HPE ProLiant ML30 Gen11 E-2414 2.6GHz 4-core 1P 16GB-U 4LFF-NHP 1TB 350W PS Server servrar Tower (4U) Intel® Xeon® 2,6 GHz DDR5-SDRAM
HPE ProLiant ML30 Gen11 E-2414 2.6GHz 4-core 1P 16GB-U 4LFF-NHP 1TB 350W PS Server, 2,6 GHz, E-2414, 16 GB, DDR5-SDRAM, 1 TB, Tower (4U)
Offer details
Related Products
Description
HPE ProLiant ML30 Gen11 E-2414 2.6GHz 4-core 1P 16GB-U 4LFF-NHP 1TB 350W PS Server. Processorfamilj: Intel® Xeon®, Processorfrekvens: 2,6 GHz, Processor: E-2414. Internminne: 16 GB, Typ av internminne: DDR5-SDRAM, Minneslayout: 1 x 16 GB. Total lagringskapacitet: 1 TB, Hårddiskens storlek: 3.5", Hårddiskens gränssnitt: SATA III. Nätverksansluten (Ethernet). Strömförsörjning: 350 W, Stöd för redundant strömförsörjning (RPS). Chassityp: Tower (4U)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorfrekvens | 2,6 GHz |
| Processorfamilj | Intel® Xeon® |
| Processor | E-2414 |
| Processorkärnor | 4 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processorns cachetyp | Smart Cache |
| Processorns cache | 12 MB |
| Processortillverkare | Intel |
| Processorboostfrekvens | 4,5 GHz |
| Prestandakärnor | 4 |
| Minne | |
| Internminne | 16 GB |
| Maximalt internminne | 128 GB |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minnesplatser | 4x DIMM |
| Minneslayout | 1 x 16 GB |
| Minne klockhastighet | 4800 MHz |
| Lagringsmedia | |
| Total lagringskapacitet | 1 TB |
| Hårddiskens storlek | 3.5" |
| Hårddiskens gränssnitt | SATA III |
| RAID-kontroller som stöds | Embedded Intel VROC SATA (formerly known as Intel RSTe) |
| RAID-stöd | Ja |
| Solid-state drive-gränssnitt | SATA III |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Antalet hårddiskar som stöds | 4 |
| Nätverk | |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Anslutningar | |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 6 |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 4 |
| Antal Displayportar | 1 |
| Expansionsplatser | 4, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs |
| Expansionsplatser | |
| PCI Express x16 platser | 1 |
| PCI Express x8 (Gen 4.x) platser | 3 |
| Design | |
| Chassityp | Tower (4U) |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Produktens färg | Svart |
| Prestanda | |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Säkerhetsegenskaper | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Management-Plattform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management. Refer to the iLO 6 User Guide |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Strömtillförsel | |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Nätaggregatstyp | 1x HPE ProLiant ML30 Gen10 Plus 350W Platinum ATX FIO Power Supply |
| Antal huvudnätaggregat | 1 |
| Strömförsörjning | 350 W |
| Övrigt | |
| Säkerhetsegenskaper | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Standardfläktar | 1x Standard Fan |
| Hårddiskstyp | HPE 1TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF RW 1-year Warranty Multi Vendor HDD |