Offer details
Related Products
Description
HP 1905 Switch Series devices are smart-managed fixed-configuration Fast Ethernet Layer 2 switches designed for small businesses looking for key features in an easy-to-administer, low-cost solution. Series models include: 24- and 48-port non-PoE switches, 8- and 24-port PoE Fast Ethernet switches. These smart-managed switches come preconfigured for fast and easy installation, yet allow network operation to be enhanced using an intuitive Web-based management interface. Advanced security and quality-of-service features create a voice-ready network. HP 1905 series switches are solidly built for business operation, and are designed for high reliability, long life, low power consumption, and low total cost of ownership. The HP 1905 switches come with a 3-year warranty, covering unit, fans, and power adapters or power supplies.
Quality of Service (QoS)
• Traffic prioritization (IEEE 802.1p): allows real-time traffic classification mapped to four hardware queues per port
Management
• Simple Web management: easy device management even by nontechnical users enabled by intuitive Web GUI
Connectivity
• Auto-MDIX: automatically adjusts for straight-through or crossover cables on all ports
Performance
• Link aggregation (trunking): groups together up to eight links per trunk to increase bandwidth and create redundant connections
Layer 2 switching
• VLAN support and tagging: supports up to 64 port-based VLANs and dynamic configuration of IEEE 802.1Q VLAN tagging, providing security between workgroups
Security
• Access control lists (ACLs): allow network managers to define classification actions and rules for specific ingress ports
Convergence
• Auto Voice VLAN: recognizes IP phones and automatically assigns voice traffic to dedicated VLAN for IP phones
Quality of Service (QoS)
• Traffic prioritization (IEEE 802.1p): allows real-time traffic classification mapped to four hardware queues per port
Management
• Simple Web management: easy device management even by nontechnical users enabled by intuitive Web GUI
Connectivity
• Auto-MDIX: automatically adjusts for straight-through or crossover cables on all ports
Performance
• Link aggregation (trunking): groups together up to eight links per trunk to increase bandwidth and create redundant connections
Layer 2 switching
• VLAN support and tagging: supports up to 64 port-based VLANs and dynamic configuration of IEEE 802.1Q VLAN tagging, providing security between workgroups
Security
• Access control lists (ACLs): allow network managers to define classification actions and rules for specific ingress ports
Convergence
• Auto Voice VLAN: recognizes IP phones and automatically assigns voice traffic to dedicated VLAN for IP phones
Specifications
| Management features | |
|---|---|
| Switch typ | hanterad |
| Switch-lager | L2 |
| Webbaserad adminstraion | Ja |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Multicast-stöd | Ja |
| MIB stödd | MIB II, RMONv2, SNMP, SNMP-MPD, SMON, MAU |
| Anslutningar | |
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 24 |
| Antal Combo SFP-portar | 2 |
| SFP/SFP+ ports quantity | 2 |
| Konsolport | RJ-45 |
| Koppar Ethernet-kablar teknik | 1000BASE-T, 1000BASE-TX, 100BASE-T, 100BASE-TX, 10BASE-T |
| Nätverk | |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.1ab, IEEE 802.1D, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Ja |
| Koppar Ethernet-kablar teknik | 1000BASE-T, 1000BASE-TX, 100BASE-T, 100BASE-TX, 10BASE-T |
| VLAN-stöd | Ja |
| STP (Spanning Tree Protocol) | Ja |
| Portspegling | Ja |
| Länkaggregering | Ja |
| Flödeskontroll | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000 Mbit/s |
| Auto MDI / MDI-X | Ja |
| 10G stöd | Nej |
| IGMP-snooping | Ja |
| Data transmission | |
| Tillgängliga dataöverföringshastigheter | 10/100 Mbit/s |
| Switch kapacitet | 8,8 Gbit/s |
| Genomströmning | 6,6 Mpps |
| Maximal överföringshastighet | 1 Gbit/s |
| Paketbuffertminne | 0,375 MB |
| Bevakning | |
| SSH / SSL-stöd | Ja |
| Kryptering/säkerhet | 802.1x RADIUS, SSL/TLS |
| IGMP-snooping | Ja |
| Åtkomstkontrollista (ACL) | Ja |
| Multicast-funktioner | |
| Multicast-stöd | Ja |
| Protokoll | |
| Lednings Protokoll | LLDP, STP, RMON, SNMP |
| Stöd för nätverksprotokoll | LACP, RSTP |
| Design | |
| Rackmontering | Ja |
| Staplingsbar | Nej |
| Produktens färg | Grå |
| Formfaktor | 1U |
| Säkerhet | UL, IEC, EN, CAN/CSA |
| Certifiering | FCC, VCCI, EN, CISPR 22, ICES |
| Prestanda | |
| Processorfrekvens | 150 MHz |
| Minnestyp | SDRAM |
| Internminne | 8 MB |
| Flashminne | 4 MB |
| Inbyggd processor | Ja |
| Processor | Marvell 88E6218 |
| Staplingsbar | Nej |
| Paketbuffertminne | 0,375 MB |
| Strömtillförsel | |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Nej |
| Övrigt | |
| Latens | 5 µs |
| Anslutningsteknologi | Kabel |
| Nätverksegenskaper | Gigabit Ethernet |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000 Mbit/s |
| Miljökrav | |
| Temperatur vid drift | 0 - 45 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 70 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 90% |
| Fuktighet (förvaring) | 10 - 95% |
| Omgivningstemperatur vid drift | 32 - 113 ° F |
| VLAN-funktioner | |
| VLAN-stöd | Ja |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 442 mm |
| Djup | 238,8 mm |
| Höjd | 43,2 mm |
| Vikt | 3,08 kg |
| Förpackningens innehåll | |
| Manual | Ja |
| Bruksanvisning | Ja |
| Certifikat | |
| Certifiering | FCC, VCCI, EN, CISPR 22, ICES |
| Förpackning | |
| Manual | Ja |
| Bruksanvisning | Ja |