HPE ProLiant ML30 Gen11 E-2434 3.4GHz 4-core 1P 16GB-U 8SFF-HP 800W PS Server servrar Tower (4U) Intel® Xeon® 3,4 GHz DDR5-SDRAM
HPE ProLiant ML30 Gen11 E-2434 3.4GHz 4-core 1P 16GB-U 8SFF-HP 800W PS Server, 3,4 GHz, E-2434, 16 GB, DDR5-SDRAM, 800 W, Tower (4U)
Offer details
Related Products
Description
HPE ProLiant ML30 Gen11 E-2434 3.4GHz 4-core 1P 16GB-U 8SFF-HP 800W PS Server. Processorfamilj: Intel® Xeon®, Processorfrekvens: 3,4 GHz, Processor: E-2434. Internminne: 16 GB, Typ av internminne: DDR5-SDRAM, Minneslayout: 1 x 16 GB. Hårddiskens gränssnitt: SATA, Serial Attached SCSI (SAS). Nätverksansluten (Ethernet), Kabelteknik: 10/100/1000Base-T(X). Strömförsörjning: 800 W, Stöd för redundant strömförsörjning (RPS). Chassityp: Tower (4U)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorfrekvens | 3,4 GHz |
| Processorfamilj | Intel® Xeon® |
| Processor | E-2434 |
| Processorkärnor | 4 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processorns cachetyp | Smart Cache |
| Processorns cache | 12 MB |
| Processortillverkare | Intel |
| Processorboostfrekvens | 5 GHz |
| Max antal processorer | 1 |
| Minne | |
| Internminne | 16 GB |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minnesplatser | 4x DIMM |
| Minneslayout | 1 x 16 GB |
| Minne klockhastighet | 4800 MHz |
| ECC | Ja |
| Lagringsmedia | |
| Antalet installerade hårddiskar | 8 |
| Hårddiskens gränssnitt | SATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| RAID-kontroller som stöds | Embedded Intel VROC SATA (formerly known as Intel RSTe) |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-nivåer | 0, 1, 5, 10 |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Maximal lagringskapacitet | 61,44 TB |
| Byte under drift (hotswap) | Ja |
| Stöd för hot-plug | Ja |
| Antalet 5,25 "fack | 8 |
| Nätverk | |
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM5719 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Kabelteknik | 10/100/1000Base-T(X) |
| Anslutningar | |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 7 |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 4 |
| Antal Displayportar | 1 |
| Expansionsplatser | 4, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs |
| Expansionsplatser | |
| PCI Express x8 (Gen 4.x) platser | 3 |
| Design | |
| Chassityp | Tower (4U) |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Produktens färg | Svart |
| Prestanda | |
| Kompatibla operativsystem | Microsoft Windows Server VMware ESXi Red Hat Enterprise Linux (RHEL) SUSE Linux Enterprise Server (SLES) Canonical Ubuntu |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Säkerhetsegenskaper | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Management-Plattform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management. Refer to the iLO 6 User Guide |
| Programvara | |
| Kompatibla operativsystem | Microsoft Windows Server VMware ESXi Red Hat Enterprise Linux (RHEL) SUSE Linux Enterprise Server (SLES) Canonical Ubuntu |
| Strömtillförsel | |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Nätaggregatstyp | 1x HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Antal huvudnätaggregat | 1 |
| Strömförsörjning | 800 W |
| Strömförsörjning ingångsspänning | 200 - 240 V |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 175,3 mm |
| Höjd | 368,3 mm |
| Djup | 475 mm |
| Övrigt | |
| Säkerhetsegenskaper | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Standardfläktar | 1x Non-hot plug non-redundant system fan |
| Hårddiskstyp | None ship standard, 8 SFF supported |