HPE ProLiant DL360 Gen10 Plus 4310 2.1GHz 12-core 1P 32GB-R MR416i-a NC 8SFF 800W PS Server servrar 0 GB Rack (1U) Intel® Xeon Silver 2,1 GHz DDR4-SDRAM
HPE ProLiant DL360 Gen10 Plus 4310 2.1GHz 12-core 1P 32GB-R MR416i-a NC 8SFF 800W PS Server, 2,1 GHz, 4310, 32 GB, DDR4-SDRAM, 0 GB, Rack (1U)
Offer details
Trade Prices
Description
HPE ProLiant DL360 Gen10 Plus 4310 2.1GHz 12-core 1P 32GB-R MR416i-a NC 8SFF 800W PS Server. Processorfamilj: Intel® Xeon Silver, Processorfrekvens: 2,1 GHz, Processor: 4310. Internminne: 32 GB, Typ av internminne: DDR4-SDRAM, Minneslayout: 1 x 32 GB. Total lagringskapacitet: 0 GB. Nätverksansluten (Ethernet). Strömförsörjning: 800 W. Chassityp: Rack (1U)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorgenerering | Intel Xeon Scalable 3rd Gen |
| Processorfrekvens | 2,1 GHz |
| Processorfamilj | Intel® Xeon Silver |
| Processor | 4310 |
| Processorkärnor | 12 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorns cache | 18 MB |
| Processortillverkare | Intel |
| Processorboostfrekvens | 3,3 GHz |
| Moderkortets chipset | Intel C621A |
| Max antal processorer | 2 |
| Minne | |
| Internminne | 32 GB |
| Typ av internminne | DDR4-SDRAM |
| Minnesplatser | 32x DIMM |
| Minneslayout | 1 x 32 GB |
| Minne klockhastighet | 3200 MHz |
| Lagringsmedia | |
| Total lagringskapacitet | 0 GB |
| RAID-kontroller som stöds | HPE MR416i-a Gen10 Plus x16 Lanes 4GB Cache NVMe/SAS 12G Controller |
| RAID-stöd | Ja |
| Hårddiskstorlek som stöds | 2.5" |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Antalet hårddiskar som stöds | 8 |
| Maximal lagringskapacitet | 153,6 TB |
| Nätverk | |
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM57416 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | 10 Gigabit Ethernet |
| Anslutningar | |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Expansionsplatser | 2 PCIe Gen4: 1 x16 FH, 1 x16 LP |
| Expansionsplatser | |
| PCI Express x16 platser | 2 |
| Design | |
| Chassityp | Rack (1U) |
| Redundanta fläktar stöd | Ja |
| Rackmontering | Ja |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Prestanda | |
| Fjärradministration | iLO 5 ASIC |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Kompatibla operativsystem | Microsoft Windows Server 2016, Microsoft Windows Server 2019, Microsoft Windows Server 2022, Red Hat Enterprise Linux 7.9, Red Hat Enterprise Linux 8.2, SUSE Linux Enterprise Server 12 SP5, SUSE Linux Enterprise Server 15 SP2, VMware vSphere 6.7 (ESXi) Update 3 |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support Intel Software Guard Extensions (SGX) support Immutable Silicon Root of Trust Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits |
| Management-Plattform | Included - HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) Optional - HPE iLO Advanced, and HPE OneView Advanced |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Kompatibla operativsystem | Microsoft Windows Server 2016, Microsoft Windows Server 2019, Microsoft Windows Server 2022, Red Hat Enterprise Linux 7.9, Red Hat Enterprise Linux 8.2, SUSE Linux Enterprise Server 12 SP5, SUSE Linux Enterprise Server 15 SP2, VMware vSphere 6.7 (ESXi) Update 3 |
| Strömtillförsel | |
| Nätaggregatstyp | 1x HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Antal huvudnätaggregat | 1 |
| Strömförsörjning | 800 W |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 434,6 mm |
| Vikt | 13 kg |
| Höjd | 42,9 mm |
| Djup | 707 mm |
| Övrigt | |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support Intel Software Guard Extensions (SGX) support Immutable Silicon Root of Trust Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Standardfläktar | 7x High Performance fans |
| Hårddiskstyp | None ship standard, 8 SFF supported |