HPE ProLiant DL360 Gen10 Plus 5315Y 3.2GHz 8-core 1P 32GB-R MR416i-a NC 8SFF 800W PS EU Server servrar 0 GB Rack (1U) Intel® Xeon Silver 3,2 GHz DDR4-SDRAM
HPE ProLiant DL360 Gen10 Plus 5315Y 3.2GHz 8-core 1P 32GB-R MR416i-a NC 8SFF 800W PS EU Server, 3,2 GHz, 5315Y, 32 GB, DDR4-SDRAM, 0 GB, Rack (1U)
Offer details
Related Products
Description
HPE ProLiant DL360 Gen10 Plus 5315Y 3.2GHz 8-core 1P 32GB-R MR416i-a NC 8SFF 800W PS EU Server. Processorfamilj: Intel® Xeon Silver, Processorfrekvens: 3,2 GHz, Processor: 5315Y. Internminne: 32 GB, Typ av internminne: DDR4-SDRAM, Minneslayout: 1 x 32 GB. Total lagringskapacitet: 0 GB. Nätverksansluten (Ethernet). Strömförsörjning: 800 W, Stöd för redundant strömförsörjning (RPS). Chassityp: Rack (1U)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorgenerering | Intel Xeon Scalable 3rd Gen |
| Processorfrekvens | 3,2 GHz |
| Processorfamilj | Intel® Xeon Silver |
| Processor | 5315Y |
| Processorkärnor | 8 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorns cache | 12 MB |
| Processortillverkare | Intel |
| Processorboostfrekvens | 3,6 GHz |
| Moderkortets chipset | Intel® C621 |
| Max antal processorer | 2 |
| Minne | |
| Internminne | 32 GB |
| Maximalt internminne | 2 TB |
| Typ av internminne | DDR4-SDRAM |
| Minnesplatser | 32x DIMM |
| Minneslayout | 1 x 32 GB |
| Minne klockhastighet | 3200 MHz |
| ECC | Ja |
| Lagringsmedia | |
| Total lagringskapacitet | 0 GB |
| RAID-kontroller som stöds | HPE MR416i-a Gen10 Plus x16 Lanes 4GB Cache NVMe/SAS 12G Controller |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-nivåer | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Hårddiskstorlek som stöds | 2.5" |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Antalet hårddiskar som stöds | 8 |
| Maximal lagringskapacitet | 24 TB |
| Stöd för hot-plug | Ja |
| Grafiken | |
| Maximalt minne på grafikkort | 16 MB |
| Ombord grafikkort | Ja |
| Nätverk | |
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM57416 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | 10 Gigabit Ethernet |
| Anslutningar | |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 5 |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Expansionsplatser | 2 PCIe Gen4: 1 x16 FH, 1 x16 LP |
| Design | |
| Chassityp | Rack (1U) |
| Rackmontering | Ja |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Prestanda | |
| Fjärradministration | iLO 5 ASIC |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Kompatibla operativsystem | Windows Server 2016: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2019: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2022: Essentials, Standard, Datacenter Microsoft Hyper-V Server: 2016, 2019 & 2022 VMware vSphere: 6.7 U3 w /P03, 7.0 U2 Red Hat Enterprise Linux (RHEL): 7.9, 8.2 (64 bit, includes KVM) SUSE Linux Enterprise Server (SLES): 12 SP5, 15 SP2 (64 bit, includes KVM & Xen) Canonical Ubuntu: 20.04 LTS (64 bit) Oracle Linux: 7.9, 8.2 Citrix: Hypervisor: 8.2 LTSR |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 1.2 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support Intel Software Guard Extensions (SGX) support Immutable Silicon Root of Trust Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits |
| Management-Plattform | Included - HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) Optional - HPE iLO Advanced, and HPE OneView Advanced |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | Nej |
| Kompatibla operativsystem | Windows Server 2016: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2019: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2022: Essentials, Standard, Datacenter Microsoft Hyper-V Server: 2016, 2019 & 2022 VMware vSphere: 6.7 U3 w /P03, 7.0 U2 Red Hat Enterprise Linux (RHEL): 7.9, 8.2 (64 bit, includes KVM) SUSE Linux Enterprise Server (SLES): 12 SP5, 15 SP2 (64 bit, includes KVM & Xen) Canonical Ubuntu: 20.04 LTS (64 bit) Oracle Linux: 7.9, 8.2 Citrix: Hypervisor: 8.2 LTSR |
| Strömtillförsel | |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Nätaggregatstyp | 1x HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Antal huvudnätaggregat | 1 |
| Strömförsörjning | 800 W |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 434,6 mm |
| Höjd | 42,9 mm |
| Djup | 434,6 mm |
| Övrigt | |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support Intel Software Guard Extensions (SGX) support Immutable Silicon Root of Trust Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Standardfläktar | 7x High Performance fans |
| Hårddiskstyp | None ship standard, 8 SFF supported |