HPE ProLiant DL365 Gen11 9224 2.5GHz 24-core 1P 32GB-R 8SFF 800W PS Server servrar Rack (1U) AMD EPYC 2,5 GHz DDR5-SDRAM
HPE ProLiant DL365 Gen11 9224 2.5GHz 24-core 1P 32GB-R 8SFF 800W PS Server, 2,5 GHz, 9224, 32 GB, DDR5-SDRAM, 800 W, Rack (1U)
Offer details
Related Products
Description
HPE ProLiant DL365 Gen11 9224 2.5GHz 24-core 1P 32GB-R 8SFF 800W PS Server. Processorfamilj: AMD EPYC, Processorfrekvens: 2,5 GHz, Processor: 9224. Internminne: 32 GB, Typ av internminne: DDR5-SDRAM, Minneslayout: 2 x 16 GB. Hårddiskens gränssnitt: SATA, Serial Attached SCSI (SAS). Nätverksansluten (Ethernet). Strömförsörjning: 800 W, Stöd för redundant strömförsörjning (RPS). Chassityp: Rack (1U)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorfrekvens | 2,5 GHz |
| Processorfamilj | AMD EPYC |
| Processor | 9224 |
| Processorkärnor | 24 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorns cache | 64 MB |
| Processortillverkare | AMD |
| Processorboostfrekvens | 3,7 GHz |
| Minne | |
| Internminne | 32 GB |
| Maximalt internminne | 6 TB |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minnesplatser | 12x DIMM |
| Minneslayout | 2 x 16 GB |
| Minne klockhastighet | 4800 MHz |
| ECC | Nej |
| Lagringsmedia | |
| Antalet installerade hårddiskar | 0 |
| Hårddiskens gränssnitt | SATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| RAID-kontroller som stöds | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| RAID-stöd | Ja |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Antalet installerade SSD | 0 |
| Maximal lagringskapacitet | 153,6 TB |
| Byte under drift (hotswap) | Ja |
| Nätverk | |
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM57416 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | 10 Gigabit Ethernet |
| Anslutningar | |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| Seriella portar | 1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Expansionsplatser | 2 OCP 3.0, 1 PCIe Gen5 x16, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs |
| Design | |
| Chassityp | Rack (1U) |
| Redundanta fläktar stöd | Ja |
| Rackmontering | Ja |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Produktens färg | Svart, Grå |
| Prestanda | |
| Fjärradministration | HPE iLO 6 |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Kompatibla operativsystem | Windows Server 2019, Windows Server 2022, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8.6, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0, SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 15 SP4, VMware ESXi 7.0 U3, VMware ESXi 8.0 |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Management-Plattform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download), HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, HPE OneView Advanced (require license), and HPE Compute Ops Management |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Kompatibla operativsystem | Windows Server 2019, Windows Server 2022, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8.6, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0, SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 15 SP4, VMware ESXi 7.0 U3, VMware ESXi 8.0 |
| Strömtillförsel | |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Nätaggregatstyp | 1x HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Antal huvudnätaggregat | 1 |
| Strömförsörjning | 800 W |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 916 mm |
| Vikt | 29,3 kg |
| Höjd | 242 mm |
| Djup | 600 mm |
| Övrigt | |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Vikt (imperial) | 29,3 kg (64.7 lbs) |
| Standardfläktar | 5 Standard Fans |
| Hårddiskstyp | None ship standard, 8 SFF supported |
| Dimension (B x D x H) (imperial) | 915,9 x 599,9 x 242,1 mm (36.1 x 23.6 x 9.53") |