QNAP TS-932PX NAS Tower Annapurna Labs Alpine AL-324 4 GB DDR4 0 TB QNAP Turbo System Svart
- Brand: QNAP
- Category:
- SKU: TS-932PX-4G
- EAN: 4713213517963 0885022019984
5x 3.5", Alpine AL324 ARM Cortex-A57 1.7GHz, 4 GB SODIMM DDR4 (1 x 4 GB), 512 MB Flash, LAN, 120 W, AC 100 - 240 V, 182.7 x 224.6 x 224.1 mm
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
Energieffektiv fyrkärnig processor
En 64-bitars fyrkärnig 1,7 GHz ARM Cortex-A57 processor och 4 GB DDR4 RAM (utökningsbart till 16 GB), gör TS-932PX mycket energieffektiv utan att påverka systemets eller programmens prestanda.
Snabb anslutning med 10GbE och 2,5GbE
TS-932PX har två portar för 10GbE SFP+ och två för 2.5GbE LAN RJ45 som stöder snabba nätverk, porttrunkning och redundans som förstärker nätverksinfrastrukturen. QNAP tillhandahåller även många andra snabba nätverkslösningar, inklusive 10GbE/2.5GbE hanterade/ohanterade switchar och nätverkskort som gör det möjligt att skapa en budgetvänlig snabb nätverksmiljö.
Öka NAS-prestanda med 2,5-tums SATA SSD
SSD-enheter kan öka NAS-prestanda utan att kräva stora investeringar. TS-932PX stöder SSD-cacheteknik och Qtier™ automatisk nivåindelning som hjälper dig att balansera lagringsprestanda, lagringsallokering och IT-kostnader.
Skydda viktiga data med ögonblicksbilder
Ögonblicksbilder registrerar NAS-systemets tillstånd och metadata och gör det möjligt att snabbt återställa filer till tidigare registrerade tillstånd om de raderas/ändras oavsiktligt eller om systemet hotas av utpressningstrojaner. QNAP:s ögonblicksbilder är blockbaserade och registrerar endast ändrade data. Det sparar inte bara lagringsutrymme utan minskar även tiden det tar att säkerhetskopiera och återställa data. TS-932PX stöder upp till 256 ögonblicksbilder per NAS och upp till 64 ögonblicksbilder per volym eller LUN.
Multipunkts säkerhetskopiering, åtkomst och synkronisering av filer
TS-932PX stöder vanliga fildelningsprotokoll (inklusive SMB/CIFS, AFP och NFS) för enheter med Windows®, Mac® och Linux®/UNIX®. Tillsammans med Qsync, ett verktyg som omvandlar en QNAP NAS till ett säkert datacenter med hög kapacitet för filsynkronisering, blir alla filer överförda till TS-932PX tillgängliga på alla kopplade enheter, såsom datorer, bärbara datorer och mobila enheter. Hybrid Backup Sync gör det enkelt att säkerhetskopiera eller synkronisera data på TS-932PX till andra QNAP NAS, fjärrservrar eller molnlagring (inklusive Microsoft One Drive®, Google Drive™ och Dropbox®) för katastrofåterställning.
Säker fjärråtkomst till din QNAP-NAS
Använd myQNAPcloud Link för att öppna, dela, ladda ned och hantera filer på huvudkontorets NAS över internet. QNAP NAS stöder även VPN-tjänster för distansarbetare för åtkomst till NAS-enheten och resurser på ett privat nätverk från internet. Det går även att använda QVPN Device Client med QNAP:s egna protokoll QBelt för enkel anslutning till TS-932PX och användning av mätverktyg för att mäta VPN-anslutningarnas hastighet och anslutningshistorik.
Förläng maskinvarugarantin upp till fem år
TS-932PX har två års garanti utan extra kostnad. Det går att köpa en garantiförlängning som förlänger garantiskyddet upp till fem år.
En 64-bitars fyrkärnig 1,7 GHz ARM Cortex-A57 processor och 4 GB DDR4 RAM (utökningsbart till 16 GB), gör TS-932PX mycket energieffektiv utan att påverka systemets eller programmens prestanda.
Snabb anslutning med 10GbE och 2,5GbE
TS-932PX har två portar för 10GbE SFP+ och två för 2.5GbE LAN RJ45 som stöder snabba nätverk, porttrunkning och redundans som förstärker nätverksinfrastrukturen. QNAP tillhandahåller även många andra snabba nätverkslösningar, inklusive 10GbE/2.5GbE hanterade/ohanterade switchar och nätverkskort som gör det möjligt att skapa en budgetvänlig snabb nätverksmiljö.
Öka NAS-prestanda med 2,5-tums SATA SSD
SSD-enheter kan öka NAS-prestanda utan att kräva stora investeringar. TS-932PX stöder SSD-cacheteknik och Qtier™ automatisk nivåindelning som hjälper dig att balansera lagringsprestanda, lagringsallokering och IT-kostnader.
Skydda viktiga data med ögonblicksbilder
Ögonblicksbilder registrerar NAS-systemets tillstånd och metadata och gör det möjligt att snabbt återställa filer till tidigare registrerade tillstånd om de raderas/ändras oavsiktligt eller om systemet hotas av utpressningstrojaner. QNAP:s ögonblicksbilder är blockbaserade och registrerar endast ändrade data. Det sparar inte bara lagringsutrymme utan minskar även tiden det tar att säkerhetskopiera och återställa data. TS-932PX stöder upp till 256 ögonblicksbilder per NAS och upp till 64 ögonblicksbilder per volym eller LUN.
Multipunkts säkerhetskopiering, åtkomst och synkronisering av filer
TS-932PX stöder vanliga fildelningsprotokoll (inklusive SMB/CIFS, AFP och NFS) för enheter med Windows®, Mac® och Linux®/UNIX®. Tillsammans med Qsync, ett verktyg som omvandlar en QNAP NAS till ett säkert datacenter med hög kapacitet för filsynkronisering, blir alla filer överförda till TS-932PX tillgängliga på alla kopplade enheter, såsom datorer, bärbara datorer och mobila enheter. Hybrid Backup Sync gör det enkelt att säkerhetskopiera eller synkronisera data på TS-932PX till andra QNAP NAS, fjärrservrar eller molnlagring (inklusive Microsoft One Drive®, Google Drive™ och Dropbox®) för katastrofåterställning.
Säker fjärråtkomst till din QNAP-NAS
Använd myQNAPcloud Link för att öppna, dela, ladda ned och hantera filer på huvudkontorets NAS över internet. QNAP NAS stöder även VPN-tjänster för distansarbetare för åtkomst till NAS-enheten och resurser på ett privat nätverk från internet. Det går även att använda QVPN Device Client med QNAP:s egna protokoll QBelt för enkel anslutning till TS-932PX och användning av mätverktyg för att mäta VPN-anslutningarnas hastighet och anslutningshistorik.
Förläng maskinvarugarantin upp till fem år
TS-932PX har två års garanti utan extra kostnad. Det går att köpa en garantiförlängning som förlänger garantiskyddet upp till fem år.
Specifications
| Lagringsmedia | |
|---|---|
| Total installerad lagringskapacitet | 0 TB |
| Lagringsenheter installerade | Nej |
| Typ av installerad lagringsenhet | Nej |
| Antal installerade lagringsenheter | 0 |
| Typer av lagringsenheter som stöds | HDD & SSD |
| Antal lagringsenheter som stöds | 9 |
| Lagringsenhetens kapacitet | 0 GB |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-nivåer | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Hårddiskplatser med hotswap-funktion | Ja |
| Filsystem som stöds | FAT32, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| Online RAID-migrering | Ja |
| Online RAID-expansion | Ja |
| Diskgenomgång | Ja |
| Sökning efter dåliga block | Ja |
| Lagringsenhetsgränssnitt som stöds | SATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storlekar som stöds på lagringsenhet | 2.5,3.5" |
| RAID-återuppbyggnad | Ja |
| Processor | |
| Processortillverkare | Annapurna Labs |
| Processor | Alpine AL-324 |
| Processorfamilj | Annapurna Labs |
| Processorfrekvens | 1,7 GHz |
| Processorkärnor | 4 |
| Processorarkitektur | ARM Cortex-A57 |
| Minne | |
| Typ av internminne | DDR4 |
| Internminne | 4 GB |
| Maximal RAM som stöds | 16 GB |
| Minnesplatser | 1 |
| Flashminne | 512 MB |
| Minnets formfaktor | SO-DIMM |
| Nätverk | |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 100,1000,2500,10000 Mbit/s |
| DHCP-klient | Ja |
| DHCP-server | Ja |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| iSCSI-stöd | Ja |
| Wake-on-LAN förberedd | Ja |
| Datahastighet för Ethernet LAN som stöds (max) | 10000 Mbit/s |
| Dynamisk DNS (DDNS) | Ja |
| Stöd för nätverksprotokoll | FTP, SFTP, TFTP, ec, OpenVPN, QBelt |
| Lastbalansering systemet | Ja |
| Länkaggregering | Ja |
| WLAN-adapter stöds | Ja |
| Anslutningar | |
| USB-port | Ja |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 0 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
| Fiberportar kvantitet | 2 |
| Fiberoptiska kontakten | SFP+ |
| Samtidiga anslutningar | 700 |
| Design | |
| Produktens färg | Svart |
| Chassityp | Tower |
| Kylning typ | Aktiv |
| Antal fläktar | 1 fläkt/-ar |
| Fläktdiameter | 14 cm |
| LED-indikatorer | HDD, LAN, SSD, Status, USB |
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Prestanda | |
| Modell | NAS |
| Enhetsklass | Små och Medelstora Företag |
| Säkerhetskopieringsfunktion | Ja |
| Typer av säkerhetskopiering | Cloud, iSCSI LUN |
| Alarm | Ja |
| Flerspråkig support | Ja |
| Ljudnivå Lc IEC | 18,6 dB |
| Installerat operativsystem | QNAP Turbo System |
| Operativsystemversion | 5,0,0 |
| Webbaserad adminstraion | Ja |
| Systemlogg | Ja |
| Delad mapp | CIFS/SMB |
| Kryptering/säkerhet | 256-bit AES, FIPS 140-2, HTTPS, SNMPv2, SNMPv3, SSH, SSL/TLS |
| Stöd för S.M.A.R.T. | Ja |
| Återställningsknapp | Ja |
| På / av-knapp | Ja |
| Hot spare-disk | Ja |
| Inbyggd FTP-server | Ja |
| Webbläsare stöds | Apple Safari 7+, Google Chrome, Microsoft Internet Explorer 10+, Mozilla Firefox |
| Åtkomstkontrollista (ACL) | Ja |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Linux operativsystem som stöds | Ja |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Snapshot | Ja |
| USB-kopieringsfunktion | Ja |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | QNAP Turbo System |
| Operativsystemversion | 5,0,0 |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Linux operativsystem som stöds | Ja |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Strömtillförsel | |
| Strömförsörjning plats | Extern |
| Nätaggregatets effekt | 120 W |
| Antal strömförsörjningsaggregat | 1 |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
| Fan spänning | 12 V |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 182,7 mm |
| Djup | 223,6 mm |
| Höjd | 224,7 mm |
| Vikt | 3,39 kg |
| Förpackningens bredd | 250 mm |
| Låddjup | 380 mm |
| Förpackningens höjd | 340 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 5,06 kg |
| Tekniska detaljer | |
| Harmonized System (HS)-kod | 84714100 |
| Garantiperiod | 2 År |
| Förpackningens innehåll | |
| Extern strömadapter | Ja |
| Förpackningstyp | Låda |
| Miljökrav | |
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 95% |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 70 ° C |
| Logistikdata | |
| Harmonized System (HS)-kod | 84714100 |
| Övrigt | |
| Garantiperiod | 2 År |