HPE ProLiant DL325 Gen11 9354P 3.25GHz 32-core 1P 32GB-DR MR408i-o 8SFF 800W PS Server servrar 0 GB Rack (1U) AMD EPYC 3,25 GHz DDR5-SDRAM
HPE ProLiant DL325 Gen11 9354P 3.25GHz 32-core 1P 32GB-DR MR408i-o 8SFF 800W PS Server, 3,25 GHz, 9354P, 32 GB, DDR5-SDRAM, 0 GB, Rack (1U)
Offer details
Description
HPE ProLiant DL325 Gen11 9354P 3.25GHz 32-core 1P 32GB-DR MR408i-o 8SFF 800W PS Server. Processorfamilj: AMD EPYC, Processorfrekvens: 3,25 GHz, Processor: 9354P. Internminne: 32 GB, Typ av internminne: DDR5-SDRAM, Minneslayout: 1 x 32 GB. Total lagringskapacitet: 0 GB, Hårddiskens gränssnitt: SATA, Serial Attached SCSI (SAS). Nätverksansluten (Ethernet). Strömförsörjning: 800 W, Stöd för redundant strömförsörjning (RPS). Chassityp: Rack (1U)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorfrekvens | 3,25 GHz |
| Processorfamilj | AMD EPYC |
| Processor | 9354P |
| Processorkärnor | 32 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorns cache | 256 MB |
| Processortillverkare | AMD |
| Processorboostfrekvens | 3,8 GHz |
| Moderkortets chipset | AMD SoC |
| Minne | |
| Internminne | 32 GB |
| Maximalt internminne | 3 TB |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minnesplatser | 12x DIMM |
| Minneslayout | 1 x 32 GB |
| Minne klockhastighet | 4800 MHz |
| ECC | Ja |
| Lagringsmedia | |
| Total lagringskapacitet | 0 GB |
| Hårddiskens gränssnitt | SATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| RAID-kontroller som stöds | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-nivåer | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Hårddiskstorlek som stöds | 2.5" |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Antal SSD-minnen som stöds | 8 |
| Antalet hårddiskar som stöds | 8 |
| Maximal lagringskapacitet | 76,8 TB |
| Stöd för hot-plug | Ja |
| SSD-storlekar som stöds | 2.5" |
| Grafiken | |
| Maximalt minne på grafikkort | 16 MB |
| Ombord grafikkort | Ja |
| Nätverk | |
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM57416 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | 10 Gigabit Ethernet |
| Anslutningar | |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Expansionsplatser | 1 OCP 3.0, 1 PCIe Gen 5 x16, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs |
| Design | |
| Chassityp | Rack (1U) |
| Rackmontering | Ja |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Prestanda | |
| Fjärradministration | iLO 6 ASIC |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Kompatibla operativsystem | Windows Server 2019 Windows Server 2022 Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8.6 Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0 SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 15 SP4 VMware ESXi 7.0 U3 VMware ESXi 8.0 |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Säkerhetsegenskaper | For full security features refer to the QuickSpecs |
| Management-Plattform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download), HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, HPE OneView Advanced (require licenses), and HPE Compute Ops Management Refer to the iLO 6 User Guide |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Kompatibla operativsystem | Windows Server 2019 Windows Server 2022 Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8.6 Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0 SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 15 SP4 VMware ESXi 7.0 U3 VMware ESXi 8.0 |
| Strömtillförsel | |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Nätaggregatstyp | 1x HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Antal huvudnätaggregat | 1 |
| Strömförsörjning | 800 W |
| Hållbarhet | |
| Hållbarhetscertifiering | ENERGY STAR |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 600 mm |
| Vikt | 22,1 kg |
| Höjd | 242 mm |
| Djup | 916 mm |
| Tekniska detaljer | |
| Hållbarhetscertifiering | ENERGY STAR |
| Övrigt | |
| Säkerhetsegenskaper | For full security features refer to the QuickSpecs |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Vikt (imperial) | 22,1 kg (48.8 lbs) |
| Standardfläktar | 7x Performance Fans |
| Hårddiskstyp | None ship standard, 8 SFF supported |
| Dimension (B x D x H) (imperial) | 599,9 x 915,9 x 242,1 mm (23.6 x 36.1 x 9.53") |