HPE ProLiant DL360 Gen11 6530 2.1GHz 32c 1P 8x16GB-R 8SFF MR216i-o 5x1.92TB SSD 2x1000W PS EU Server servrar Rack (1U) Intel® Xeon® Gold 2,1 GHz 128 GB DDR5-SDRAM 1000 W
HPE ProLiant DL360 Gen11 6530 2.1GHz 32c 1P 8x16GB-R 8SFF MR216i-o 5x1.92TB SSD 2x1000W PS EU Server, 2,1 GHz, 128 GB, DDR5-SDRAM, 1000 W, Rack (1U)
Offer details
Description
HPE ProLiant DL360 Gen11 6530 2.1GHz 32c 1P 8x16GB-R 8SFF MR216i-o 5x1.92TB SSD 2x1000W PS EU Server. Processorfamilj: Intel® Xeon® Gold, Processorfrekvens: 2,1 GHz. Internminne: 128 GB, Typ av internminne: DDR5-SDRAM, Minneslayout: 8 x 16 GB. Nätverksansluten (Ethernet). Strömförsörjning: 1000 W. Chassityp: Rack (1U)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorfrekvens | 2,1 GHz |
| Processorfamilj | Intel® Xeon® Gold |
| Processorkärnor | 32 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorns cache | 160 MB |
| Processortillverkare | Intel |
| Minne | |
| Internminne | 128 GB |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minneslayout | 8 x 16 GB |
| Minne klockhastighet | 5600 MHz |
| Lagringsmedia | |
| Antalet installerade hårddiskar | 5 |
| RAID-kontroller som stöds | HPE MR216i-o Gen11 x16 Lanes without Cache OCP SPDM Storage Controller HPE NS204i-u Gen11 NVMe Hot Plug Boot Optimized Storage Device |
| Solid-state drive-gränssnitt | SATA III |
| Solid-state drive kapacitet | 1,92 TB |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Nätverk | |
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM57416 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | 10 Gigabit Ethernet |
| Anslutningar | |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Expansionsplatser | 2-slots (x16 FH, x16 HH) as standard. Upgradeable to 3rd slot in HH (or remove Slot 2 bracket to be FH at Slot 3) in a 2nd processor configuration. And maximum 2 OCP 3.0 PCIe5 slots. |
| Design | |
| Chassityp | Rack (1U) |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Prestanda | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Management-Plattform | Included - HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). Optional - HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced and HPE Compute Ops Management Refer to the iLO 6 User Guide |
| Strömtillförsel | |
| Nätaggregatstyp | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Antal huvudnätaggregat | 2 |
| Strömförsörjning | 1000 W |
| Övrigt | |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Standardfläktar | 7x High Performance Fans |
| Hårddiskstyp | 5x HPE 1.92TB SATA 6G Mixed Use SFF BC Multi Vendor SSD |