StarTech.com PCI Express SuperSpeed USB 3.0-kort med 2 portar och UASP-stöd - 1 Intern, 1 extern
- Brand: StarTech.com
- Category:
- SKU: PEXUSB3S11
- EAN: 0065030840040 7426801674685 08 ...1674685 0851975712685 5054242231994 0758399115859 5054533311169 5054484311164 0738878219032 5054629223284 0787739791255 0898029629605 0132018234914 4058829151843 5052461754836 0191120097527 0803982805706 0806291849348 0650308400400 0745449845859more
StarTech.com PCI Express SuperSpeed USB 3.0 (5Gbps)-kort med 2 portar och UASP-stöd - 1 Intern, 1 extern
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
Lägg till en intern och en extern SuperSpeed USB 3.2 Gen 1 till din dator
PEXUSB3S11 PCI Express USB 3.2 Gen 1-kortet låter dig lägga till en intern och en extern USB 3.2 Gen 1-port till din PC genom en PCI Express-kortplats.
Den nya USB 3.2 Gen 1-standarden har ett native NEC PCI Express-värdkontroller-chipset och stöder överföringshastigheter på upp till 5 Gbps samtidigt som den fortfarande är bakåtkompatibel med äldre USB 2.0- (480 Mbps) och 1.1- (12 Mbps) enheter. Den interna USB 3.2 Gen 1-anslutningen ger dessutom kompabilitet med USB 3.2 Gen 1-baserade interna lagringslösningar och hubbar på framsidan.
Denna USB 3.2 Gen 1-kontroller är förstärkt med UASP-stöd (USB Attached SCSI Protocol) och är upp till 70 % snabbare än vanlig USB 3.2 Gen 1 vid användning med ett kabinett med UASP-stöd (Obs.: UASP kräver ett kompatibelt operativsystem). UASP använder ett effektivare protokoll än traditionell USB BOT (Bulk-Only Transport) och optimerar överföringar genom att tillåta att flera kommandon behandlas samtidigt för att signifikant höja överföringshastigheter för kortare väntetid vid dataöverföringar. Se våra UASP-testresultat nedan för mer information.
PCIe USB 3.2 Gen 1-kortet har en valfri SATA-strömkontakt för bussdrivna USB-enheter som ansluts till nätaggregatet och ger upp till 900 mA per port till USB 3.2 Gen 1-enheter (500 mA för USB 2.0).
Förbättrad prestanda med UASP
UASP stöds av Windows® 8 och Server 2012. Vid tester gav UASP upp till 70 % snabbare läshastigheter och 40 % snabbare skrivhastigheter än traditionell USB 3.2 Gen 1 vid topprestanda.
Samtidigt visade UASP-testerna på upp till 80 % reducerad åtgång av processorns resurser.
Testerna utfördes med ett Intel® Ivy Bridge-system, USB 3.2 Gen 1-kort från StarTech.com, ett UASP-kapabelt kabinett från StarTech.com och en SATA III SSD-minne.
The StarTech.com Advantage
PEXUSB3S11 PCI Express USB 3.2 Gen 1-kortet låter dig lägga till en intern och en extern USB 3.2 Gen 1-port till din PC genom en PCI Express-kortplats.
Den nya USB 3.2 Gen 1-standarden har ett native NEC PCI Express-värdkontroller-chipset och stöder överföringshastigheter på upp till 5 Gbps samtidigt som den fortfarande är bakåtkompatibel med äldre USB 2.0- (480 Mbps) och 1.1- (12 Mbps) enheter. Den interna USB 3.2 Gen 1-anslutningen ger dessutom kompabilitet med USB 3.2 Gen 1-baserade interna lagringslösningar och hubbar på framsidan.
Denna USB 3.2 Gen 1-kontroller är förstärkt med UASP-stöd (USB Attached SCSI Protocol) och är upp till 70 % snabbare än vanlig USB 3.2 Gen 1 vid användning med ett kabinett med UASP-stöd (Obs.: UASP kräver ett kompatibelt operativsystem). UASP använder ett effektivare protokoll än traditionell USB BOT (Bulk-Only Transport) och optimerar överföringar genom att tillåta att flera kommandon behandlas samtidigt för att signifikant höja överföringshastigheter för kortare väntetid vid dataöverföringar. Se våra UASP-testresultat nedan för mer information.
PCIe USB 3.2 Gen 1-kortet har en valfri SATA-strömkontakt för bussdrivna USB-enheter som ansluts till nätaggregatet och ger upp till 900 mA per port till USB 3.2 Gen 1-enheter (500 mA för USB 2.0).
Förbättrad prestanda med UASP
UASP stöds av Windows® 8 och Server 2012. Vid tester gav UASP upp till 70 % snabbare läshastigheter och 40 % snabbare skrivhastigheter än traditionell USB 3.2 Gen 1 vid topprestanda.
Samtidigt visade UASP-testerna på upp till 80 % reducerad åtgång av processorns resurser.
Testerna utfördes med ett Intel® Ivy Bridge-system, USB 3.2 Gen 1-kort från StarTech.com, ett UASP-kapabelt kabinett från StarTech.com och en SATA III SSD-minne.
The StarTech.com Advantage
Specifications
| Prestanda | |
|---|---|
| Produktens färg | Röd |
| Harmonized System (HS)-kod | 84733020 |
| Anslutningar | |
| Värdgränssnitt | PCIe |
| Utgränssnittet | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Design | |
| Produktens färg | Röd |
| Certifiering | CE, FCC |
| Egenskaper | |
| Harmonized System (HS)-kod | 84733020 |
| Miljökrav | |
| Temperatur vid drift | 0 - 50 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 60 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 0 - 85% |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 76 mm |
| Djup | 121 mm |
| Höjd | 19 mm |
| Vikt | 40 g |
| Förpackningens bredd | 140 mm |
| Låddjup | 175 mm |
| Förpackningens höjd | 30 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 135 g |
| Förpackning | |
| Förpackningens bredd | 140 mm |
| Låddjup | 175 mm |
| Förpackningens höjd | 30 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 135 g |
| Logistikdata | |
| Harmonized System (HS)-kod | 84733020 |
| Övrigt | |
| Faktisk dataöverföringshastighet | 5120 Mbit/s |
| Antal anslutningar | 2 |
| Anslutningsteknologi | Kabel |
| Mac-kompatibel | Nej |
| Kompatibla operativsystem | Microsoft Windows XP/Server 2003/Vista/7/Server 2008 R2 |
| Kvantitet, yttre förpackning | 40 styck |