HPE ProLiant DL345 Gen11 9124 3.0GHz 16-core 1P 32GB-DR MR408i-o 8LFF 800W PS Server servrar Rack (2U) AMD EPYC 3 GHz DDR5-SDRAM
HPE ProLiant DL345 Gen11 9124 3.0GHz 16-core 1P 32GB-DR MR408i-o 8LFF 800W PS Server, 3 GHz, 9124, 32 GB, DDR5-SDRAM, 800 W, Rack (2U)
Offer details
Related Products
Description
HPE ProLiant DL345 Gen11 9124 3.0GHz 16-core 1P 32GB-DR MR408i-o 8LFF 800W PS Server. Processorfamilj: AMD EPYC, Processorfrekvens: 3 GHz, Processor: 9124. Internminne: 32 GB, Typ av internminne: DDR5-SDRAM, Minneslayout: 1 x 32 GB. Nätverksansluten (Ethernet), Kabelteknik: 10/100/1000Base-T(X). Strömförsörjning: 800 W. Chassityp: Rack (2U)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorfrekvens | 3 GHz |
| Processorfamilj | AMD EPYC |
| Processor | 9124 |
| Processorkärnor | 16 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorns cache | 64 MB |
| Processortillverkare | AMD |
| Minne | |
| Internminne | 32 GB |
| Maximalt internminne | 3 TB |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minneslayout | 1 x 32 GB |
| Minne klockhastighet | 4800 MHz |
| Lagringsmedia | |
| RAID-kontroller som stöds | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| RAID-stöd | Ja |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Nätverk | |
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM5719 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Kabelteknik | 10/100/1000Base-T(X) |
| Anslutningar | |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 4 |
| Expansionsplatser | 8 maximum, for detailed description refer to QuickSpecs |
| Design | |
| Chassityp | Rack (2U) |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Prestanda | |
| Management-Plattform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download), HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, and HPE OneView Advanced (require licenses), HPE Compute Ops Management (subscription included) |
| Strömtillförsel | |
| Nätaggregatstyp | 1x HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Antal huvudnätaggregat | 1 |
| Strömförsörjning | 800 W |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 600,2 mm |
| Vikt | 25 kg |
| Höjd | 270 mm |
| Djup | 917,7 mm |
| Övrigt | |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Vikt (imperial) | 25 kg (55.1 lbs) |
| Standardfläktar | 6x Standard Fans |
| Hårddiskstyp | None ship standard, 8 LFF supported |
| Dimension (B x D x H) (imperial) | 600,2 x 917,7 x 270 mm (23.6 x 36.1 x 10.6") |