HPE Aruba Networking 2930F 48G 4SFP Switch hanterad L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) 1U Grå
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: JL260A
- EAN: 5704174076957 0190017006352 01 ...7006352 0190017006468 0190017006321 0190017006307 0190017006314 0190017006338 5057454828952 0190017006284 0190017006451 0190017006345 0190017062532 0190017006383 0190017006369 0190017006246more
HPE Aruba Networking 2930F 48G 4SFP Switch, hanterad, L3, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Full duplex, Rackmontering, 1U
Offer details
Related Products
Description
HPE Aruba Networking 2930F 48G 4SFP Switch. Switch typ: hanterad, Switch-lager: L3. Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar: Gigabit Ethernet (10/100/1000), Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar: 48, Konsolport: RJ-45. Full duplex. Adresstabellstorlek: 32768 poster, Switch kapacitet: 104 Gbit/s. Kommunikationsstandarder: IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u. Rackmontering, Formfaktor: 1U
Specifications
| Management features | |
|---|---|
| Switch typ | hanterad |
| Switch-lager | L3 |
| Webbaserad adminstraion | Ja |
| Trafikklassificering | Ja |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Multicast-stöd | Ja |
| Anslutningar | |
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 48 |
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Antal installerade SFP-moduler | 0 |
| Antal installerade SFP+-moduler | 0 |
| Konsolport | RJ-45 |
| Antal SFP-modulplatser | 4 |
| Koppar Ethernet-kablar teknik | 10BASE-F, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Nätverk | |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Full duplex | Ja |
| Koppar Ethernet-kablar teknik | 10BASE-F, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| VLAN-stöd | Ja |
| STP (Spanning Tree Protocol) | Ja |
| routing poster | 10000 |
| Överföringsbegränsning | Ja |
| Länkaggregering | Ja |
| IP-routning | Ja |
| Flödeskontroll | Ja |
| Automatisk avkänning | Ja |
| Auto MDI / MDI-X | Ja |
| 10G stöd | Nej |
| IGMP-snooping | Ja |
| IPv6 FIB-poster | 5000 |
| IPv4 FIB-poster | 10000 |
| Data transmission | |
| Adresstabellstorlek | 32768 poster |
| Switch kapacitet | 104 Gbit/s |
| Genomströmning | 77,4 Mpps |
| Latens (1 Gbps) | 3,8 ps |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Paketbuffertminne | 12,38 MB |
| Bevakning | |
| SSH / SSL-stöd | Ja |
| IGMP-snooping | Ja |
| Åtkomstkontrollista (ACL) | Ja |
| DHCP-funktioner | DHCP server |
| Multicast-funktioner | |
| Multicast-stöd | Ja |
| Protokoll | |
| Router-protokoll | IP |
| IPv6 FIB-poster | 5000 |
| IPv4 FIB-poster | 10000 |
| Design | |
| Rackmontering | Ja |
| Staplingsbar | Ja |
| Produktens färg | Grå |
| Formfaktor | 1U |
| Prestanda | |
| Processorfrekvens | 1016 MHz |
| Minnestyp | DDR3-SDRAM |
| Internminne | 1024 MB |
| Inbyggd processor | Ja |
| Processor | ARM Cortex-A9 |
| Staplingsbar | Ja |
| Paketbuffertminne | 12,38 MB |
| Strömtillförsel | |
| Strömförsörjning ingår | Ja |
| AC-inspänning | 200 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
| Strömförbrukning (vanlig) | 32,7 W |
| Strömförbrukning (max) | 46,6 W |
| Meddelane om effektförbrukning | 46.6W (maximum) |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Nej |
| Övrigt | |
| Latens | 1000 Mb Latency: < 3.8 µs |
| Prestandahantering | HPE Aruba Networking Management Software (AirWave) Central Network Management IMC - Intelligent Management Center Command-line interface Web browser Configuration menu SNMP manager Telnet RMON1 FTP Out-of-band management (serial RS-232C or micro USB) |
| Minne och processor | Dual Core ARM Cortex A9 @ 1016 MHz 1 GB DDR3 SDRAM Packet buffer size: 12.38 MB 4.5 MB Ingress/7.875 MB Egress 4 GB eMMC |
| Vikt (imperial) | 3,1 kg (6.83 lbs) |
| Externa anslutningar | (48) RJ-45 autosensing 10/100/1000 ports (4) SFP |
| Dimension (B x D x H) (imperial) | 43,9 x 442,5 x 246,4 mm (1.73 x 17.4 x 9.7") |
| Miljökrav | |
| Temperatur vid drift | 0 - 45 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 70 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 15 - 95% |
| Värmeavgivning | 100 BTU/h |
| VLAN-funktioner | |
| VLAN-stöd | Ja |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 43,9 mm |
| Djup | 442,5 mm |
| Höjd | 246,3 mm |
| Vikt | 3,1 kg |
| IPv4- och IPv6-funktioner | |
| IPv6 FIB-poster | 5000 |
| IPv4 FIB-poster | 10000 |