HPE Intel Xeon L5520 processorer 2,26 GHz 8 MB Smart Cache
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: 507823-B21-RFB
- EAN: 5711783557647
HPE Intel Xeon L5520, Intel® Xeon® 5000 Sequence, LGA 1366 (Socket B), 45 nm, L5520, 2,26 GHz, 64-bit
Offer details
Description
HPE Intel Xeon L5520. Processorfamilj: Intel® Xeon® 5000 Sequence, Processorsockel: LGA 1366 (Socket B), Processorlitografi: 45 nm. Minneskanaler: Tre kanaler, Högsta internminne som stöds av processorn: 144 GB, Minnestyper som stöds av processorn: DDR3-SDRAM. Marknadssegment: Server, Antal Die Transistorer: 731 M, Die-storlek: 263 mm ². Kompatibilitet: BL280C G6
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorns basfrekvens | 2,26 GHz |
| Kylning inkluderat | Nej |
| Processorfamilj | Intel® Xeon® 5000 Sequence |
| Processorkärnor | 4 |
| Processorsockel | LGA 1366 (Socket B) |
| Komponent för | Server/arbetsstation |
| Processorlitografi | 45 nm |
| Processorserie | Intel Xeon 5500 Series |
| Processor | L5520 |
| Processortrådar | 8 |
| Systembuss, hastighet | 5,86 GT/s |
| Minnesbandbredd som stöds av processorn (max) | 25,6 GB/s |
| Processorns driftlägen | 64-bit |
| Värmeavledningseffekt (TDP) | 60 W |
| Processorns cachetyp | Smart Cache |
| Processorns cache | 8 MB |
| VID Spänningsområde | 0,75 - 1,35 V |
| Stegning | D0 |
| Processorboostfrekvens | 2,48 GHz |
| Antal QPI länkar | 2 |
| Busstyp | QPI |
| Minne | |
| Högsta internminne som stöds av processorn | 144 GB |
| Minnestyper som stöds av processorn | DDR3-SDRAM |
| Minnesklockfrekvens som stöds av processorn | 800,1066 MHz |
| Minnesbandbredd som stöds av processorn (max) | 25,6 GB/s |
| Minneskanaler | Tre kanaler |
| ECC | Ja |
| Grafiken | |
| Diskret grafikkort | Nej |
| Ombord grafikkort | Nej |
| Strömtillförsel | |
| Värmeavledningseffekt (TDP) | 60 W |
| VID Spänningsområde | 0,75 - 1,35 V |
| Egenskaper | |
| Idle stater | Ja |
| Execute Disable Bit-säkerhet | Ja |
| Antal Die Transistorer | 731 M |
| Die-storlek | 263 mm ² |
| Värmeavledningseffekt (TDP) | 60 W |
| Inbäddade alternativ | Nej |
| Marknadssegment | Server |
| Processor specialfunktioner | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 1.0 |
| Intel® Trusted Execution Technology | Nej |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Ja |
| Förstärkt Intel Speedstep Technology | Ja |
| Intel® VT-x med utökad Sida Tabeller (EPT) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® Efterfrågan Baserad Växla | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Miljökrav | |
| TCASE | 70 ° C |
| Tekniska data | |
| Marknadssegment | Server |
| Övrigt | |
| Kompatibilitet | BL280C G6 |