HPE AMD EPYC 7643 2.3GHz 48-core 225W Processor Kit for ProLiant XL225n Gen10 Plus processorer 2,3 GHz 256 MB L3
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: P39472-B21
- EAN: 0190017500881
HPE AMD EPYC 7643 2.3GHz 48-core 225W Processor Kit for ProLiant XL225n Gen10 Plus, AMD EPYC, Socket SP3, AMD, 2,3 GHz, Server/arbetsstation, 3,6 GHz
Offer details
Related Products
Description
HPE AMD EPYC 7643 2.3GHz 48-core 225W Processor Kit for ProLiant XL225n Gen10 Plus. Processorfamilj: AMD EPYC, Processorsockel: Socket SP3, Processortillverkare: AMD. Minneskanaler: Åtta kanaler, Minnestyper som stöds av processorn: DDR4-SDRAM, Minnesklockfrekvens som stöds av processorn: 3200 MHz. Marknadssegment: Server. Bredd: 174,8 mm, Djup: 285,7 mm, Höjd: 169,7 mm. Höjd (imperial): 17 cm (6.68"), Vikt (imperial): 0,696 kg (1.53 lbs)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorns basfrekvens | 2,3 GHz |
| Processortillverkare | AMD |
| Processorfamilj | AMD EPYC |
| Processorkärnor | 48 |
| Processorsockel | Socket SP3 |
| Komponent för | Server/arbetsstation |
| Processor | 7643 |
| Processortrådar | 96 |
| Värmeavledningseffekt (TDP) | 225 W |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorns cache | 256 MB |
| Processorboostfrekvens | 3,6 GHz |
| Konfigurerbar TDP-up | 240 W |
| Minne | |
| Minnestyper som stöds av processorn | DDR4-SDRAM |
| Minnesklockfrekvens som stöds av processorn | 3200 MHz |
| Minneskanaler | Åtta kanaler |
| Minnesbandbredd (max) | 204,8 GB/s |
| Strömtillförsel | |
| Värmeavledningseffekt (TDP) | 225 W |
| Egenskaper | |
| Högsta antal PCI Express-platser | 128 |
| PCI Express-kortplatser version | 4.0 |
| Värmeavledningseffekt (TDP) | 225 W |
| Marknadssegment | Server |
| Harmonized System (HS)-kod | 85423119 |
| Processor specialfunktioner | |
| Konfigurerbar TDP-up | 240 W |
| Tekniska detaljer | |
| Marknadssegment | Server |
| Konfigurerbar TDP-up | 240 W |
| Logistikdata | |
| Harmonized System (HS)-kod | 85423119 |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 174,8 mm |
| Djup | 285,7 mm |
| Höjd | 169,7 mm |
| Vikt | 700 g |
| Övrigt | |
| Höjd (imperial) | 17 cm (6.68") |
| Vikt (imperial) | 0,696 kg (1.53 lbs) |