HPE Microchip SmartRAID SR416i-a x16 Lanes 4GB Cache NVMe/SAS 24G Controller for Gen10 Plus RAID-kontrollerkort PCI Express x16 3.0, 4.0 24 Gbit/s
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: P12688-B21
- EAN: 4549821276318
HPE Microchip SmartRAID SR416i-a x16 Lanes 4GB Cache NVMe/SAS 24G Controller for Gen10 Plus, SAS, Serial ATA III, PCI Express x16, 3.0, 4.0, 0, 1, 5, 10, 6, 50, 60, 1 ADM, 10 ADM, 24 Gbit/s, 4098 MB
Offer details
Related Products
Description
HPE Microchip SmartRAID SR416i-a x16 Lanes 4GB Cache NVMe/SAS 24G Controller for Gen10 Plus. Lagringsenhetsgränssnitt som stöds: SAS, Serial ATA III, Värdgränssnitt: PCI Express x16, PCI Express-kortplatser version: 3.0, 4.0. RAID-nivåer: 0, 1, 5, 10, 6, 50, 60, 1 ADM, 10 ADM, Dataöverföringshastighet: 24 Gbit/s, Internminne: 4098 MB. Bredd: 99,1 mm, Djup: 111,8 mm, Höjd: 99,1 mm. Chassityp: Full-height, half-length PCIe stand up card (SR932i-p) or Type-a Modular (SR416i-a), Externa anslutningar: 16 onternal tri-mode ports (SlimSAS SFF-9402 connectors supporting U.2 and U.3) supporting up to..., Ytterligare egenskaper: See HPE SR Gen10 Plus Controllers QuickSpecs for additional detail.
Specifications
| Anslutningar | |
|---|---|
| Lagringsenhetsgränssnitt som stöds | SAS, Serial ATA III |
| Värdgränssnitt | PCI Express x16 |
| PCI Express-kortplatser version | 3.0, 4.0 |
| Prestanda | |
| RAID-nivåer | 0, 1, 5, 10, 6, 50, 60, 1 ADM, 10 ADM |
| Internminne | 4098 MB |
| Typ av internminne | DDR4 |
| Minne klockhastighet | 3200 MHz |
| Lednings Protokoll | 6 G SATA, 6 G/12 G/24 G SAS, Gen 3/Gen4 NVMe |
| Dataöverföringshastighet | 24 Gbit/s |
| Certifiering | EMC, CE, CNS, CT, FC, IC, KC, VC, EMC Doc, CE, C-tick, FCC, KCC, VCCI, BSMI, UL, EN 60950 and 62368, AU_NZ LoA and SDoC, RoHs, TW and EU |
| Kompatibla produkter | HPE Gen10 Plus |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 99,1 mm |
| Djup | 111,8 mm |
| Höjd | 99,1 mm |
| Vikt | 120 g |
| Övrigt | |
| Chassityp | Full-height, half-length PCIe stand up card (SR932i-p) or Type-a Modular (SR416i-a) |
| Externa anslutningar | 16 onternal tri-mode ports (SlimSAS SFF-9402 connectors supporting U.2 and U.3) supporting up to 16 direct-connected SAS/SATA/NVMe devices |
| Ytterligare egenskaper | See HPE SR Gen10 Plus Controllers QuickSpecs for additional detail. |