HPE Aruba Networking 5406R 44GT PoE+ and 4 port SFP+ (No PSU) v3 zl2 Switch hanterad L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd 4U Grå
HP 5406R 44GT PoE+ and 4-port SFP+ (No PSU) v3 zl2 Switch
Offer details
Description
The HP 5400R zl2 Switch Series is an industry leading mobile campus access solution with HP Smart Rate multi-gigabit ports for high speed connectivity and bandwidth for next wave 802.11ac devices. It brings enterprise-class resiliency and innovative flexibility and scalability to converged campus networks.
Robust virtualization with HP AllianceOne solutions, hitless failover, QoS and security with full L3 features and flexible connectivity including 40 Gigabit Ethernet ports and full PoE+, the 5400R requires no add-on software licensing and is SDN ready with OpenFlow support.
Robust virtualization with HP AllianceOne solutions, hitless failover, QoS and security with full L3 features and flexible connectivity including 40 Gigabit Ethernet ports and full PoE+, the 5400R requires no add-on software licensing and is SDN ready with OpenFlow support.
Specifications
| Management features | |
|---|---|
| Switch typ | hanterad |
| Switch-lager | L3 |
| Webbaserad adminstraion | Ja |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Anslutningar | |
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 44 |
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Antal installerade SFP-moduler | 0 |
| Antal installerade SFP+-moduler | 0 |
| Antal SFP-modulplatser | 4 |
| Typ av minneskort | SD |
| Nätverk | |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.3, IEEE 802.3at, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Full duplex | Ja |
| VLAN-stöd | Ja |
| routing poster | 10000 |
| IP-routning | Ja |
| Automatisk avkänning | Ja |
| Auto MDI / MDI-X | Ja |
| 10G stöd | Ja |
| IGMP-snooping | Ja |
| Data transmission | |
| Adresstabellstorlek | 64000 poster |
| Switch kapacitet | 960 Gbit/s |
| Genomströmning | 571,4 Mpps |
| Latens (1 Gbps) | 2,8 ps |
| Latens (10 Gbps) | 1,8 ps |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Bevakning | |
| SSH / SSL-stöd | Ja |
| IGMP-snooping | Ja |
| Åtkomstkontrollista (ACL) | Ja |
| DHCP-funktioner | DHCP server |
| Design | |
| Rackmontering | Ja |
| Staplingsbar | Ja |
| Produktens färg | Grå |
| Formfaktor | 4U |
| Prestanda | |
| Processorfrekvens | 1200 MHz |
| Ljudnivå Lc IEC | 44 dB |
| Minnestyp | DDR3-SDRAM |
| Internminne | 4096 MB |
| Flashminne | 16 MB |
| Inbyggd processor | Ja |
| Processor | QorIQ P2020 |
| Staplingsbar | Ja |
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |
| Strömtillförsel | |
| Strömförsörjning ingår | Nej |
| AC-inspänning | 200 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Ja |
| Övrigt | |
| Latens | 1000 Mb Latency: < 2.8 µs; 10 Gbps Latency: < 1.8 µs; 40 Gbps Latency: < 1.5 µs |
| Prestandahantering | HPE Aruba Networking Management Software HPE Aruba Networking Central HPE Intelligent Management Center Basic Software Platform (IMC) Command-line interface Web browser Configuration menu Out-of-band management (RJ-45 Ethernet) Out-of-band management (serial RS-232C or micro USB) SNMP manager |
| Minne och processor | Depend on the model: Dual Arm Cortex A9 at 1 GHz; Packet buffer size: 13.5 MB internal Arm 11 at 450 MHz; Packet buffer size: 18 MB internal. Dual Arm Cortex A9 at 1; Packet buffer size: 13.5 MB internal Arm 11 at 550 MHz; Packet buffer size: 18 MB internal. Dual Arm Cortex A9 at 1 GHz; Packet buffer size: 13.5 MB internal Freescale P2020 dual core at 1.2 GHz, 16 MB flash, 1 GB SD Card, 4 GB DDR3 SODIMM. |
| Vikt (imperial) | 12,8 kg (28.1 lbs) |
| Externa anslutningar | 44 RJ‑45 auto‑sensing 10/100/1000 PoE+ ports 4 open 10 GbE SFP+ transceiver 4 open module slots Supports a maximum of 144 auto‑sensing 10/100/1000 ports or 144 SFP ports or 48 SFP+ ports or 48 HPE Smart Rate Multi‑Gigabit or 12 40 GbE ports, or a combination. |
| Dimension (B x D x H) (imperial) | 444,5 x 450,9 x 175,3 mm (17.5 x 17.8 x 6.9") |
| Miljökrav | |
| Temperatur vid drift | 0 - 45 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 70 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 15 - 95% |
| Fuktighet (förvaring) | 15 - 95% |
| Värmeavgivning | 2450 BTU/h |
| VLAN-funktioner | |
| VLAN-stöd | Ja |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 444,5 mm |
| Djup | 450,9 mm |
| Höjd | 175,3 mm |
| Vikt | 12,8 kg |
| Logistikdata | |
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |