HPE ProLiant DL325 Gen10 Plus v2 7313P 3.0GHz 16-core 1P 32GB-R 8SFF 500W PS Server servrar Rack (1U) AMD EPYC 3 GHz DDR4-SDRAM
HPE ProLiant DL325 Gen10 Plus v2 7313P 3.0GHz 16-core 1P 32GB-R 8SFF 500W PS Server, 3 GHz, 7313P, 32 GB, DDR4-SDRAM, 500 W, Rack (1U)
Offer details
Description
HPE ProLiant DL325 Gen10 Plus v2 7313P 3.0GHz 16-core 1P 32GB-R 8SFF 500W PS Server. Processorfamilj: AMD EPYC, Processorfrekvens: 3 GHz, Processor: 7313P. Internminne: 32 GB, Typ av internminne: DDR4-SDRAM, Minneslayout: 1 x 32 GB. Nätverksansluten (Ethernet). Strömförsörjning: 500 W. Chassityp: Rack (1U)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorfrekvens | 3 GHz |
| Processorfamilj | AMD EPYC |
| Processor | 7313P |
| Processorkärnor | 16 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorns cache | 128 MB |
| Processortillverkare | AMD |
| Processorboostfrekvens | 3 GHz |
| Minne | |
| Internminne | 32 GB |
| Typ av internminne | DDR4-SDRAM |
| Minnesplatser | 32x DIMM |
| Minneslayout | 1 x 32 GB |
| Minne klockhastighet | 3200 MHz |
| Buffrad minnestyp | Registered (buffered) |
| Lagringsmedia | |
| RAID-kontroller som stöds | HPE Smart Array P408i‑a SR Gen10 (8 Internal Lanes/2GB Cache) 12G SAS Modular LH Controller |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Nätverk | |
| LAN-styrenhet | Intel® I350-T4 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Anslutningar | |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 4 |
| Expansionsplatser | 3 maximum, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs |
| Design | |
| Chassityp | Rack (1U) |
| Rackmontering | Ja |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Prestanda | |
| Management-Plattform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, and HPE OneView Advanced (require licenses) |
| Harmonized System (HS)-kod | 84714100 |
| Strömtillförsel | |
| Nätaggregatstyp | 1x HPE 500W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Antal huvudnätaggregat | 1 |
| Strömförsörjning | 500 W |
| Logistikdata | |
| Harmonized System (HS)-kod | 84714100 |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 42,9 mm |
| Vikt | 12 kg |
| Höjd | 644,3 mm |
| Djup | 434,6 mm |
| Övrigt | |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Vikt (imperial) | 12,2 kg (26.9 lbs) |
| Standardfläktar | 8x Standard Fans |
| Hårddiskstyp | None ship standard, 8 SFF supported |
| Dimension (B x D x H) (imperial) | 42,9 x 434,6 x 644,4 mm (1.69 x 17.1 x 25.4") |