Offer details
Reasons To Buy
Ny design är här
Den nya OMEN-stilen har en sofistikerad och rolig design som tar gaming-system till nästa nivå.
4K-upplösning
Se ännu mer med en fängslande definition och extrem detaljrikedom i 4K-upplösning på den här 27-tums skärmen. Den pixeltäta upplösningen på 3840 x 2160 expanderar spelytan och förvandlar allt innehåll till en enastående och verklighetstrogen upplevelse.[1]
Uppdateringsfrekvens på 144 Hz
Kompromissa inte mellan enastående grafik och perfekt prestanda.[3]
En svarstid på 1 ms med kompensation
Eliminerar rörelseoskärpa för smidigt spel med skarpa detaljer, oavsett vad som händer på skärmen.[3]
Färgomfång på 99 % sRGB och 95 % DCI-P3
Djupare nyanser och fler färger med 99 % sRGB och 95 % DCI-P3 ger verklighetstrogna färger för uppslukande spelande.[3]
Kompatibel med nästa generationens spelkonsoler
Kompatibel med alla spelkonsoler och få 120 FPS vid 4K via HDMI 2.1 på de senaste konsolerna.[1]
IPS-teknik
Få exakta och konsekventa bilder över en betraktningsvinkel på 178 grader– från alla riktningar.
Integrerade och dubbla 3 W-högtalare
Inga hörlurar? Inga problem. De inbyggda dubbla högtalarna på 3 W levererar ett kristallklart ljud.

KOMPROMISSLÖS PRESTANDA
Upplev all action utan kompromisser, en bildruta åt gången – även med enastående 4K-grafik<sup>[1]</sup>. Varje rörelse och pixel är perfekt med snabb svarstid på 1 ms och en uppdateringsfrekvens på 144 Hz <sup>[3]</sup>. Låt bildsläp och lagg vara ett minne blott tack vare NVIDIA® G-SYNC®-kompatibilitet.
GRAFIK BORTOM FANTASINS GRÄNSER
Upplev realistiska texturer och levande färger på den här kristallklara 4K-gaming-skärmen<sup>[1]</sup>. Förundras över alla färger och nyanser med ett färgomfång på 99 % sRGB och 95 % DCI-P3<sup>[3]</sup> och över 8 miljoner pixlar. Detaljer och nyanser syns till och med i skuggorna med VESA DisplayHDR™ 400<sup>[4]</sup>.


PLATSEN FÖR DET ROLIGA
Platsen för allt spelande. Växla snabbt mellan enheter och kontrollera dem med samma tangentbord och mus tack vare KVM-switchen<sup>[2]</sup> – både vid spelande och på skrivbordet. Och allt drivs av USB-hubben och en USB C®-anslutning med data och video.
Massor med portar
Anslut enkelt alla enheter med en USB-C® 3.2-port, en HDMI 2.1-port, en HDMI 2.0-port, en DisplayPort™ 1.4, en USB-hubb, två USB-A 3.2-portar och ett 3,5 mm hörlursuttag.[8]
Inbyggd KVM-switch
Växla snabbt mellan och kontrollera två olika enheter.[2]
VESA-certifierad ClearMR 5000
Jämför lätt mängden rörelseoskärpa mellan VESA-certifierade ClearMR-skärmar med Clear Motion Ratio (CMR).[9]
VESA DisplayHDR™ 400
Se till och med detaljer i skuggorna och efterapa verkligheten på skärmen med bättre kontrast.[4]
AMD FreeSync™ Premium Technology
Spela självsäkert med hög uppdateringsfrekvens, låg bildfrekvenskompensation och accesstid.[6]
VESA-certifierad AdaptiveSync
VESA-certifierad AdaptiveSync garanterar högre uppdateringshastigheter och låg accesstid, optimerad för gaming.[7]
aRGB-belysning
Anpassa med 1,07 miljarder färger.[5]
OMEN Light Studio
Anpassa din aRGB-belysning med anpassade animationer, färgteman och integrera i hela ditt ekosystem med OMEN Light Studio.[5]
OMEN Gaming Hub
Från programvaruförbättringar till hårdvarukontroll, samt live-tjänster, förhöjer OGH spelandet på ett enkelt sätt.[5]
NVIDIA® G-SYNC®-kompatibel
NVIDIA® G-SYNC®-tekniken levererar ett spel som är skarpt, flytande och utan störningar.
Description
Spela, skapa och upplev allt möjligt på platsen för allt roligt – i 4K[1]. Växla blixtsnabbt mellan två enheter och kontrollera båda två med samma tangentbord och mus – allt tack vare den inbyggda KVM-switchen[2]. Få enastående 4K-grafik[1] på datorer, spelkonsoler och mer med HP OMEN 27 tum UHD 144 Hz Gaming-skärmen.
Specifications
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Ja |
| Ljusstyrka (normal) | 400 cd/m² |
| Skärm diagonal | 68,6 cm (27") |
| Upplösning | 3840 x 2160 pixlar |
| Svarstid (medel) | 1 ms |
| Skärmtyp | LCD |
| Kontrastförhållande (medel) | 1000:1 |
| Kontrastförhållande (dynamisk) | 10000000:1 |
| Betraktningsvinkel (horisontell) | 178° |
| Synfältsvinkel (vertikal) | 178° |
| Bildpunktavstånd | 0,16 x 0,16 mm |
| Horisontellt sökområde | 80 - 320 kHz |
| Vertikalt sökområde | 55 - 144 hz |
| Bildförhållande | 16:9 |
| Bildstorlek horisontalt | 59,7 cm |
| Bildstorlek vertikalt | 33,6 cm |
| Antal färger | 1,07 miljarder färger |
| Native bildförhållande | 16:9 |
| HD-typ | 4K Ultra HD |
| Max uppdateringsfrekvens | 144 hz |
| sRGB-täckning (typisk) | 99% |
| Grafikupplösningar som stöds | 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 800, 1440 x 900 (WXGA+), 1600 x 900, 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 2560 x 1440, 3840 x 2160, 640 x 480 (VGA), 720 x 400, 800 x 600 (SVGA) |
| Skärmform | Platt |
| Pixeltäthet | 163 ppi |
| Skärmytskikt | Mätt |
| Färgomfång | 99% |
| Typ av bakgrundsbelysning | LED, kantbelysning |
| Ytans hårdhet | 3H |
| Pekskärm | Nej |
| Paneltyp | IPS |
| Färgdjup | 8 bit |
| DCI-P3-täckning | 95% |
| Diagonal skärmstorlek | 68,6 cm |
| Dimfaktor | 25% |
| Ljusstyrka | 400 cd/m² |
| LED-bakgrundsbelysning | Ja |
| Färgområdesstandard | sRGB, DCI-P3 |
| Responstidens mätningstyp | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare skärm | Ja |
| Prestanda | |
| Typ av NVIDIA G-SYNC | G-SYNC Compatible |
| Typ av AMD FreeSync | FreeSync Premium |
| AMD FreeSync | Ja |
| NVIDIA G-SYNC | Ja |
| Stöd för VESA Adaptive Sync | Ja |
| HP segment | Hem |
| Låg blåljus-teknik | Ja |
| Flimmerfriteknik | Ja |
| Multimedia | |
| Inbyggda högtalare | Ja |
| Inbyggd kamera | Nej |
| Uteffekt (RMS) | 6 W |
| Antal talare | 2 |
| Design | |
| Positionering på marknaden | Spela |
| Produktens färg | Svart |
| Fötter färg | Svart |
| Ursprungsland | Kina |
| Certifiering | BIS; BSMI; CB; CCC; CE; CEL; CSA; EAC; FCC; ISO 9241-307; KC/KCC; Microsoft WHQL-certifiering; NOM; PSB; TUV Bauart; TUV LBL; VCCI; WEEE; ISC; California Energy Commission (CEC); Tillämpning över hela världen; ICE; Certifikat i Ukraina; TÜV Flicker free-certifierad; IAS-säkerhet; UAE RoHS South Africa safety; Microsoft WHQL-certifiering (Windows 11 och Windows 10) |
| Löstagbart stativ | Ja |
| Anslutningar | |
| Inbyggd USB-hubb | Ja |
| USB-hubbversion | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Antal USB typ A-portar nedströms | 2 |
| Antal USB typ C-portar nedströms | 1 |
| Antal HDMI-portar | 2 |
| Antal Displayportar | 1 |
| HDCP | Ja |
| Hörlursutgångar | 1 |
| Hörlursanslutning | 3,5 mm |
| Hörlursutgång | Ja |
| HDMI | Ja |
| HDMI-version | 2.0/2.1 |
| DisplayPort-version | 1.4 |
| Alternativt läge för USB Typ-C DisplayPort | Ja |
| Ergonomi | |
| Produktvikt (oz) | Nej |
| VESA-fäste | Ja |
| Gränsssnitt för panelmontering | 100 x 100 mm |
| Lutningsvinkel | -5 - 20° |
| Höjdjustering | Ja |
| Skärmgränssnitt (OSD) | Ja |
| Pivot vinkel | -90 - 90° |
| Svängarm | Ja |
| Lutningsjustering | Ja |
| Justerbar höjd (max) | 10 cm |
| Strömtillförsel | |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz |
| Strömförbrukning (max) | 83 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,5 W |
| Strömförbrukning (vanlig) | 33,5 W |
| Strömförbrukning i avslaget läge | 0,3 W |
| Nätaggregatstyp | Intern |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
| Energieffektivitetsklass (SDR) | F |
| Energieffektivitetsklass (HDR) | F |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar | 26 kWh |
| Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar | 54 kWh |
| Miljökrav | |
| Temperatur vid drift | 5 - 35 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 20 - 80% |
| Fuktighet (förvaring) | 20 - 80% |
| Vikt & dimension | |
| Bredd (med stativ) | 613,6 mm |
| Djup (med stativ) | 223,3 mm |
| Höjd (med stativ) | 523,7 mm |
| Bredd (utan stativ) | 613,6 mm |
| Höjd (utan stativ) | 364,3 mm |
| Djup (utan stativ) | 52,2 mm |
| Vikt (med stativ) | 7,54 kg |
| Förpackningens bredd | 699 mm |
| Låddjup | 160 mm |
| Förpackningens höjd | 446 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 11 kg |
| Vikt | 7,54 kg |
| Höjd | 364,3 mm |
| Djup | 52,2 mm |
| Bredd | 613,6 mm |
| Förpackning | |
| Förpackningstyp | Låda |
| Förpackningens bredd | 699 mm |
| Låddjup | 160 mm |
| Förpackningens höjd | 446 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 11 kg |
| Garantisedel | Ja |
| Stå ingår | Ja |
| Snabbstartsguide | Ja |
| Kabel inkluderad | HDMI, DisplayPort, USB typ A till USB typ B, AC |
| Medföljande programvara | OMEN Gaming Hub; OMEN Lighting Studio |
| Förpackningens innehåll | |
| Stå ingår | Ja |
| Snabbstartsguide | Ja |
| Kabel inkluderad | HDMI, DisplayPort, USB typ A till USB typ B, AC |
| Medföljande programvara | OMEN Gaming Hub; OMEN Lighting Studio |
| Hållbarhet | |
| Hållbara tekniker och material | Låg halogenhalt; Kuddarna i gjuten pappersmassa inuti förpackningen är 100 % hållbart framtagna och kan återvinnas; Den yttre förpackningen och de korrugerade kuddarna är 100 % hållbart framtagna och kan återvinnas; 85 % ITE-härledd från plast i slutet kretslopp |
| Uppfyller hållbarhetskrav | Ja |
| Tekniska detaljer | |
| Hållbara tekniker och material | Låg halogenhalt; Kuddarna i gjuten pappersmassa inuti förpackningen är 100 % hållbart framtagna och kan återvinnas; Den yttre förpackningen och de korrugerade kuddarna är 100 % hållbart framtagna och kan återvinnas; 85 % ITE-härledd från plast i slutet kretslopp |
| Uppfyller hållbarhetskrav | Ja |
| Certifikat för överensstämmelse | CCC, CB, EAC, RoHS, BIS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| URL till allmän produktsäkerhetsförordning (GPSR) | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Pallet-mått (B x L x H) | 1130 x 709 x 1926 mm |
| Nätaggregatstyp | Intern |
| Ursprungsland | Kina |
| Vikt (med stativ) | 7,54 kg |
| Ytans hårdhet | 3H |
| Pekskärm | Nej |
| Egenskaper | |
| Ursprungsland | Kina |
| Övrigt | |
| Ursprungsland | Kina |
| Certifiering | BIS; BSMI; CB; CCC; CE; CEL; CSA; EAC; FCC; ISO 9241-307; KC/KCC; Microsoft WHQL-certifiering; NOM; PSB; TUV Bauart; TUV LBL; VCCI; WEEE; ISC; California Energy Commission (CEC); Tillämpning över hela världen; ICE; Certifikat i Ukraina; TÜV Flicker free-certifierad; IAS-säkerhet; UAE RoHS South Africa safety; Microsoft WHQL-certifiering (Windows 11 och Windows 10) |
| UNSPSC-kod | 43211902 |
| DCI-P3-täckning | 95% |
| Vikt | 7,54 kg |
| Höjd | 364,3 mm |
| Djup | 52,2 mm |
| Bredd | 613,6 mm |
| Certifikat för överensstämmelse | CCC, CB, EAC, RoHS, BIS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Manufacturer warranty | 2 års begränsad garanti |
| Strömförbrukning (max) | 83 W |
| Bredd (utan stativ) | 613,6 mm |
| Snabbstartsguide | Ja |
| Höjd (utan stativ) | 364,3 mm |
| HDMI | Ja |
| Djup (utan stativ) | 52,2 mm |
| Ytans hårdhet | 3H |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
| Alternativt läge för USB Typ-C DisplayPort | Ja |
| Nätaggregatstyp | Intern |
| Pekskärm | Nej |
| Förpackningstyp | Låda |
| Certifikat | |
| Certifiering | BIS; BSMI; CB; CCC; CE; CEL; CSA; EAC; FCC; ISO 9241-307; KC/KCC; Microsoft WHQL-certifiering; NOM; PSB; TUV Bauart; TUV LBL; VCCI; WEEE; ISC; California Energy Commission (CEC); Tillämpning över hela världen; ICE; Certifikat i Ukraina; TÜV Flicker free-certifierad; IAS-säkerhet; UAE RoHS South Africa safety; Microsoft WHQL-certifiering (Windows 11 och Windows 10) |
| Logistikdata | |
| Lastpallens bruttovikt | 317,7 kg |
| Pallet-mått (B x L x H) | 1130 x 709 x 1926 mm |