HPE ProLiant DL365 Gen11 9124 3.0GHz 16-core 1P 32GB-R 8SFF 1000W PS EU Server servrar 0 GB Rack (1U) AMD EPYC 3 GHz DDR5-SDRAM
HPE ProLiant DL365 Gen11 9124 3.0GHz 16-core 1P 32GB-R 8SFF 1000W PS EU Server, 3 GHz, 9124, 32 GB, DDR5-SDRAM, 0 GB, Rack (1U)
Offer details
Trade Prices
Description
HPE ProLiant DL365 Gen11 9124 3.0GHz 16-core 1P 32GB-R 8SFF 1000W PS EU Server. Processorfamilj: AMD EPYC, Processorfrekvens: 3 GHz, Processor: 9124. Internminne: 32 GB, Typ av internminne: DDR5-SDRAM, Minneslayout: 1 x 32 GB. Total lagringskapacitet: 0 GB, Hårddiskens gränssnitt: SATA, Serial Attached SCSI (SAS). Nätverksansluten (Ethernet). Strömförsörjning: 1000 W, Stöd för redundant strömförsörjning (RPS). Chassityp: Rack (1U)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorfrekvens | 3 GHz |
| Processorfamilj | AMD EPYC |
| Processor | 9124 |
| Processorkärnor | 16 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorns cache | 64 MB |
| Processortillverkare | AMD |
| Processorboostfrekvens | 3,7 GHz |
| Moderkortets chipset | AMD SoC |
| Max antal processorer | 2 |
| Minne | |
| Internminne | 32 GB |
| Maximalt internminne | 6 TB |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minnesplatser | 24x DIMM |
| Minneslayout | 1 x 32 GB |
| Minne klockhastighet | 4800 MHz |
| ECC | Ja |
| Lagringsmedia | |
| Total lagringskapacitet | 0 GB |
| Hårddiskens gränssnitt | SATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| RAID-kontroller som stöds | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-nivåer | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Hårddiskstorlek som stöds | 2.5" |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Antal SSD-minnen som stöds | 8 |
| Antalet hårddiskar som stöds | 8 |
| Maximal lagringskapacitet | 76,8 TB |
| Stöd för hot-plug | Ja |
| SSD-storlek | 2.5" |
| SSD-storlekar som stöds | 2.5" |
| Grafiken | |
| Maximalt minne på grafikkort | 16 MB |
| Ombord grafikkort | Ja |
| Nätverk | |
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM5719 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Anslutningar | |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 4 |
| Expansionsplatser | 2 OCP 3.0, 1 PCIe Gen5 x16, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs |
| Design | |
| Chassityp | Rack (1U) |
| Rackmontering | Ja |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Prestanda | |
| Fjärradministration | iLO 6 ASIC |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Kompatibla operativsystem | Windows Server 2019 Windows Server 2022 Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8.6 Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0 SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 15 SP4 VMware ESXi 7.0 U3 VMware ESXi 8.0 |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Management-Plattform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download), HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, HPE OneView Advanced (require license), and HPE Compute Ops Management |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Kompatibla operativsystem | Windows Server 2019 Windows Server 2022 Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8.6 Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0 SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 15 SP4 VMware ESXi 7.0 U3 VMware ESXi 8.0 |
| Strömtillförsel | |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Nätaggregatstyp | 1x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Antal huvudnätaggregat | 1 |
| Antal installerade redundanta nätaggregat | 1 |
| Strömförsörjning | 1000 W |
| Miljökrav | |
| Temperatur vid drift | 10 - 35 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -30 - 60 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 8 - 90% |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 95% |
| Altitud vid drift | 0 - 3050 m |
| Höjd över havet i avstängt läge | 0 - 9144 m |
| Hållbarhet | |
| Hållbarhetscertifiering | ENERGY STAR |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 916 mm |
| Vikt | 29,3 kg |
| Höjd | 242 mm |
| Djup | 600 mm |
| Tekniska detaljer | |
| Hållbarhetscertifiering | ENERGY STAR |
| Övrigt | |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Vikt (imperial) | 29,3 kg (64.7 lbs) |
| Standardfläktar | 5 Standard Fans |
| Hårddiskstyp | None ship standard, 8 SFF supported |
| Dimension (B x D x H) (imperial) | 915,9 x 599,9 x 242,1 mm (36.1 x 23.6 x 9.53") |