HPE ProLiant DL385 Gen11 9124 3.0GHz 16c 1P 64GB-R 8LFF NS204i-u NC BCM57416 2x1000W PS EU Server servrar Rack (2U) AMD EPYC 3 GHz DDR5-SDRAM 1000 W
HPE ProLiant DL385 Gen11 9124 3.0GHz 16c 1P 64GB-R 8LFF NS204i-u NC BCM57416 2x1000W PS EU Server, 3 GHz, 9124, 64 GB, DDR5-SDRAM, 1000 W, Rack (2U)
Offer details
Trade Prices
Description
HPE ProLiant DL385 Gen11 9124 3.0GHz 16c 1P 64GB-R 8LFF NS204i-u NC BCM57416 2x1000W PS EU Server. Processorfamilj: AMD EPYC, Processorfrekvens: 3 GHz, Processor: 9124. Internminne: 64 GB, Typ av internminne: DDR5-SDRAM, Minneslayout: 2 x 32 GB. Nätverksansluten (Ethernet). Strömförsörjning: 1000 W, Stöd för redundant strömförsörjning (RPS). Chassityp: Rack (2U)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorfrekvens | 3 GHz |
| Processorfamilj | AMD EPYC |
| Processor | 9124 |
| Processorkärnor | 16 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorns cache | 64 MB |
| Processortillverkare | AMD |
| Processorboostfrekvens | 3,7 GHz |
| Minne | |
| Internminne | 64 GB |
| Maximalt internminne | 3 TB |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minnesplatser | 12x DIMM |
| Minneslayout | 2 x 32 GB |
| Minne klockhastighet | 4800 MHz |
| Lagringsmedia | |
| RAID-kontroller som stöds | HPE NS204i-u Gen11 NVMe Hot Plug Boot Optimized Storage Device |
| RAID-stöd | Ja |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Maximal lagringskapacitet | 522,24 TB |
| Nätverk | |
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM57416 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | 10 Gigabit Ethernet |
| Anslutningar | |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Expansionsplatser | 8 maximum, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs |
| Design | |
| Chassityp | Rack (2U) |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Prestanda | |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Management-Plattform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, HPE OneView Advanced (require licenses) and HPE Compute Ops Management |
| Strömtillförsel | |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Nätaggregatstyp | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Antal huvudnätaggregat | 2 |
| Antal installerade redundanta nätaggregat | 1 |
| Strömförsörjning | 1000 W |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 646,4 mm |
| Höjd | 87,5 mm |
| Djup | 434,7 mm |
| Övrigt | |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Standardfläktar | 6x Performance Fans |
| Hårddiskstyp | None ship standard, 8 LFF supported |