HPE MSR3044 kabelansluten router Gigabit Ethernet Rostfritt stål
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: JG405A
- EAN: 0886112790486
HP MSR3044 Router
Offer details
Description
The HP MSR3000 Router Series is a family of high-performance medium to large branch routers that deliver integrated routing, switching, security, and SIP in a single box. With its integrated infrastructure and modular design, the MSR3000 reduces complexity and simplifies your network while enabling faster time to service and enhanced performance.
The MSR3000 increases flexibility and agility by delivering support for a wide range of virtualized applications on the Open Application Platform module. It offers lasting investment protection, and helps reduce capital and operating expenses.
The MSR3000 increases flexibility and agility by delivering support for a wide range of virtualized applications on the Open Application Platform module. It offers lasting investment protection, and helps reduce capital and operating expenses.
Specifications
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000 Mbit/s |
| Kabelteknik | 10/100/1000Base-T(X) |
| Nätverk | |
| Adresstabellstorlek | 500000 poster |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000 Mbit/s |
| Kabelteknik | 10/100/1000Base-T(X) |
| Hastighet vid vidarebefordran | 2,5 Mpps |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Prestanda | |
| Flashminne | 256 MB |
| Internminne | 2048 MB |
| Typ av internminne | DDR3 |
| Inbyggd processor | Ja |
| Processorfrekvens | 1000 MHz |
| Processorkärnor | 4 |
| Värmeavgivning | 172 BTU/h |
| WAN-anslutning | |
| SFP WAN | Ja |
| Ethernet WAN | Ja |
| Management features | |
| Webbaserad adminstraion | Ja |
| Anslutningar | |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 3 |
| Antal installerade SFP-moduler | 2 |
| Externa anslutningar | 4 HMIM slots 4 SIC slots or 2 DSIC slots or a combination 3 RJ-45 10/100/1000 WAN ports (2 combo can be used as SFP WAN port) 2 VPM slots 2 power supply slots |
| Antal SIC-slots (Smart Interface Card) | 4 |
| Antal Combo SFP-portar | 2 |
| Antal WAN-portar | 3 |
| Protokoll | |
| DHCP-server | Ja |
| DHCP-klient | Ja |
| Bevakning | |
| Adresstabellstorlek | 500000 poster |
| Brandvägg | Ja |
| Tekniska detaljer | |
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |
| Garantiperiod | 1 År |
| Egenskaper | |
| Flashminne | 256 MB |
| Internminne | 2048 MB |
| Typ av internminne | DDR3 |
| Inbyggd processor | Ja |
| Processorfrekvens | 1000 MHz |
| Processorkärnor | 4 |
| Värmeavgivning | 172 BTU/h |
| Design | |
| Rackmontering | Ja |
| Produktens färg | Rostfritt stål |
| Strömtillförsel | |
| AC-inspänning | 220 - 240 V |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Ja |
| Strömförbrukning (max) | 100 W |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 440 mm |
| Djup | 480 mm |
| Höjd | 88,1 mm |
| Vikt | 15,3 kg |
| Dimension (B x D x H) (imperial) | 439,9 x 480,1 x 88,1 mm (17.3 x 18.9 x 3.47") |
| Logistikdata | |
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |
| Övrigt | |
| Minne och processor | : RISC, 4 cores @ 1 GHz, 256 MB flash capacity, 2 GB DDR3 SDRAM |
| Dataöverföringshastighet | 3,5 |
| Prestandahantering | IMC - Intelligent Management Center; command-line interface; limited command-line interface; configuration menu; out-of-band management (RJ-45 Ethernet); SNMP Manager; Telnet; RMON1; FTP; in-line and out-of-band; modem interface; out-of-band management (serial RS-232C or Micro USB); IEEE 802.3 Ethernet MIB |
| Montage | Desktop or can be mounted in a EIA-standard 19 in. telco rack when used with the rack-mount kit in the package |
| Trådlösa funktioner | 3G, 4G LTE, 4G Depending on options and configuration |
| Vikt (imperial) | 15,3 kg (33.8 lbs) |
| Dimension (B x D x H) (imperial) | 439,9 x 480,1 x 88,1 mm (17.3 x 18.9 x 3.47") |
| Systemkrav | |
| Minne och processor | : RISC, 4 cores @ 1 GHz, 256 MB flash capacity, 2 GB DDR3 SDRAM |