HPE ProLiant DL360 Gen10 4208 2.1GHz 8-core 1P 32GB-R MR416i-a 8SFF BC 800W PS Server servrar 0 GB Rack (1U) Intel® Xeon Silver 2,1 GHz DDR4-SDRAM
HPE ProLiant DL360 Gen10 4208 2.1GHz 8-core 1P 32GB-R MR416i-a 8SFF BC 800W PS Server, 2,1 GHz, 4208, 32 GB, DDR4-SDRAM, 0 GB, Rack (1U)
Offer details
Description
HPE ProLiant DL360 Gen10 4208 2.1GHz 8-core 1P 32GB-R MR416i-a 8SFF BC 800W PS Server. Processorfamilj: Intel® Xeon Silver, Processorfrekvens: 2,1 GHz, Processor: 4208. Internminne: 32 GB, Typ av internminne: DDR4-SDRAM, Minneslayout: 1 x 32 GB. Total lagringskapacitet: 0 GB. Nätverksansluten (Ethernet). Strömförsörjning: 800 W, Stöd för redundant strömförsörjning (RPS). Chassityp: Rack (1U)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorgenerering | Intel Xeon Scalable 2nd Gen |
| Processorfrekvens | 2,1 GHz |
| Processorfamilj | Intel® Xeon Silver |
| Processor | 4208 |
| Processorkärnor | 8 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorns cache | 11 MB |
| Processortillverkare | Intel |
| Processorboostfrekvens | 3,2 GHz |
| Execute Disable Bit-säkerhet | Ja |
| Inbäddade alternativ | Nej |
| Minne | |
| Internminne | 32 GB |
| Typ av internminne | DDR4-SDRAM |
| Minneslayout | 1 x 32 GB |
| Lagringsmedia | |
| Total lagringskapacitet | 0 GB |
| RAID-kontroller som stöds | HPE MR416i-a Gen10 Plus x16 Lanes 4GB Cache NVMe/SAS 12G Controller |
| RAID-stöd | Ja |
| Hårddiskstorlek som stöds | 2.5" |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Antalet hårddiskar som stöds | 8 |
| Maximal lagringskapacitet | 0 TB |
| Nätverk | |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Anslutningar | |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 4 |
| Expansionsplatser | 2 PCIe 3.0, for detailed descriptions reference the QuickSpecs |
| Design | |
| Chassityp | Rack (1U) |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Produktens färg | Svart |
| Prestanda | |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Säkerhetsegenskaper | Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit, and HPE TPM 2.0 |
| Management-Plattform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); Optional- HPE iLO Advanced, and HPE OneView Advanced (require licenses) |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Processor specialfunktioner | |
| Intel® VT-x med utökad Sida Tabeller (EPT) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® TSX-NI | Ja |
| Intel® Trusted Execution Technology | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Förstärkt Intel Speedstep Technology | Ja |
| Strömtillförsel | |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Nätaggregatstyp | 1x HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Antal huvudnätaggregat | 1 |
| Strömförsörjning | 800 W |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 42,9 mm |
| Vikt | 13 kg |
| Höjd | 707 mm |
| Djup | 434,6 mm |
| Övrigt | |
| Säkerhetsegenskaper | Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit, and HPE TPM 2.0 |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Vikt (imperial) | 13 kg (28.7 lbs) |
| Standardfläktar | 5 standard hot plug fans |
| Hårddiskstyp | None ship standard, 8 SFF supported |
| Dimension (B x D x H) (imperial) | 42,9 x 434,6 x 706,9 mm (1.69 x 17.1 x 27.8") |