HPE SN6000B 16Gb 48-port/48-port Active Fibre Channel Switch hanterad 1U Grå
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: QR480A
- EAN: 8861120832290 0886112083229
HP SN6000B 16Gb 48-port/48-port Active Fibre Channel Switch
Offer details
Description
To remain competitive, IT organizations must keep pace with ever-increasing workloads without a similar increase in their budgets or resources. While virtualization has provided some relief by enabling the benefits of faster deployment and consolidation, it tends to put additional stress on data center networks.
The HP SN6000B 16Gb Fibre Channel Switch meets the needs of hyper-scale, private cloud storage environments by delivering market-leading 16Gb FC technology and capabilities that support highly virtualized environments. Designed to enable maximum flexibility and investment protection, the SN6000B switch scales from 24 to 48 ports and supports 4, 8, 10, or 16 Gbps speeds in an efficiently designed 1U package. It also provides a simplified deployment process and a point-and-click user interface making it powerful and easy to use. It offers low-cost access to SAN technology while providing "pay-as-you-grow" scalability to meet the needs of an evolving storage environment.
The HP SN6000B 16Gb Fibre Channel Switch meets the needs of hyper-scale, private cloud storage environments by delivering market-leading 16Gb FC technology and capabilities that support highly virtualized environments. Designed to enable maximum flexibility and investment protection, the SN6000B switch scales from 24 to 48 ports and supports 4, 8, 10, or 16 Gbps speeds in an efficiently designed 1U package. It also provides a simplified deployment process and a point-and-click user interface making it powerful and easy to use. It offers low-cost access to SAN technology while providing "pay-as-you-grow" scalability to meet the needs of an evolving storage environment.
Specifications
| Management features | |
|---|---|
| Switch typ | hanterad |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Anslutningar | |
| Antal installerade SFP-moduler | 0 |
| Antal installerade SFP+-moduler | 48 |
| Nätverk | |
| Överföringsbegränsning | Ja |
| 10G stöd | Ja |
| Design | |
| Rackmontering | Ja |
| Produktens färg | Grå |
| Formfaktor | 1U |
| Strömtillförsel | |
| Strömförbrukning (vanlig) | 110 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Nej |
| Miljökrav | |
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -25 - 70 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 85% |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 438 mm |
| Djup | 443 mm |
| Höjd | 43 mm |
| Vikt | 9,16 kg |