HPE S4P41A nätverksswitchar hanterad L3 10G Ethernet (100/1000/10000) Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd 1U Svart, Silver
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: S4P41A
- EAN: 0190017744384
HPE S4P41A, hanterad, L3, 10G Ethernet (100/1000/10000), Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd, Rackmontering, 1U
Offer details
Trade Prices
Description
HPE S4P41A. Switch typ: hanterad, Switch-lager: L3. Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar: 10G Ethernet (100/1000/10000), Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar: 48. Switch kapacitet: 524 Gbit/s. Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd. Rackmontering, Formfaktor: 1U
Specifications
| Management features | |
|---|---|
| Switch typ | hanterad |
| Switch-lager | L3 |
| Webbaserad adminstraion | Ja |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Molnhanterat | Ja |
| Anslutningar | |
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 48 |
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Antal installerade SFP-moduler | 0 |
| Antal installerade SFP+-moduler | 0 |
| Fiberoptiska kontakten | SFP28, SFP56 |
| Antal SFP28-ingångar | 2 |
| Antal USB Typ A-portar | 1 |
| Antal hanteringsportar | 1 styck |
| QSFP56-portar, antal | 2 |
| Koppar Ethernet-kablar teknik | 100BASE-T |
| Nätverk | |
| Koppar Ethernet-kablar teknik | 100BASE-T |
| Portspegling | Ja |
| 10G stöd | Ja |
| Data transmission | |
| Switch kapacitet | 524 Gbit/s |
| Genomströmning | 390 Mpps |
| Design | |
| Rackmontering | Ja |
| Staplingsbar | Ja |
| Produktens färg | Svart, Silver |
| Formfaktor | 1U |
| Prestanda | |
| Fysisk stackning (enheter) | 10 |
| Processorfrekvens | 1800 MHz |
| Minnestyp | DDR4-SDRAM |
| Internminne | 8000 MB |
| Flashminne | 32000 MB |
| Inbyggd processor | Ja |
| Staplingsbar | Ja |
| Strömtillförsel | |
| Strömförsörjning ingår | Nej |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz |
| Meddelane om effektförbrukning | With JL670A PSU: Idle: 103W 100% Traffic Rate: 134W With JL758A PSU: Idle: 111W 100% Traffic Rate: 135W |
| Strömkälla | AC/DC |
| Notering för strömförsörjning | 2 field-replaceable, hot-swappable power supply slots 1 minimum power supply required (ordered separately). Supported PSUs JL086A, JL087A, JL670A and JL758A. |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Ja |
| Total Power over Ethernet (PoE)-budget | 2880 W |
| Övrigt | |
| Latens | Less than 5 µs 1 Gbps: 3.6 µs |
| Prestandahantering | Management flexibility with support for HPE Aruba Networking Central, easy-to-use Web GUI, CLI, and HPE Aruba Networking Switch Multi-Edit Software |
| Minne och processor | CPU: Dual-core Arm Cortex-A9 @ 1.8GHz Memory: 8 GB DDR4, 32 GB eMMC Flash: 8 MB, 16 MB, or 32 MB, depending on model and configuration |
| Fläkt | Switch has two fan tray slots and comes with two fan trays installed. Minimum two fan trays required. Fan trays are field replaceable and hot‑swappable. Each fan tray contains two fans. |
| Vikt (imperial) | 6,02 kg (13.3 lbs) |
| Externa anslutningar | 32 x 10/100/1000M and 16 x HPE Smart Rate 1/2.5/5G BaseT ports (configuration can be changed to 8 x HPE Smart Rate 10 G BaseT ports) with Class 8 PoE supporting up to 90W per port 2 x 10G/25G/50G [4] SFP ports 2 x 10G/25G SFP ports (MACsec) Supports PoE standards IEEE 802.3af, 802.3at and 802.3bt (up to 90W) 1 x USB-C console port 1 x USB Type-A host port 1 x OOBM port 1 x RJ-45 console Port 1 x Bluetooth dongle to be used with CX Mobile App |
| Miljökrav | |
| Temperatur vid drift | 0 - 45 ° C |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 44 mm |
| Djup | 442 mm |
| Vikt | 6,02 kg |
| Optical fiber | |
| Fiberoptiska kontakten | SFP28, SFP56 |