HPE Aruba Networking AP-503HR (US) with Desk Mount Power Adapter NA Power Cord Remote AP Bundle 1487 Mbit/s Vit Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: R7G97A
- EAN: 0190017491950
HPE Aruba Networking AP-503HR (US) with Desk Mount Power Adapter NA Power Cord Remote AP Bundle, 2,4 GHz, 5 GHz, 1487 Mbit/s, WPA2, WPA3, 1000,5000 Mbit/s
Offer details
Description
HPE Aruba Networking AP-503HR (US) with Desk Mount Power Adapter NA Power Cord Remote AP Bundle. 2,4 GHz, 5 GHz, Maximal dataöverföringshastighet: 1487 Mbit/s. Kryptering/säkerhet: WPA2, WPA3. Datahastighet för Ethernet-LAN: 1000,5000 Mbit/s. Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd. Produktens färg: Vit
Specifications
| Prestanda | |
|---|---|
| Maximal dataöverföringshastighet | 1487 Mbit/s |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 1000,5000 Mbit/s |
| Bredspektrumsmetod | DSSS, OFDM, OFDMA |
| 2,4 GHz | Ja |
| 5 GHz | Ja |
| Frekvensband | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), maximum peak data rate 1.49 Gbps |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Modulator | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Auto MDI / MDI-X | Ja |
| Certifiering | Wi‑Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6 (ax) WPA, WPA2 and WPA3–Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, Wi-Fi Agile Multiband Wi-Fi CERTIFIED Location (AP-505H only) Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE) |
| MIMO-typ | Multi User MIMO |
| MIMO | Ja |
| Kompatibla operativsystem | HPE Aruba Networking Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.7.1.0 (AP-503H) and 8.7.0.0 (AP-505H), HPE Aruba Networking Operating System 10.3.0.0 (AP-503H), 10.2.0.0 (AP-505H) |
| Egenskaper | |
| Maximal dataöverföringshastighet | 1487 Mbit/s |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 1000,5000 Mbit/s |
| Bredspektrumsmetod | DSSS, OFDM, OFDMA |
| 2,4 GHz | Ja |
| 5 GHz | Ja |
| Frekvensband | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), maximum peak data rate 1.49 Gbps |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Modulator | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Auto MDI / MDI-X | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.0 |
| MIMO-typ | Multi User MIMO |
| MIMO | Ja |
| Maximal dataöverföringshastighet (2,4 GHz) | 287 Mbit/s |
| Maximal dataöverföringshastighet (5 GHz) | 1200 Mbit/s |
| Bevakning | |
| Kryptering/säkerhet | WPA2, WPA3 |
| Anslutningar | |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| USB-anslutning | Micro-USB B |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 0 |
| Strömtillförsel | |
| Strömförbrukning (vanlig) | 10 W |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Ja |
| Design | |
| placering | Bord, Vägg |
| Produktens färg | Vit |
| Certifiering | Wi‑Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6 (ax) WPA, WPA2 and WPA3–Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, Wi-Fi Agile Multiband Wi-Fi CERTIFIED Location (AP-505H only) Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE) |
| Rekommenderad användning | inomhus |
| Antenn | |
| Antenntyp | Intern |
| Antenner mängd | 2 |
| Antenn ökningsnivå (max) | 5,6 dBi |
| Antennens riktningstyp | Semi-riktad |
| Antennfunktioner | Integrerad antenn |
| Tekniska detaljer | |
| Certifikat för överensstämmelse | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Elektromagnetisk kompatibilitet (EMC), Direktivet om lågspänning (LVD) |
| Certifikat | |
| Certifiering | Wi‑Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6 (ax) WPA, WPA2 and WPA3–Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, Wi-Fi Agile Multiband Wi-Fi CERTIFIED Location (AP-505H only) Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE) |
| Certifikat för överensstämmelse | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Elektromagnetisk kompatibilitet (EMC), Direktivet om lågspänning (LVD) |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 86 mm |
| Djup | 47 mm |
| Höjd | 150 mm |
| Vikt | 360 g |
| Övrigt | |
| Externa anslutningar | 1 x 10/100/1000BASE-T RJ-45 port, auto-sensing link speed and MDI/MDX 4 x 10/100/1000BASE-T RJ-45 ports, auto-sensing link speed and MDI/MDX |
| Vikt (imperial) | 0,363 kg (0.8 lbs) |
| Miljökrav | |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 93% |
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 70 ° C |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 93% |
| Systemkrav | |
| Kompatibla operativsystem | HPE Aruba Networking Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.7.1.0 (AP-503H) and 8.7.0.0 (AP-505H), HPE Aruba Networking Operating System 10.3.0.0 (AP-503H), 10.2.0.0 (AP-505H) |