QNAP TS-h1283XU-RP NAS Rack (2U) Intel Xeon E E-2136 128 GB DDR4 0 TB QuTS hero Svart
- Brand: QNAP
- Category:
- SKU: TS-H1283XU-RP-E2136-128G
- EAN: 0885022023653 4711103081303
QNAP TS-h1283XU-RP, NAS, Rack (2U), Intel Xeon E, E-2136, 128 GB, DDR4
Offer details
Related Products
Description
QNAP TS-h1283XU-RP. Modell: NAS. Chassityp: Rack (2U). Enhetsklass: Stor företagsverksamhet. Processorfamilj: Intel Xeon E, Processor: E-2136, Processorfrekvens: 3,3 GHz. Internminne: 128 GB, Typ av internminne: DDR4. Total installerad lagringskapacitet: 0 TB. Installerat operativsystem: QuTS hero
Specifications
| Lagringsmedia | |
|---|---|
| Total installerad lagringskapacitet | 0 TB |
| Lagringsenheter installerade | Nej |
| Typ av installerad lagringsenhet | Nej |
| Antal installerade lagringsenheter | 0 |
| Typer av lagringsenheter som stöds | HDD & SSD |
| Antal lagringsenheter som stöds | 12 |
| Lagringsenhetens kapacitet | 0 GB |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-nivåer | 0, 6, 1, 50, JBOD, 5, 60, 10 |
| Hårddiskplatser med hotswap-funktion | Ja |
| Filsystem som stöds | FAT32, HFS+, NTFS, ZFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Online RAID-migrering | Ja |
| Online RAID-expansion | Ja |
| Diskgenomgång | Ja |
| Lagringsenhetsgränssnitt som stöds | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storlekar som stöds på lagringsenhet | 2.5,3.5" |
| RAID-återuppbyggnad | Ja |
| Processor | |
| Processortillverkare | Intel |
| Processor | E-2136 |
| Processorfamilj | Intel Xeon E |
| Processorfrekvens | 3,3 GHz |
| Processorkärnor | 6 |
| Processorns cache | 12 MB |
| Processorboostfrekvens | 4,5 GHz |
| Processortrådar | 12 |
| CPU konfiguration (max) | 1 |
| Busstyp | DMI3 |
| Minne | |
| Typ av internminne | DDR4 |
| Internminne | 128 GB |
| Maximal RAM som stöds | 128 GB |
| Minnesplatser | 4 |
| Flashminne | 5000 MB |
| Minnets formfaktor | UDIMM |
| ECC | Ja |
| Nätverk | |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 100,1000,10000 Mbit/s |
| DHCP-server | Ja |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| iSCSI-stöd | Ja |
| Wake-on-LAN förberedd | Ja |
| Datahastighet för Ethernet LAN som stöds (max) | 10000 Mbit/s |
| Dynamisk DNS (DDNS) | Ja |
| Anslutningar | |
| USB-port | Ja |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 6 |
| Fiberportar kvantitet | 2 |
| Fiberoptiska kontakten | SFP+ |
| PCI Express x8 (Gen 3.x)-kortplatser | 1 |
| PCI Express x4 (Gen 3.x)-kortplatser | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ A-portar | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ C-portar | 2 |
| Design | |
| Produktens färg | Svart |
| Chassityp | Rack (2U) |
| Kylning typ | Aktiv |
| Antal fläktar | 2 fläkt/-ar |
| Fläktdiameter | 6 cm |
| LED-indikatorer | HDD, LAN, Status |
| Prestanda | |
| Modell | NAS |
| Enhetsklass | Stor företagsverksamhet |
| Säkerhetskopieringsfunktion | Ja |
| Typer av säkerhetskopiering | Cloud, iSCSI LUN |
| Alarm | Ja |
| Flerspråkig support | Ja |
| Installerat operativsystem | QuTS hero |
| Operativsystemversion | 5,0,0 |
| Webbaserad adminstraion | Ja |
| Systemlogg | Ja |
| Behörighetskontroll för delade mappar | Ja |
| Delad mapp | CIFS/SMB |
| Kryptering/säkerhet | 256-bit AES, FIPS 140-2, TLS |
| Stöd för S.M.A.R.T. | Ja |
| Återställningsknapp | Ja |
| På / av-knapp | Ja |
| Lednings Protokoll | SNMP V2/V3 |
| Hot spare-disk | Ja |
| Diskavsökning | Ja |
| Inbyggd FTP-server | Ja |
| Webbläsare stöds | Apple Safari, Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox |
| Åtkomstkontrollista (ACL) | Ja |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Linux operativsystem som stöds | Ubuntu 14.04 |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Andra operativsystem som stöds | Solaris 10 |
| Snapshot | Ja |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | QuTS hero |
| Operativsystemversion | 5,0,0 |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Linux operativsystem som stöds | Ubuntu 14.04 |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Andra operativsystem som stöds | Solaris 10 |
| Strömtillförsel | |
| Strömförsörjning plats | Inbyggd |
| Nätaggregatets effekt | 500 W |
| Antal strömförsörjningsaggregat | 2 |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Strömförbrukning (vanlig) | 105,12 W |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
| Fan spänning | 12 V |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 482 mm |
| Djup | 562 mm |
| Höjd | 88,3 mm |
| Vikt | 11,8 kg |
| Tekniska detaljer | |
| Harmonized System (HS)-kod | 84714100 |
| Förpackningens innehåll | |
| Antal skruvar | 84 |
| Kabel inkluderad | AC, LAN (RJ-45) |
| Antal strömkablar | 2 |
| Processor specialfunktioner | |
| Intel® VT-x med utökad Sida Tabeller (EPT) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® TSX-NI | Ja |
| Intel® Trusted Execution Technology | Ja |
| Intel® Förbättrad Halt State | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel TSX-NI-version | 1,00 |
| Intel Secure Key Technology-version | 1,00 |
| Inbäddade alternativ | Nej |
| Idle stater | Ja |
| Execute Disable Bit-säkerhet | Ja |
| Förstärkt Intel Speedstep Technology | Ja |
| Miljökrav | |
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 95% |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 70 ° C |
| Logistikdata | |
| Harmonized System (HS)-kod | 84714100 |