HPE Intel Xeon X5450 processorer 3 GHz 12 MB L2
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: 462593-L21-RFB
- EAN: 5712505858639
HPE Intel Xeon X5450, Intel® Xeon® 5000 Sequence, LGA 771 (Socket J), 45 nm, X5450, 3 GHz, 64-bit
Offer details
Description
HPE Intel Xeon X5450. Processorfamilj: Intel® Xeon® 5000 Sequence, Processorsockel: LGA 771 (Socket J), Processorlitografi: 45 nm. Marknadssegment: Server, Antal Die Transistorer: 820 M, Die-storlek: 214 mm ². Kompatibilitet: DL380 G5
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorns basfrekvens | 3 GHz |
| Kylning inkluderat | Nej |
| Processorfamilj | Intel® Xeon® 5000 Sequence |
| Processorkärnor | 4 |
| Processorsockel | LGA 771 (Socket J) |
| Komponent för | Server/arbetsstation |
| Processorlitografi | 45 nm |
| Processor främre buss | 1333 MHz |
| Processorserie | Intel Xeon 5400 Series |
| Processor | X5450 |
| Processorns driftlägen | 64-bit |
| Värmeavledningseffekt (TDP) | 120 W |
| Processorns cachetyp | L2 |
| Processorns cache | 12 MB |
| VID Spänningsområde | 0,85 - 1,35 V |
| FSB-paritet | Ja |
| Busstyp | FSB |
| Grafiken | |
| Diskret grafikkort | Nej |
| Ombord grafikkort | Nej |
| Strömtillförsel | |
| Värmeavledningseffekt (TDP) | 120 W |
| VID Spänningsområde | 0,85 - 1,35 V |
| Egenskaper | |
| Termiska övervakningsteknik | Ja |
| Idle stater | Ja |
| Execute Disable Bit-säkerhet | Ja |
| Antal Die Transistorer | 820 M |
| Die-storlek | 214 mm ² |
| Värmeavledningseffekt (TDP) | 120 W |
| Inbäddade alternativ | Nej |
| Marknadssegment | Server |
| Processor specialfunktioner | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Nej |
| Intel® Trusted Execution Technology | Nej |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Nej |
| Förstärkt Intel Speedstep Technology | Ja |
| Intel® VT-x med utökad Sida Tabeller (EPT) | Nej |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® Efterfrågan Baserad Växla | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Miljökrav | |
| TCASE | 63 ° C |
| Tekniska data | |
| Marknadssegment | Server |
| Övrigt | |
| Kompatibilitet | DL380 G5 |