HPE ProLiant DL360 Gen11 4410Y 2.0GHz 12-core 1P 32GB-R NC 4LFF 800W PS Server servrar 0 GB Rack (1U) Intel® Xeon Silver 2 GHz DDR5-SDRAM
HPE ProLiant DL360 Gen11 4410Y 2.0GHz 12-core 1P 32GB-R NC 4LFF 800W PS Server, 2 GHz, 4410Y, 32 GB, DDR5-SDRAM, 0 GB, Rack (1U)
Offer details
Trade Prices
Description
HPE ProLiant DL360 Gen11 4410Y 2.0GHz 12-core 1P 32GB-R NC 4LFF 800W PS Server. Processorfamilj: Intel® Xeon Silver, Processorfrekvens: 2 GHz, Processor: 4410Y. Internminne: 32 GB, Typ av internminne: DDR5-SDRAM, Minneslayout: 1 x 32 GB. Total lagringskapacitet: 0 GB, Hårddiskens gränssnitt: SATA. Nätverksansluten (Ethernet). Strömförsörjning: 800 W, Stöd för redundant strömförsörjning (RPS). Chassityp: Rack (1U)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorgenerering | Intel Xeon Scalable 4th Gen |
| Processorfrekvens | 2 GHz |
| Processorfamilj | Intel® Xeon Silver |
| Processor | 4410Y |
| Processorkärnor | 12 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorns cache | 30 MB |
| Processortillverkare | Intel |
| Processorboostfrekvens | 3,9 GHz |
| Moderkortets chipset | Intel C741 |
| Max antal processorer | 2 |
| Konfigurerbar TDP-down | 4,5 W |
| Busstyp | OPI |
| Minne | |
| Internminne | 32 GB |
| Maximalt internminne | 8 TB |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minnesplatser | 32x DIMM |
| Minneslayout | 1 x 32 GB |
| Minne klockhastighet | 4800 MHz |
| ECC | Ja |
| Lagringsmedia | |
| Total lagringskapacitet | 0 GB |
| Hårddiskens gränssnitt | SATA |
| RAID-kontroller som stöds | Embedded SATA controller |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-nivåer | 0, 1, 5, 10 |
| Hårddiskstorlek som stöds | 3.5" |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Antal SSD-minnen som stöds | 4 |
| Antalet hårddiskar som stöds | 4 |
| Maximal lagringskapacitet | 20 TB |
| Stöd för hot-plug | Ja |
| SSD-storlekar som stöds | 3.5" |
| Grafiken | |
| Maximalt minne på grafikkort | 16 MB |
| Ombord grafikkort | Ja |
| Nätverk | |
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM5719 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Anslutningar | |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 4 |
| Expansionsplatser | 2-slots (x16 FH, x16 HH) as standard. Upgradeable to 3rd slot in HH (or remove Slot 2 bracket to be FH at Slot 3) in a 2nd processor configuration. And maximum 2 OCP 3.0 PCIe5 slots. |
| Design | |
| Chassityp | Rack (1U) |
| Rackmontering | Ja |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Prestanda | |
| Fjärradministration | iLO 6 ASIC |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Kompatibla operativsystem | Microsoft Windows Server VMware ESXi Red Hat Enterprise Linux (RHEL) SUSE Linux Enterprise Server (SLES) Canonical Ubuntu Oracle Linux and Oracle VM SAP Linux |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Management-Plattform | Included - HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Kompatibla operativsystem | Microsoft Windows Server VMware ESXi Red Hat Enterprise Linux (RHEL) SUSE Linux Enterprise Server (SLES) Canonical Ubuntu Oracle Linux and Oracle VM SAP Linux |
| Processor specialfunktioner | |
| Intel TSX-NI-version | 0,00 |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP)-version | 0,00 |
| Intel Smart Response Technology-version | 1,00 |
| Intel Secure Key Technology-version | 1,00 |
| CPU konfiguration (max) | 1 |
| Strömtillförsel | |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Nätaggregatstyp | 1x HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Antal huvudnätaggregat | 1 |
| Antal installerade redundanta nätaggregat | 1 |
| Antal redundanta nätaggregat som stöds | 2 |
| Strömförsörjning | 800 W |
| Strömförsörjning ingångsspänning | 100 - 240 V |
| Miljökrav | |
| Temperatur vid drift | 10 - 35 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -30 - 60 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 8 - 90% |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 95% |
| Altitud vid drift | 0 - 3050 m |
| Höjd över havet i avstängt läge | 0 - 9144 m |
| Hållbarhet | |
| Hållbarhetscertifiering | ENERGY STAR |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 241 mm |
| Vikt | 32,3 kg |
| Höjd | 990 mm |
| Djup | 600 mm |
| Tekniska detaljer | |
| Hållbarhetscertifiering | ENERGY STAR |
| Övrigt | |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Vikt (imperial) | 32,3 kg (71.3 lbs) |
| Standardfläktar | 5x Standard Fans |
| Hårddiskstyp | None ship standard, 4 LFF supported |
| Dimension (B x D x H) (imperial) | 241 x 599,9 x 990,1 mm (9.49 x 23.6 x 39") |