Key Technology-version | 1,00 |
| Inbäddade alternativ | Nej |
| Idle stater | Ja |
| Högsta antal PCI Express-platser | 16 |
| Execute Disable Bit-säkerhet | Ja |
| Förstärkt Intel Speedstep Technology | Ja |
| Minneskanaler som stöds av processorn | Dual |
| Minnestyper som stöds av processorn | DDR4-SDRAM |
| Miljökrav | |
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 95% |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 70 ° C |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 95% |
| Logistikdata | |
| Harmonized System (HS)-kod | 84714100 |
| Övrigt | |
| ARK-ID för processor | 134856 |
| Fiberkanal | Ja |