HPE LTO4 Ultrium 1.6TB Read/Write Data Cartridge Tomt band för lagring av datordata 800 GB LTO 1,26 cm
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: C7974A
- EAN: 4948382488763 5051749584615 08 ...9584615 0801200931084 0806291831244 7123123152517 5051395699480 5056066730691 0640034524433 0611101314684 3092014023356 0018258011464 0151903047637 7426043332381 4054842864562 4053162280243 5051964059523 0808782604597 0763615885089 5704327695813 0637122292848 0999992689815 4054828329245 4580200390652 8827808698206 0601000703467 0637122246803 0803982756527 0882780869820 0082780869824 0807027595706 4054554509812 4053162280281 0809185301786 5052461591400 0641438049607 7445803159815more
HP LTO4 Ultrium 1.6TB Read/Write Data Cartridge
Offer details
Related Products
Description
Exhaustively tested, HP LTO Ultrium cartridges meet all your demands for maximum reliability when restoring data, offering high storage density, ease of management and scalable storage and backup performance.
Covering six generations of capacity - LTO-1 (200 GB), LTO-2 (400 GB), LTO-3 (800 GB), LTO-4 (1.6 TB), LTO-5 (3 TB), LTO-6 (6.25 TB) – and with transfer speeds of up to 1.4 TB/hr for LTO-6, there is a platform for every need and budget.
From LTO-3 onwards, LTO Ultrium WORM cartridges enable the creation of compliant, permanent and tamperproof archives.
From LTO-4 onwards, secure AES-256 encryption provides even higher levels of data security and compliance with the most stringent industry regulations to prevent unauthorized data access.
From LTO-5 onwards, LTO Ultrium Linear Tape File System makes using tape as easy, flexible, portable and intuitive as using other removable and sharable media, such as a USB drive.
Highest Capacity and Performance of any Comparable Tape Technology
• HP LTO-6 Ultrium can write or read data at a blistering 1.4 TB/hour, storing, encrypting and protecting up to 3 TB on a single cartridge, making it the big hitter in large-scale, 24x7, mission-critical IT environments.
Extremt pålitligt
• Superior 'smart grabber' mechanism and mechanical interlock to prevent the leader pin from being pulled inside the tape housing. Sensors detect proper connection and prevent leader loss that would ruin the tape.
Säker
• Write-Once-Read-Many (WORM) version provides tamperproof, compliant data storage.
Valuta för pengarna
• Standardizing on HP LTO-5 or LTO-6 Ultrium delivers the capacity to meet shrinking backup windows, industry-standard, AES 256-bit encryption (IEEE1619.1), and interchangeable RW or WORM media; without extra space or IT resource overhead.
• HP garanterar att Ultrium 1,6 TB RW-kassetter kan arkiveras upp till 30 år och/eller klarar 260 fullständiga säkerhetskopieringar. Det säkerställer att företag kan uppfylla de ständigt ökande regelkraven på bibehållande av data och dataarkivering.
Covering six generations of capacity - LTO-1 (200 GB), LTO-2 (400 GB), LTO-3 (800 GB), LTO-4 (1.6 TB), LTO-5 (3 TB), LTO-6 (6.25 TB) – and with transfer speeds of up to 1.4 TB/hr for LTO-6, there is a platform for every need and budget.
From LTO-3 onwards, LTO Ultrium WORM cartridges enable the creation of compliant, permanent and tamperproof archives.
From LTO-4 onwards, secure AES-256 encryption provides even higher levels of data security and compliance with the most stringent industry regulations to prevent unauthorized data access.
From LTO-5 onwards, LTO Ultrium Linear Tape File System makes using tape as easy, flexible, portable and intuitive as using other removable and sharable media, such as a USB drive.
Highest Capacity and Performance of any Comparable Tape Technology
• HP LTO-6 Ultrium can write or read data at a blistering 1.4 TB/hour, storing, encrypting and protecting up to 3 TB on a single cartridge, making it the big hitter in large-scale, 24x7, mission-critical IT environments.
Extremt pålitligt
• Superior 'smart grabber' mechanism and mechanical interlock to prevent the leader pin from being pulled inside the tape housing. Sensors detect proper connection and prevent leader loss that would ruin the tape.
Säker
• Write-Once-Read-Many (WORM) version provides tamperproof, compliant data storage.
Valuta för pengarna
• Standardizing on HP LTO-5 or LTO-6 Ultrium delivers the capacity to meet shrinking backup windows, industry-standard, AES 256-bit encryption (IEEE1619.1), and interchangeable RW or WORM media; without extra space or IT resource overhead.
• HP garanterar att Ultrium 1,6 TB RW-kassetter kan arkiveras upp till 30 år och/eller klarar 260 fullständiga säkerhetskopieringar. Det säkerställer att företag kan uppfylla de ständigt ökande regelkraven på bibehållande av data och dataarkivering.
Specifications
| Prestanda | |
|---|---|
| Produkttyp | Tomt band för lagring av datordata |
| Mediatyp | LTO |
| Ursprunglig kapacitet | 800 GB |
| Kapacitet vid datakomprimering | 1,6 TB |
| Livslängd på band | 30 År |
| Antal spår | 896 |
| Inspelningskänslighet | 343 kbit/tum |
| Produktens färg | Grön |
| Design | |
| Produktens färg | Grön |
| Vikt & dimension | |
| Bandstorlekt | 1,26 cm |
| Bandlängd | 820 m |
| Bandtjocklek | 6,6 um |
| Bredd | 111 mm |
| Djup | 113 mm |
| Höjd | 27,9 mm |
| Vikt | 280 g |
| Storlek | 11,1 cm (4.37") |
| Förpackning | |
| Antal per förpackning | 1 styck |
| Tekniska detaljer | |
| Harmonized System (HS)-kod | 84717098 |
| Miljökrav | |
| Temperaturintervall (förvaring) | 16 - 32 ° C |
| Logistikdata | |
| Antal per förpackning | 1 styck |
| Produkter per lastpall | 960 styck |
| Lastpallens bruttovikt | 331 kg |
| Vikt på förpackning | 1,490 kg |
| Antal i förpackning | 5 styck |
| Harmonized System (HS)-kod | 84717098 |
| Övrigt | |
| Total lagringskapacitet | 1,6 TB |
| Bandbredd | 1,26 cm |
| Läshastighet | 240 MB/s |
| Vikt (imperial) | 0,281 kg (0.62 lbs) |
| Inspelningsteknik | LTO-4 Ultrium |
| Medieformat | Re-writable |
| Dimension (B x D x H) (imperial) | 111 x 113 x 27,9 mm (4.37 x 4.45 x 1.1") |
| Koercivitet | 2,200-2,300 Oe |
| Filmmedium | Metal Particle |
| Livslängd vid arkivering | 30 År |
| Produkter per lastpall | 960 styck |
| Lastpallens bruttovikt | 331 kg |
| Storlek | 11,1 cm (4.37") |
| Vikt på förpackning | 1,490 kg |
| Antal i förpackning | 5 styck |