HPE ProLiant DL380 Gen11 5416S 2.0GHz 16c 1P 2x32GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SSD 2x1000W PS EU Server servrar 960 GB Rack (2U) Intel® Xeon® Gold 2 GHz 64 GB DDR5-SDRAM 1000 W
HPE ProLiant DL380 Gen11 5416S 2.0GHz 16c 1P 2x32GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SSD 2x1000W PS EU Server, 2 GHz, 5416S, 64 GB, DDR5-SDRAM, 960 GB, Rack (2U)
Offer details
Trade Prices
Description
HPE ProLiant DL380 Gen11 5416S 2.0GHz 16c 1P 2x32GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SSD 2x1000W PS EU Server. Processorfamilj: Intel® Xeon® Gold, Processorfrekvens: 2 GHz, Processor: 5416S. Internminne: 64 GB, Typ av internminne: DDR5-SDRAM, Minneslayout: 2 x 32 GB. Total lagringskapacitet: 960 GB, Hårddiskens gränssnitt: SATA. Nätverksansluten (Ethernet). Strömförsörjning: 1000 W, Stöd för redundant strömförsörjning (RPS). Chassityp: Rack (2U)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorfrekvens | 2 GHz |
| Processorfamilj | Intel® Xeon® Gold |
| Processor | 5416S |
| Processorkärnor | 16 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorns cache | 30 MB |
| Processortillverkare | Intel |
| Minne | |
| Internminne | 64 GB |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minnesplatser | 32x DIMM |
| Minneslayout | 2 x 32 GB |
| Minne klockhastighet | 4800 MHz |
| Lagringsmedia | |
| Total lagringskapacitet | 960 GB |
| Antalet installerade hårddiskar | 2 |
| Hårddiskkapacitet | 480 GB |
| Hårddiskens gränssnitt | SATA |
| RAID-kontroller som stöds | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| RAID-stöd | Ja |
| Solid-state drive-gränssnitt | SATA III |
| Solid-state drive kapacitet | 480 GB |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Nätverk | |
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM57416 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | 10 Gigabit Ethernet |
| Anslutningar | |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Expansionsplatser | Up to 8 PCIe Gen5, and 2 OCP 3.0, for detailed descriptions reference the QuickSpecs |
| Design | |
| Chassityp | Rack (2U) |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Prestanda | |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Säkerhetsegenskaper | HPE TPM 2.0 standard on motherboard. Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Management-Plattform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), and HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Strömtillförsel | |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Nätaggregatstyp | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Antal huvudnätaggregat | 2 |
| Antal installerade redundanta nätaggregat | 1 |
| Strömförsörjning | 1000 W |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 600 mm |
| Vikt | 41,3 kg |
| Höjd | 273 mm |
| Djup | 998 mm |
| Övrigt | |
| Säkerhetsegenskaper | HPE TPM 2.0 standard on motherboard. Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Vikt (imperial) | 41,3 kg (91.1 lbs) |
| Standardfläktar | 6x Standard Fans |
| Hårddiskstyp | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Dimension (B x D x H) (imperial) | 599,9 x 998 x 273,1 mm (23.6 x 39.3 x 10.8") |