HPE ProLiant DL360 Gen10 Plus 4314 2.4GHz 16-core 1P 32GB-R MR416i-a NC 8SFF 800W PS Server servrar 0 GB Rack (1U) Intel® Xeon Silver 2,4 GHz DDR4-SDRAM
HPE ProLiant DL360 Gen10 Plus 4314 2.4GHz 16-core 1P 32GB-R MR416i-a NC 8SFF 800W PS Server, 2,4 GHz, 4314, 32 GB, DDR4-SDRAM, 0 GB, Rack (1U)
Offer details
Trade Prices
Description
HPE ProLiant DL360 Gen10 Plus 4314 2.4GHz 16-core 1P 32GB-R MR416i-a NC 8SFF 800W PS Server. Processorfamilj: Intel® Xeon Silver, Processorfrekvens: 2,4 GHz, Processor: 4314. Internminne: 32 GB, Typ av internminne: DDR4-SDRAM, Minneslayout: 1 x 32 GB. Total lagringskapacitet: 0 GB. Nätverksansluten (Ethernet). Strömförsörjning: 800 W, Stöd för redundant strömförsörjning (RPS). Chassityp: Rack (1U)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorfrekvens | 2,4 GHz |
| Processorfamilj | Intel® Xeon Silver |
| Processor | 4314 |
| Processorkärnor | 16 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorns cache | 24 MB |
| Processortillverkare | Intel |
| Processorboostfrekvens | 3,4 GHz |
| Minne | |
| Internminne | 32 GB |
| Maximalt internminne | 2 TB |
| Typ av internminne | DDR4-SDRAM |
| Minnesplatser | 32x DIMM |
| Minneslayout | 1 x 32 GB |
| Minne klockhastighet | 3200 MHz |
| ECC | Ja |
| Lagringsmedia | |
| Total lagringskapacitet | 0 GB |
| Antalet installerade hårddiskar | 0 |
| RAID-kontroller som stöds | HPE MR416i-a Gen10 Plus x16 Lanes 4GB Cache NVMe/SAS 12G Controller |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-nivåer | 0, 1, 5, 10 |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Antalet hårddiskar som stöds | 8 |
| Maximal lagringskapacitet | 153 TB |
| Nätverk | |
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM57416 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | 10 Gigabit Ethernet |
| Anslutningar | |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 4 |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Expansionsplatser | 2 PCIe Gen4: 1 x16 FH, 1 x16 LP |
| Design | |
| Chassityp | Rack (1U) |
| Rackmontering | Ja |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Produktens färg | Silver |
| Prestanda | |
| Kompatibla operativsystem | Windows Server 2016: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2019: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2022: Essentials, Standard, Datacenter Microsoft Hyper-V Server: 2016, 2019 & 2022 VMware vSphere: 6.7 U3 w /P03, 7.0 U2 Red Hat Enterprise Linux (RHEL): 7.9, 8.2 (64 bit, includes KVM) SUSE Linux Enterprise Server (SLES): 12 SP5, 15 SP2 (64 bit, includes KVM & Xen) Canonical Ubuntu: 20.04 LTS (64 bit) Oracle Linux: 7.9, 8.2 Citrix: Hypervisor: 8.2 LTSR |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support Intel Software Guard Extensions (SGX) support Immutable Silicon Root of Trust Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits |
| Management-Plattform | Included - HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) Optional - HPE iLO Advanced, and HPE OneView Advanced |
| Programvara | |
| Kompatibla operativsystem | Windows Server 2016: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2019: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2022: Essentials, Standard, Datacenter Microsoft Hyper-V Server: 2016, 2019 & 2022 VMware vSphere: 6.7 U3 w /P03, 7.0 U2 Red Hat Enterprise Linux (RHEL): 7.9, 8.2 (64 bit, includes KVM) SUSE Linux Enterprise Server (SLES): 12 SP5, 15 SP2 (64 bit, includes KVM & Xen) Canonical Ubuntu: 20.04 LTS (64 bit) Oracle Linux: 7.9, 8.2 Citrix: Hypervisor: 8.2 LTSR |
| Strömtillförsel | |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Nätaggregatstyp | 1x HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Antal huvudnätaggregat | 1 |
| Antal installerade redundanta nätaggregat | 1 |
| Strömförsörjning | 800 W |
| Strömförsörjning ingångsspänning | 200 - 240 V |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 434,6 mm |
| Vikt | 13,3 kg |
| Höjd | 42,9 mm |
| Djup | 434,6 mm |
| Övrigt | |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support Intel Software Guard Extensions (SGX) support Immutable Silicon Root of Trust Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Standardfläktar | 7x High Performance fans |
| Hårddiskstyp | None ship standard, 8 SFF supported |