HPE ProLiant DL360 Gen10 Plus 5315Y 3.2GHz 8-core 1P 32GB-R MR416i-a NC 8SFF 800W PS Server servrar Rack (1U) Intel® Xeon Silver 3,2 GHz DDR4-SDRAM
HPE ProLiant DL360 Gen10 Plus 5315Y 3.2GHz 8-core 1P 32GB-R MR416i-a NC 8SFF 800W PS Server, 3,2 GHz, 5315Y, 32 GB, DDR4-SDRAM, 800 W, Rack (1U)
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
HPE ProLiant DL360 Gen10 Plus 5315Y 3.2GHz 8-core 1P 32GB-R MR416i-a NC 8SFF 800W PS Server. Processorfamilj: Intel® Xeon Silver, Processorfrekvens: 3,2 GHz, Processor: 5315Y. Internminne: 32 GB, Typ av internminne: DDR4-SDRAM, Minneslayout: 1 x 32 GB. Nätverksansluten (Ethernet). Strömförsörjning: 800 W. Chassityp: Rack (1U)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorfrekvens | 3,2 GHz |
| Processorfamilj | Intel® Xeon Silver |
| Processor | 5315Y |
| Processorkärnor | 8 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorns cache | 12 MB |
| Processortillverkare | Intel |
| Processorboostfrekvens | 3,6 GHz |
| Moderkortets chipset | Intel C621A |
| Minne | |
| Internminne | 32 GB |
| Typ av internminne | DDR4-SDRAM |
| Minneslayout | 1 x 32 GB |
| Minne klockhastighet | 3200 MHz |
| Lagringsmedia | |
| RAID-kontroller som stöds | HPE MR416i-a Gen10 Plus x16 Lanes 4GB Cache NVMe/SAS 12G Controller |
| RAID-stöd | Ja |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Nätverk | |
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM57416 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | 10 Gigabit Ethernet |
| Anslutningar | |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Expansionsplatser | 2 PCIe Gen4: 1 x16 FH, 1 x16 LP |
| Expansionsplatser | |
| PCI Express x16 platser | 2 |
| Design | |
| Chassityp | Rack (1U) |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Produktens färg | Silver |
| Prestanda | |
| Prestandahantering | HPE iLO 5 |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support Intel Software Guard Extensions (SGX) support Immutable Silicon Root of Trust Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits |
| Management-Plattform | Included - HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) Optional - HPE iLO Advanced, and HPE OneView Advanced |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Strömtillförsel | |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Nej |
| Nätaggregatstyp | 1x HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Antal huvudnätaggregat | 1 |
| Strömförsörjning | 800 W |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 42,9 mm |
| Höjd | 769,6 mm |
| Djup | 434,6 mm |
| Övrigt | |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support Intel Software Guard Extensions (SGX) support Immutable Silicon Root of Trust Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Standardfläktar | 7x High Performance fans |
| Hårddiskstyp | None ship standard, 8 SFF supported |