HPE Aruba Networking 2930M 24 Smart Rate PoE Class 6 1-slot Switch hanterad L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd 1U Grå
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: R0M68A
- EAN: 0190017311395 0190017311418
HPE Aruba Networking 2930M 24 Smart Rate PoE Class 6 1-slot Switch, hanterad, L3, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd, Rackmontering, 1U
Offer details
Trade Prices
Description
HPE Aruba Networking 2930M 24 Smart Rate PoE Class 6 1-slot Switch. Switch typ: hanterad, Switch-lager: L3. Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar: Gigabit Ethernet (10/100/1000), Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar: 24. Full duplex. Adresstabellstorlek: 32768 poster, Switch kapacitet: 320 Gbit/s. Kommunikationsstandarder: IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u. Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd. Rackmontering, Formfaktor: 1U
Specifications
| Management features | |
|---|---|
| Switch typ | hanterad |
| Switch-lager | L3 |
| Webbaserad adminstraion | Ja |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Multicast-stöd | Ja |
| Anslutningar | |
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 24 |
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Antal installerade SFP-moduler | 0 |
| Antal installerade SFP+-moduler | 0 |
| Koppar Ethernet-kablar teknik | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| Nätverk | |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| Full duplex | Ja |
| Koppar Ethernet-kablar teknik | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| VLAN-stöd | Ja |
| STP (Spanning Tree Protocol) | Ja |
| Överföringsbegränsning | Ja |
| Länkaggregering | Ja |
| IP-routning | Ja |
| Flödeskontroll | Ja |
| Automatisk avkänning | Ja |
| Auto MDI / MDI-X | Ja |
| 10G stöd | Ja |
| IGMP-snooping | Ja |
| Data transmission | |
| Adresstabellstorlek | 32768 poster |
| Switch kapacitet | 320 Gbit/s |
| Genomströmning | 112 Mpps |
| Latens (1 Gbps) | 3,1 ps |
| Latens (10 Gbps) | 3,4 ps |
| Paketbuffertminne | 12,38 MB |
| Bevakning | |
| SSH / SSL-stöd | Ja |
| IGMP-snooping | Ja |
| Autentisering | MAC-baserad auktorisering, Webbaserad autentisering |
| Åtkomstkontrollista (ACL) | Ja |
| DHCP-funktioner | DHCP server |
| Multicast-funktioner | |
| Multicast-stöd | Ja |
| Design | |
| Rackmontering | Ja |
| Staplingsbar | Ja |
| Produktens färg | Grå |
| Formfaktor | 1U |
| Prestanda | |
| Processorfrekvens | 1016 MHz |
| Minnestyp | DDR3-SDRAM |
| Internminne | 1024 MB |
| Inbyggd processor | Ja |
| Processor | ARM Cortex-A9 |
| Staplingsbar | Ja |
| Paketbuffertminne | 12,38 MB |
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |
| Strömtillförsel | |
| Strömförsörjning ingår | Ja |
| AC-inspänning | 200 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
| Meddelane om effektförbrukning | 2 power supplies are supported: JL086A PSU (each): 513W JL087A PSU (each): 873W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Ja |
| Total Power over Ethernet (PoE)-budget | 1440 W |
| Övrigt | |
| Latens | 1000 Mb Latency: < 3.1 µs 10 Gbps Latency: < 3.4 µs |
| Prestandahantering | HPE Aruba Networking Management Software (AirWave) HPE Aruba Networking Central IMC - Intelligent Management Center Command-line interface Web browser Configuration menu SNMP manager Telnet RMON1 FTP Out-of-band management (serial RS-232C or micro USB) |
| Minne och processor | Dual Core ARM Coretex A9 @ 1016 MHz 1 GB DDR3 SDRAM Packet buffer size: 12.38 MB and 4.5 MB Ingress, 7.785 Egress 4 GB eMMC |
| Vikt (imperial) | 4,52 kg (9.96 lbs) |
| Externa anslutningar | (24) RJ-45 autosensing 1/2.5/5GBASE-T PoE Class 6 ports (1) Uplink module slot, (1) stacking module slot |
| Dimension (B x D x H) (imperial) | 43,9 x 442,5 x 324,4 mm (1.73 x 17.4 x 12.8") |
| Miljökrav | |
| Temperatur vid drift | 0 - 55 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 70 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 15 - 95% |
| Värmeavgivning | 150 BTU/h |
| VLAN-funktioner | |
| VLAN-stöd | Ja |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 43,9 mm |
| Djup | 442,5 mm |
| Höjd | 324,3 mm |
| Vikt | 4,52 kg |
| Logistikdata | |
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |