HPE ProLiant DL360 Gen11 4510 2.4GHz 12c 1P 2x32GB-R 4LFF 2x960GB SSD NC BCM5719 2x800W PS EU Server servrar 1,92 TB Rack (1U) Intel® Xeon Silver 2,4 GHz 64 GB DDR5-SDRAM 800 W
HPE ProLiant DL360 Gen11 4510 2.4GHz 12c 1P 2x32GB-R 4LFF 2x960GB SSD NC BCM5719 2x800W PS EU Server, 2,4 GHz, 4510, 64 GB, DDR5-SDRAM, 1,92 TB, Rack (1U)
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
HPE ProLiant DL360 Gen11 4510 2.4GHz 12c 1P 2x32GB-R 4LFF 2x960GB SSD NC BCM5719 2x800W PS EU Server. Processorfamilj: Intel® Xeon Silver, Processorfrekvens: 2,4 GHz, Processor: 4510. Internminne: 64 GB, Typ av internminne: DDR5-SDRAM, Minneslayout: 2 x 32 GB. Total lagringskapacitet: 1,92 TB, Hårddiskens gränssnitt: SATA. Nätverksansluten (Ethernet). Strömförsörjning: 800 W, Stöd för redundant strömförsörjning (RPS). Chassityp: Rack (1U)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorfrekvens | 2,4 GHz |
| Processorfamilj | Intel® Xeon Silver |
| Processor | 4510 |
| Processorkärnor | 12 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorns cache | 30 MB |
| Processortillverkare | Intel |
| Konfigurerbar TDP-down | 4,5 W |
| Busstyp | OPI |
| Minne | |
| Internminne | 64 GB |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minneslayout | 2 x 32 GB |
| Minne klockhastighet | 5600 MHz |
| ECC | Ja |
| Lagringsmedia | |
| Total lagringskapacitet | 1,92 TB |
| Antalet installerade hårddiskar | 2 |
| Hårddiskkapacitet | 960 GB |
| Hårddiskens gränssnitt | SATA |
| RAID-kontroller som stöds | Embedded SATA controller |
| RAID-stöd | Ja |
| Hårddiskstorlek som stöds | 3.5" |
| Solid-state drive-gränssnitt | SATA III |
| Solid-state drive kapacitet | 960 GB |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Maximal lagringskapacitet | 20 TB |
| Stöd för hot-plug | Ja |
| SSD-storlekar som stöds | 3.5" |
| Grafiken | |
| Ombord grafikkort | Ja |
| Nätverk | |
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM5719 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Anslutningar | |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 4 |
| Expansionsplatser | 2-slots (x16 FH, x16 HH) as standard. Upgradeable to 3rd slot in HH (or remove Slot 2 bracket to be FH at Slot 3) in a 2nd processor configuration. And maximum 2 OCP 3.0 PCIe5 slots. |
| Design | |
| Chassityp | Rack (1U) |
| Rackmontering | Ja |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Produktens färg | Grå |
| Prestanda | |
| Fjärradministration | iLO 6 ASIC |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Kompatibla operativsystem | Microsoft Windows Server VMware ESXi Red Hat Enterprise Linux (RHEL) SUSE Linux Enterprise Server (SLES) Canonical Ubuntu Oracle Linux and Oracle VM SAP Linux |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Management-Plattform | Included - HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). Optional - HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced and HPE Compute Ops Management Refer to the iLO 6 User Guide |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Kompatibla operativsystem | Microsoft Windows Server VMware ESXi Red Hat Enterprise Linux (RHEL) SUSE Linux Enterprise Server (SLES) Canonical Ubuntu Oracle Linux and Oracle VM SAP Linux |
| Processor specialfunktioner | |
| Intel TSX-NI-version | 0,00 |
| Intel Smart Response Technology-version | 1,00 |
| Intel Secure Key Technology-version | 1,00 |
| CPU konfiguration (max) | 1 |
| Strömtillförsel | |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Nätaggregatstyp | 2x HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Antal huvudnätaggregat | 2 |
| Antal installerade redundanta nätaggregat | 1 |
| Antal redundanta nätaggregat som stöds | 2 |
| Strömförsörjning | 800 W |
| Strömförsörjning ingångsspänning | 100 - 240 V |
| Miljökrav | |
| Temperatur vid drift | 10 - 35 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -30 - 60 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 8 - 90% |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 95% |
| Hållbarhet | |
| Hållbarhetscertifiering | ENERGY STAR |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 600 mm |
| Vikt | 32,3 kg |
| Höjd | 241 mm |
| Djup | 990 mm |
| Tekniska detaljer | |
| Hållbarhetscertifiering | ENERGY STAR |
| Övrigt | |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Vikt (imperial) | 32,3 kg (71.3 lbs) |
| Standardfläktar | 5x Standard Fans |
| Hårddiskstyp | 2x HPE 960GB SATA 6G Read Intensive LFF LPC Multi Vendor SSD |
| Dimension (B x D x H) (imperial) | 599,9 x 990,1 x 241 mm (23.6 x 39 x 9.49") |