HPE ProLiant DL365 Gen11 9124 3.0GHz 16c 64GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SATA SSD 2x1000W PS EU Server servrar 960 GB Rack (1U) AMD EPYC 3 GHz DDR5-SDRAM 1000 W
HPE ProLiant DL365 Gen11 9124 3.0GHz 16c 64GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SATA SSD 2x1000W PS EU Server, 3 GHz, 9124, 64 GB, DDR5-SDRAM, 960 GB, Rack (1U)
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
HPE ProLiant DL365 Gen11 9124 3.0GHz 16c 64GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SATA SSD 2x1000W PS EU Server. Processorfamilj: AMD EPYC, Processorfrekvens: 3 GHz, Processor: 9124. Internminne: 64 GB, Typ av internminne: DDR5-SDRAM, Minneslayout: 2 x 32 GB. Total lagringskapacitet: 960 GB. Nätverksansluten (Ethernet). Strömförsörjning: 1000 W, Stöd för redundant strömförsörjning (RPS). Chassityp: Rack (1U)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorfrekvens | 3 GHz |
| Processorfamilj | AMD EPYC |
| Processor | 9124 |
| Processorkärnor | 16 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorns cache | 64 MB |
| Processortillverkare | AMD |
| Prestandakärnor | 16 |
| Minne | |
| Internminne | 64 GB |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minneslayout | 2 x 32 GB |
| Minne klockhastighet | 4800 MHz |
| Lagringsmedia | |
| Total lagringskapacitet | 960 GB |
| Antalet installerade hårddiskar | 2 |
| RAID-kontroller som stöds | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| RAID-stöd | Ja |
| Solid-state drive-gränssnitt | SATA III |
| Solid-state drive kapacitet | 480 GB |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Antalet installerade SSD | 2 |
| Maximal lagringskapacitet | 960 TB |
| Byte under drift (hotswap) | Ja |
| Nätverk | |
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM57416 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | 10 Gigabit Ethernet |
| Anslutningar | |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Expansionsplatser | 2 maximum, for detail descriptions refer to the QuickSpecs |
| Design | |
| Chassityp | Rack (1U) |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Prestanda | |
| Management-Plattform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download), HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, HPE OneView Advanced (require license), and HPE Compute Ops Management |
| Strömtillförsel | |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Nätaggregatstyp | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Antal huvudnätaggregat | 2 |
| Antal installerade redundanta nätaggregat | 2 |
| Strömförsörjning | 1000 W |
| Övrigt | |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Standardfläktar | 7x Standard Fans |
| Hårddiskstyp | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |