Offer details
Trade Prices
Description
HPE ProLiant DL380 Gen11. Processorfamilj: Intel® Xeon Silver, Processorfrekvens: 2,4 GHz, Processor: 4510. Internminne: 64 GB, Typ av internminne: DDR5-SDRAM, Minneslayout: 2 x 32 GB. Total lagringskapacitet: 7,68 TB. Nätverksansluten (Ethernet). Strömförsörjning: 1000 W, Stöd för redundant strömförsörjning (RPS). Chassityp: Rack (2U)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorgenerering | Intel Xeon Scalable 5th Gen |
| Processorfrekvens | 2,4 GHz |
| Processorfamilj | Intel® Xeon Silver |
| Processor | 4510 |
| Processorkärnor | 12 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorns cache | 30 MB |
| Processortillverkare | Intel |
| Processorboostfrekvens | 4,1 GHz |
| Minne | |
| Internminne | 64 GB |
| Maximalt internminne | 8 TB |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minnesplatser | 32x DIMM |
| Minneslayout | 2 x 32 GB |
| Minne klockhastighet | 5600 MHz |
| Lagringsmedia | |
| Total lagringskapacitet | 7,68 TB |
| RAID-kontroller som stöds | Embedded SATA controller (AHCI or Intel SATA Hybrid RAID controller) |
| RAID-stöd | Ja |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Solid-state drive kapacitet | 7,68 TB |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Antalet installerade SSD | 1 |
| NVMe | Ja |
| Grafiken | |
| Ombord grafikkort modell | Ej tillgänglig |
| Ombord grafikkort | Nej |
| Nätverk | |
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM5719 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Anslutningar | |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 4 |
| Expansionsplatser | Up to 8 PCIe Gen5, and 2 OCP 3.0, for detailed descriptions reference the QuickSpecs |
| Design | |
| Chassityp | Rack (2U) |
| Rackmontering | Ja |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Produktens färg | Svart |
| Prestanda | |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Säkerhetsegenskaper | HPE TPM 2.0 standard on motherboard. Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Management-Plattform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management Refer to the iLO 6 User Guide |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Strömtillförsel | |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Nätaggregatstyp | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Antal huvudnätaggregat | 2 |
| Strömförsörjning | 1000 W |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 727 mm |
| Höjd | 87,5 mm |
| Djup | 448 mm |
| Övrigt | |
| Säkerhetsegenskaper | HPE TPM 2.0 standard on motherboard. Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Standardfläktar | 6x High Performance Fan |
| Hårddiskstyp | HPE 7.68TB NVMe Gen4 Mainstream Performance Read Intensive SFF BC U.3 Static V2 Multi Vendor SSD |