Offer details
Related Products
Description
QNAP TS-851. Typer av lagringsenheter som stöds: HDD & SSD, Lagringsenhetens gränssnitt: Serial ATA III, Lagringsenhetens storlek: 2.5/3.5". Processorfamilj: Intel® Celeron®, Processorfrekvens: 2,41 GHz. Internminne: 1 GB, Typ av internminne: DDR3L, Maximal RAM som stöds: 8 GB. Datahastighet för Ethernet-LAN: 10,100,1000 Mbit/s, Stöd för nätverksprotokoll: CIFS/SMB, AFP (v3.3), NFS(v3), FTP, FTPS, SFTP, TFTP, HTTP(S), Telnet, SSH, iSCSI, SNMP, SMTP, SMSC. Chassityp: Tower, Kylning typ: Aktiv, Produktens färg: Svart
Specifications
| Lagringsmedia | |
|---|---|
| Lagringsenheter installerade | Nej |
| Typer av lagringsenheter som stöds | HDD & SSD |
| Antal lagringsenheter som stöds | 8 |
| Lagringsenhetens gränssnitt | Serial ATA III |
| Lagringsenhetens storlek | 2.5/3.5" |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-nivåer | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Hårddiskplatser med hotswap-funktion | Ja |
| Filsystem som stöds | ext3, ext4, FAT32, HFS+, NTFS |
| Processor | |
| Processorfamilj | Intel® Celeron® |
| Processorfrekvens | 2,41 GHz |
| Processorkärnor | 2 |
| Minne | |
| Typ av internminne | DDR3L |
| Internminne | 1 GB |
| Maximal RAM som stöds | 8 GB |
| Flashminne | 512 MB |
| Nätverk | |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000 Mbit/s |
| DHCP-klient | Ja |
| DHCP-server | Ja |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| iSCSI-stöd | Ja |
| Wake-on-LAN förberedd | Ja |
| Stöd för nätverksprotokoll | CIFS/SMB, AFP (v3.3), NFS(v3), FTP, FTPS, SFTP, TFTP, HTTP(S), Telnet, SSH, iSCSI, SNMP, SMTP, SMSC |
| Anslutningar | |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| Design | |
| Produktens färg | Svart |
| Chassityp | Tower |
| Kylning typ | Aktiv |
| Antal fläktar | 2 fläkt/-ar |
| Fläktdiameter | 12 cm |
| LED-indikatorer | Ja |
| Inbyggd display | Nej |
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Prestanda | |
| Modell | NAS |
| Enhetsklass | Hem och Hemmakontor |
| Säkerhetskopieringsfunktion | Ja |
| Alarm | Ja |
| Flerspråkig support | Ja |
| Inbyggd optisk enhet | Nej |
| Inbyggd kortläsare | Nej |
| Installerat operativsystem | QNAP Turbo System |
| Operativsystemversion | 4,1 |
| Webbaserad adminstraion | Ja |
| Kryptering/säkerhet | FIPS 140-2, HTTPS, SSH, SSL/TLS |
| Återställningsknapp | Ja |
| Lednings Protokoll | SNMP, Telnet |
| Åtkomstkontrollista (ACL) | Ja |
| Windows-operativsystem som stöds | Ja |
| Linux operativsystem som stöds | Ja |
| Mac-operativsystem som stöds | Ja |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | QNAP Turbo System |
| Operativsystemversion | 4,1 |
| Windows-operativsystem som stöds | Ja |
| Linux operativsystem som stöds | Ja |
| Mac-operativsystem som stöds | Ja |
| Strömtillförsel | |
| Nätaggregatets effekt | 350 W |
| Strömförbrukning (vanlig) | 56,79 W |
| Strömförbrukning i väntläge | 0,72 W |
| AC-inspänning | 100-240 V |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
| Fan spänning | 12 V |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 298,2 mm |
| Djup | 235,4 mm |
| Höjd | 185,2 mm |
| Vikt | 7,83 kg |
| Vikt inkl. förpackning | 8,9 kg |
| Miljökrav | |
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 95% |
| Övrigt | |
| DLNA-certifierad (Digital Living Network Alliance) | Ja |