QNAP TS-131K NAS- & lagringsservrar Tower Nätverksansluten (Ethernet) Turkos, Vit Alpine AL-214
- Brand: QNAP
- Category:
- SKU: TS-131K
- EAN: 4713213516812
QNAP TS-131K, NAS, Tower, Annapurna Labs, Alpine AL-214, Turkos, Vit
Offer details
Related Products
Description
QNAP TS-131K. Typer av lagringsenheter som stöds: HDD & SSD, Lagringsenhetsgränssnitt som stöds: Serial ATA II, Serial ATA III, Storlekar som stöds på lagringsenhet: 2.5,3.5". Processorfamilj: Annapurna Labs, Processortillverkare: Annapurna Labs, Processor: Alpine AL-214. Internminne: 1 GB, Typ av internminne: DDR4, Maximal RAM som stöds: 1 GB. Datahastighet för Ethernet-LAN: 10,100,1000 Mbit/s. Chassityp: Tower, Kylning typ: Aktiv, Produktens färg: Turkos, Vit
Specifications
| Lagringsmedia | |
|---|---|
| Lagringsenheter installerade | Nej |
| Typ av installerad lagringsenhet | Nej |
| Typer av lagringsenheter som stöds | HDD & SSD |
| Antal lagringsenheter som stöds | 1 |
| RAID-stöd | Nej |
| Hårddiskplatser med hotswap-funktion | Ja |
| Filsystem som stöds | FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Lagringsenhetsgränssnitt som stöds | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storlekar som stöds på lagringsenhet | 2.5,3.5" |
| Processor | |
| Processortillverkare | Annapurna Labs |
| Processor | Alpine AL-214 |
| Processorfamilj | Annapurna Labs |
| Processorfrekvens | 1,7 GHz |
| Processorkärnor | 4 |
| Minne | |
| Typ av internminne | DDR4 |
| Internminne | 1 GB |
| Maximal RAM som stöds | 1 GB |
| Flashminne | 512 MB |
| Nätverk | |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000 Mbit/s |
| DHCP-server | Ja |
| Wake-on-LAN förberedd | Ja |
| Dynamisk DNS (DDNS) | Ja |
| Anslutningar | |
| USB-port | Ja |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 2 |
| Design | |
| Produktens färg | Turkos, Vit |
| Chassityp | Tower |
| Kylning typ | Aktiv |
| Antal fläktar | 1 fläkt/-ar |
| Fläktdiameter | 5 cm |
| LED-indikatorer | HDD, LAN, Status, System |
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Prestanda | |
| Modell | NAS |
| Enhetsklass | Hem och Hemmakontor |
| Säkerhetskopieringsfunktion | Ja |
| Typer av säkerhetskopiering | Cloud, USB-enhet, iSCSI LUN |
| Alarm | Ja |
| Flerspråkig support | Ja |
| Ljudnivå Lc IEC | 15,8 dB |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Ja |
| Installerat operativsystem | QNAP QTS |
| Operativsystemversion | 5,0,0 |
| Systemlogg | Ja |
| Delad mapp | CIFS/SMB |
| Kryptering/säkerhet | 256-bit AES, FIPS 140-2, HTTPS, SSL/TLS, TLS |
| Stöd för S.M.A.R.T. | Ja |
| Återställningsknapp | Ja |
| På / av-knapp | Ja |
| Hot spare-disk | Ja |
| Inbyggd FTP-server | Ja |
| Webbläsare stöds | Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Google Chrome, Apple Safari |
| Åtkomstkontrollista (ACL) | Ja |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Linux operativsystem som stöds | Ja |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Andra operativsystem som stöds | Ja |
| Snapshot | Ja |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | QNAP QTS |
| Operativsystemversion | 5,0,0 |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Linux operativsystem som stöds | Ja |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Andra operativsystem som stöds | Ja |
| Strömtillförsel | |
| Strömförsörjning plats | Extern |
| Nätaggregatets effekt | 36 W |
| Antal strömförsörjningsaggregat | 1 |
| Strömförbrukning (vanlig) | 11,62 W |
| Strömförbrukning i väntläge | 7,29 W |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
| Fan spänning | 12 V |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 73 mm |
| Djup | 219 mm |
| Höjd | 161 mm |
| Vikt | 1,16 kg |
| Vikt inkl. förpackning | 1,99 kg |
| Tekniska data | |
| Harmonized System (HS)-kod | 84714100 |
| Förpackningens innehåll | |
| Extern strömadapter | Ja |
| Kabel inkluderad | AC, LAN (RJ-45) |
| Antal strömkablar | 1 |
| Miljökrav | |
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 95% |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 70 ° C |
| Logistikdata | |
| Harmonized System (HS)-kod | 84714100 |