HPE ProLiant DL345 Gen11 9124 3.0GHz 16-core 1P 32GB-R MR408i-o 8LFF 1000W PS EU Server servrar Rack (2U) AMD EPYC 3 GHz DDR5-SDRAM
HPE ProLiant DL345 Gen11 9124 3.0GHz 16-core 1P 32GB-R MR408i-o 8LFF 1000W PS EU Server, 3 GHz, 9124, 32 GB, DDR5-SDRAM, 1000 W, Rack (2U)
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
HPE ProLiant DL345 Gen11 9124 3.0GHz 16-core 1P 32GB-R MR408i-o 8LFF 1000W PS EU Server. Processorfamilj: AMD EPYC, Processorfrekvens: 3 GHz, Processor: 9124. Internminne: 32 GB, Typ av internminne: DDR5-SDRAM, Minneslayout: 1 x 32 GB. Nätverksansluten (Ethernet). Strömförsörjning: 1000 W, Stöd för redundant strömförsörjning (RPS). Chassityp: Rack (2U)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorfrekvens | 3 GHz |
| Processorfamilj | AMD EPYC |
| Processor | 9124 |
| Processorkärnor | 16 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorns cache | 64 MB |
| Processortillverkare | AMD |
| Minne | |
| Internminne | 32 GB |
| Maximalt internminne | 3 TB |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minnesplatser | 12x DIMM |
| Minneslayout | 1 x 32 GB |
| Minne klockhastighet | 4800 MHz |
| Lagringsmedia | |
| RAID-kontroller som stöds | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Stöd för hot-plug | Ja |
| Nätverk | |
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM5719 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Anslutningar | |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 2 |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 4 |
| Expansionsplatser | 8 maximum, for detailed description refer to QuickSpecs |
| Design | |
| Chassityp | Rack (2U) |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Produktens färg | Silver |
| Prestanda | |
| Management-Plattform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download), HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, and HPE OneView Advanced (require licenses), HPE Compute Ops Management (subscription included) |
| Strömtillförsel | |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Nätaggregatstyp | 1x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Antal huvudnätaggregat | 1 |
| Strömförsörjning | 1000 W |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 600,2 mm |
| Vikt | 26,5 kg |
| Höjd | 270 mm |
| Djup | 917,7 mm |
| Övrigt | |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Vikt (imperial) | 26,5 kg (58.4 lbs) |
| Standardfläktar | 6x Standard Fans |
| Hårddiskstyp | None ship standard, 8 LFF supported |
| Dimension (B x D x H) (imperial) | 600,2 x 917,7 x 270 mm (23.6 x 36.1 x 10.6") |