HPE Aruba Networking AP-535 (EG) TAA Dual Radio 4x4 802.11ax Internal Antennas Unified Campus AP 3550 Mbit/s Vit Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: JZ343A
- EAN: 0190017232829
HPE Aruba Networking AP-535 (EG) TAA Dual Radio 4x4 802.11ax Internal Antennas Unified Campus AP, 2,4 GHz, 5 GHz, 3550 Mbit/s, WMM, WPA, WPA2, 5000 Mbit/s
Offer details
Description
HPE Aruba Networking AP-535 (EG) TAA Dual Radio 4x4 802.11ax Internal Antennas Unified Campus AP. 2,4 GHz, 5 GHz, Maximal dataöverföringshastighet: 3550 Mbit/s. Kryptering/säkerhet: WMM, WPA, WPA2. Datahastighet för Ethernet-LAN: 5000 Mbit/s. Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd. Produktens färg: Vit. Strömförbrukning (max): 23,3 W
Specifications
| Prestanda | |
|---|---|
| Maximal dataöverföringshastighet | 3550 Mbit/s |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 5000 Mbit/s |
| Bredspektrumsmetod | DSSS, OFDM |
| 2,4 GHz | Ja |
| 5 GHz | Ja |
| Frekvensband | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80/(80+80) (5 GHz), and maximum peak data rate 2.9 Gbps |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Modulator | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Auto MDI / MDI-X | Ja |
| Certifiering | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6 (ax) WPA, WPA2 and WPA3—Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, Wi-Fi Agile Multiband Wi-Fi CERTIFIED Location Bluetooth Special Interest Group (SIG) |
| MIMO-typ | Multi User MIMO |
| MIMO | Ja |
| Kompatibla operativsystem | HPE Aruba Networking Wireless Operating System 8.5.0.0* HPE Aruba Networking Instant OS 8.5.0.0* HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.0.0.0 or later. Note: *With some restrictions. For unrestricted operation, use 8.6.0.0 or later. |
| Egenskaper | |
| Maximal dataöverföringshastighet | 3550 Mbit/s |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 5000 Mbit/s |
| Bredspektrumsmetod | DSSS, OFDM |
| 2,4 GHz | Ja |
| 5 GHz | Ja |
| Frekvensband | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80/(80+80) (5 GHz), and maximum peak data rate 2.9 Gbps |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Modulator | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Auto MDI / MDI-X | Ja |
| MIMO-typ | Multi User MIMO |
| MIMO | Ja |
| Maximal dataöverföringshastighet (2,4 GHz) | 1148 Mbit/s |
| Maximal dataöverföringshastighet (5 GHz) | 2402 Mbit/s |
| Bevakning | |
| Kryptering/säkerhet | WMM, WPA, WPA2 |
| Anslutningar | |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| USB-anslutning | USB Type-A |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 1 |
| Strömtillförsel | |
| Strömförbrukning (max) | 23,3 W |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Ja |
| Design | |
| placering | Tak, Vägg |
| Produktens färg | Vit |
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Certifiering | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6 (ax) WPA, WPA2 and WPA3—Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, Wi-Fi Agile Multiband Wi-Fi CERTIFIED Location Bluetooth Special Interest Group (SIG) |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Rekommenderad användning | inomhus |
| Antenn | |
| Antenntyp | Intern |
| Antenner mängd | 4 |
| Antenn ökningsnivå (max) | 5,4 dBi |
| Antennens riktningstyp | Rundstrålande |
| Antennfunktioner | Integrerad antenn |
| Tekniska detaljer | |
| Certifikat för överensstämmelse | Federal Communications Commission (FCC), ISED, Elektromagnetisk kompatibilitet (EMC), Direktivet om lågspänning (LVD) |
| Certifikat | |
| Certifiering | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6 (ax) WPA, WPA2 and WPA3—Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, Wi-Fi Agile Multiband Wi-Fi CERTIFIED Location Bluetooth Special Interest Group (SIG) |
| Certifikat för överensstämmelse | Federal Communications Commission (FCC), ISED, Elektromagnetisk kompatibilitet (EMC), Direktivet om lågspänning (LVD) |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 240 mm |
| Djup | 240 mm |
| Höjd | 57 mm |
| Vikt | 1 kg |
| Övrigt | |
| Externa anslutningar | E0, E1: Ethernet port (RJ-45) Serial console interface (proprietary, micro-B USB physical jack) USB 2.0 host interface (Type A connector) Kensington security slot |
| Vikt (imperial) | 0,998 kg (2.2 lbs) |
| Miljökrav | |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 93% |
| Temperatur vid drift | 0 - 50 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 70 ° C |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 93% |
| Systemkrav | |
| Kompatibla operativsystem | HPE Aruba Networking Wireless Operating System 8.5.0.0* HPE Aruba Networking Instant OS 8.5.0.0* HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.0.0.0 or later. Note: *With some restrictions. For unrestricted operation, use 8.6.0.0 or later. |