QNAP TS-h2490FU NAS Rack (2U) EPYC 7302P 256 GB DDR4 0 TB QuTS hero Svart, Grå
- Brand: QNAP
- Category:
- SKU: TS-H2490FU-7302P-256G
- EAN: 4713213518670 0885022020706
QNAP TS-h2490FU, NAS, Rack (2U), EPYC, 7302P, 256 GB, DDR4
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
QNAP TS-h2490FU. Modell: NAS. Chassityp: Rack (2U). Enhetsklass: Stor företagsverksamhet. Processorfamilj: EPYC, Processor: 7302P, Processorfrekvens: 3 GHz. Internminne: 256 GB, Typ av internminne: DDR4. Total installerad lagringskapacitet: 0 TB. Installerat operativsystem: QuTS hero
Specifications
| Lagringsmedia | |
|---|---|
| Total installerad lagringskapacitet | 0 TB |
| Lagringsenheter installerade | Nej |
| Typ av installerad lagringsenhet | Nej |
| Antal installerade lagringsenheter | 0 |
| Typer av lagringsenheter som stöds | SSD |
| Antal lagringsenheter som stöds | 24 |
| Lagringsenhetens kapacitet | 0 GB |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-nivåer | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Hårddiskplatser med hotswap-funktion | Ja |
| Filsystem som stöds | FAT32, HFS+, NTFS, ZFS, ext3, ext4 |
| Online RAID-migrering | Ja |
| Online RAID-expansion | Ja |
| Sökning efter dåliga block | Ja |
| Lagringsenhetsgränssnitt som stöds | U.2 |
| Storlekar som stöds på lagringsenhet | 2.5" |
| RAID-återuppbyggnad | Ja |
| Antal systemenheter som stöds | 24 |
| Systemenhetsstorlekar som stöds | 2.5" |
| Processor | |
| Processortillverkare | AMD |
| Processor | 7302P |
| Processorfamilj | EPYC |
| Processorfrekvens | 3 GHz |
| Processorkärnor | 16 |
| Processorboostfrekvens | 3,3 GHz |
| Processortrådar | 32 |
| L3-cache | 128 MB |
| Minne | |
| Typ av internminne | DDR4 |
| Internminne | 256 GB |
| Maximal RAM som stöds | 4 TB |
| Minnesplatser | 16 |
| Flashminne | 5000 MB |
| Minnets formfaktor | RDIMM |
| Nätverk | |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000,2500,25000 Mbit/s |
| DHCP-klient | Ja |
| DHCP-server | Ja |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| iSCSI-stöd | Ja |
| Wake-on-LAN förberedd | Ja |
| Dynamisk DNS (DDNS) | Ja |
| Stöd för nätverksprotokoll | TCP/IP, IPv4, IPv6 |
| Lastbalansering systemet | Ja |
| Länkaggregering | Ja |
| WLAN-adapter stöds | Ja |
| Anslutningar | |
| USB-port | Ja |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 2 |
| Fiberportar kvantitet | 4 |
| Fiberoptiska kontakten | SFP28 |
| Samtidiga anslutningar | 10000 |
| Design | |
| Produktens färg | Svart, Grå |
| Chassityp | Rack (2U) |
| Kylning typ | Aktiv |
| Antal fläktar | 4 fläkt/-ar |
| Fläktdiameter | 6 cm |
| LED-indikatorer | HDD, LAN, Status |
| Prestanda | |
| Modell | NAS |
| Enhetsklass | Stor företagsverksamhet |
| Säkerhetskopieringsfunktion | Ja |
| Typer av säkerhetskopiering | Cloud, iSCSI LUN |
| Alarm | Ja |
| Flerspråkig support | Ja |
| Ljudnivå Lc IEC | 53,5 dB |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Ja |
| Installerat operativsystem | QuTS hero |
| Operativsystemversion | h5.0.0 |
| Webbaserad adminstraion | Ja |
| Systemlogg | Ja |
| Kryptering/säkerhet | 256-bit AES, HTTPS, SSH, SSL/TLS |
| Stöd för S.M.A.R.T. | Ja |
| Återställningsknapp | Ja |
| På / av-knapp | Ja |
| Hot spare-disk | Ja |
| Inbyggd FTP-server | Ja |
| Webbläsare stöds | Mozilla Firefox, Microsoft Internet Explorer, Apple Safari, Google Chrome |
| Åtkomstkontrollista (ACL) | Ja |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64 |
| Linux operativsystem som stöds | CentOS 7.0, SuSE Linux 12.0, SuSE Linux 12.3, SuSE Linux 15, Ubuntu 14.04, Ubuntu 14.10, Ubuntu 15.04, Ubuntu 15.10, Ubuntu 16.04, Ubuntu 16.10, Ubuntu 17.10, Ubuntu 18.04 LTS, Ubuntu 20.04 LTS |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2003, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Andra operativsystem som stöds | IBM AIX 7.1, IBM AIX 7.2, Solaris 10, Solaris 11 |
| Snapshot | Ja |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | QuTS hero |
| Operativsystemversion | h5.0.0 |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64 |
| Linux operativsystem som stöds | CentOS 7.0, SuSE Linux 12.0, SuSE Linux 12.3, SuSE Linux 15, Ubuntu 14.04, Ubuntu 14.10, Ubuntu 15.04, Ubuntu 15.10, Ubuntu 16.04, Ubuntu 16.10, Ubuntu 17.10, Ubuntu 18.04 LTS, Ubuntu 20.04 LTS |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2003, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Andra operativsystem som stöds | IBM AIX 7.1, IBM AIX 7.2, Solaris 10, Solaris 11 |
| Strömtillförsel | |
| Strömförsörjning plats | Inbyggd |
| Nätaggregatets effekt | 1100 W |
| Antal strömförsörjningsaggregat | 2 |
| Strömförbrukning (vanlig) | 277,64 W |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Fan spänning | 12 V |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 481 mm |
| Djup | 510,2 mm |
| Höjd | 88,3 mm |
| Vikt | 15,2 kg |
| Förpackningens bredd | 585 mm |
| Låddjup | 739 mm |
| Förpackningens höjd | 305 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 20,8 kg |
| Tekniska detaljer | |
| Harmonized System (HS)-kod | 84714100 |
| Garantiperiod | 5 År |
| Förpackningens innehåll | |
| Snabbinstallationsguide | Ja |
| Antal skruvar | 96 |
| Kabel inkluderad | AC, LAN (RJ-45) |
| Förpackningstyp | Låda |
| Antal strömkablar | 2 |
| Miljökrav | |
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 95% |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 70 ° C |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 95% |
| Logistikdata | |
| Harmonized System (HS)-kod | 84714100 |
| Övrigt | |
| Fiberkanal | Ja |
| Garantiperiod | 5 År |